Історія кафедри
Кафедра терапевтичної стоматології створена в жовтні 1996 року. Вона була однією з перших на стоматологічному факультеті Вінницького національного медичного університету імені М.І.Пирогова. У джерел створення кафедр стоматологічного факультету стояли, у першу чергу, ректор університету, академік В.М. Мороз і декан стоматологічного факультету к.мед.н., доцент Т.Т. Постоловська. Першим завідувачем кафедри з 1996 по 2014 рік була д.мед.н., професор В.М. Кулигіна. Першою базою кафедри були 3 навчальні кімнати по вул. Блока, 30. З 1999 по 2005 р.р. головною базою кафедри було стоматологічне відділення військового госпіталю. Потім основна база була в науково-дослідному центрі ВНМУ по вул. Амосова, 11, яка складалась з 3 лікувальних кабінетів. Практичні заняття проводились також на базах стоматологічних кабінетів при Вінницькому будівельному технікумі та Вінницькому національному аграрному університеті. Перший викладацький колектив складався з 7 викладачів.
В березні 2015 року кафедру очолила професор Шінкарук-Диковицька Марія Михайлівна. В лютому 2016 року кафедра змінила своє розташування, основна база відтепер знаходиться у новому просторому приміщенні по вул. Стуса 2/19, має великий клінічний зал на 7 стоматологічних установок, 5 навчальних кімнат, оснащених стоматологічними установками кожна, стерилізаційну з новим обладнанням, асистенську кімнату з сучасною оргтехнікою, роздягальню для студентів.
Під керівництвом нового завідувача - д.мед.н., проф. Шінкарук-Диковицької М.М. успішно працює колектив кафедри: доц. Л.О. Ковальчук, доц. Н.Г. Гаджула, доц. Л.Ф. Курдиш, доц. Г.М. Побережна, доц. А.В. Повшенюк, ас. Т.В. Федик, доц. О.В. Мунтян, доц. О.Ю. Пилипюк, доц. А.В. Перлова, доц. Ваховський В.В., ас. Поліщук О.О., ас. Алексєєнко Н.С., ас. Сподарук А.Л., викл.-ст. К.І.Мельник-Перова.
Колективом кафедри видані навчально-методичні посібники «Особливості перебігу й лікування карієсу зубів і його ускладнень у дитячому віці», «Карієс зубів», «Пульпіт», навчальний посібник для англомовних студентів стоматологічних факультетів вищих медичних навчальних закладів ІІІ-ІV рівня акредитації "Preclinical Operative Dentistry", що сприяє поліпшенню підготовки студентів-стоматологів.
Значне місце в діяльності кафедри займає навчально-методична робота. На кафедрі терапевтичної стоматології займаються студенти 2, 3, 4, 5 курсів. За час вивчення предмета студенти здають 4 диференційованих заліки, перевідний і державний іспити, пишуть навчальну та академічну історію хвороби. Студенти 2 курсу вивчають пропедевтику терапевтичної стоматології. Наприкінці курсу студенти здають диференційований залік. Студенти 3 курсу вивчають одонтопатологію (карієс зубів, некаріозні ураження, пульпіт, періодонтит). Після 3 курсу студенти здають перевідний екзамен по предмету. Студенти 4 курсу вивчають захворювання тканин пародонту. Наприкінці курсу студенти здають диференційований залік. Студенти 5 курсу в ІХ семестрі вивчають захворювання слизової оболонки порожнини рота, здають диференційований залік; у Х семестрі проходять субординатуру, здають диференційований залік. Після 5 курсу випускники здають комплексний практично-орієнтований державний екзамен зі спеціальності «Стоматологія». Співробітниками кафедри створений банк тестових завдань і комплексних кваліфікаційних робіт, а також муляжів, фантомів, фотографій, слайдів, відеофільмів і інших учбово-наочних посібників для навчання студентів.
Колектив кафедри опублікував більше 350 наукових праць в вітчизняних журналах і за кордоном, статті входять до різних науко-метричних баз, Web of Science, Scopus, отримано більше 20 патентів на винаходи, опублікований інформаційний лист, створені комп'ютерні програми. Вони регулярно беруть участь у роботі наукових, науково-практичних і методичних конференцій, з'їздів, майстер-класів та вебінарів по стоматології, відвідують стоматологічні виставки в Україні та за її межами, є членами ГО "Асоціації стоматологів України" та ГО "Асоціації лікарів - пародонтологів України".
Штат кафедри
Шінкарук-Диковицька Марія Михайлівна
Завідувач кафедри , Доктор медичних наук, професор
На початку 2016 року захистила дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.22 - "Стоматологія" в спеціалізованій вченій раді Д 26.613.09 НМАПО ім. П.Л. Шупика.
Вчений секретар спеціалізованої вченої ради Д 05.600.03
Гарант ОНП "Стоматологія" з 2019 по 2020 рр.
Гарант ОПП "Стоматологія" з 2020 по 2023 рр.
Член Вченої ради ВНМУ ім. М.І. Пирогова, а також член Вченої ради стоматологічного та фармацевтичного факультетів.
Голова Вінницького осередку ВГО "Асоціація лікарів-пародонтологів України".
Член Координаційної ради ГО "Асоціація стоматологів України".
Член правління Віннницького осередку ГО "Асоціація стоматологів України".
Член атестаційної комісії управління охорони здоров’я та курортів Вінницької обласної державної адміністрації.
Автор наукових та навчально-методичних праць, опубліковано інформаційний лист, отримані патенти України на корисну модель та свідоцтва на винахід, розроблена комп’ютерна програма "CariTest".
Ковальчук Ліна Олександрівна
завуч по роботі з вітчизняними студентами, к.мед.н., доцент
Гаджула Наталія Григорівна
завуч по роботі з іноземними студентами, к.мед.н., доцент
Є гарантом ОНП 221 "Стоматологія". Входить до складу Вченої ради стоматологічного та фармацевтичного факультетів. Виконує обов'язки завуча кафедри по роботі з іноземними студентами, є відповідальною за аспірантуру та клінічну ординатуру, цивільну оборону на кафедрі. Проводить практичні заняття зі студентами ІІ-V курсів стоматологічного факультету, читає 60 годин лекцій англомовним студентам ІІІ-V курсів. Відповідає за ведення методичної роботи для англомовних студентів ІІ курсу з дисципліни "Пропедевтика терапевтичної стоматології", ІІІ курсу - з розділу "Ендодонтична техніка", V курсу - "Захворювання СОПР", для україномовних студентів ІV курсу з розділу "Захворювання пародонту".
Кількість публікацій: опубліковано більше 125 наукових праць; отримано патент на корисну модель; впроваджено нововведення.
Є автором навчального посібника для англомовних студентів стоматологічних факультетів вищих медичних навчальних закладів ІІІ-ІV рівня акредитації "Preclinical Operative Dentistry".
Брала участь у 100 наукових і науково-практичних форумах.
Лікар вищої категорії.
Курдиш Лариса Федорівна
відповідальна за лікувальну роботу, к.мед.н., доцент
Повшенюк Анастасія Володимирівна
відповідальна за наукову роботу, к.мед.н, доцент
Проводить практичні заняття з вітчизняними та англомовними студентами ІІ-V курсів. Відповідає за ведення методичної роботи з розділу «Самостійна позааудиторна робота студентів ІІ-ІV курсів», «Methods of examination of dental patient. Lesions of hard tooth tissues» та з вибіркових дисциплін «Обладнання для роботи стоматологічного кабінету» і «Матеріалознавство як основа відновлювальної стоматології». Розробник лекційного матеріалу для англомовних студентів ІІ-ІІІ курсів.
Автор більше 70 публікацій, включених до наукометричних баз Scopus, Web of Sciene та в наукових фахових виданнях, отримала патент України на корисну модель. Під її керівництвом було проведено дослідження, що зайняло перше місце на Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт. Є членом Асоціації стоматологів України. Постійно приймає участь в наукових та науково-практичних конференціях, семінарах, майстер-класах професійного спрямування.
Побережна Галина Михайлівна
профорг, відповідальна за техніку безпеки, к.мед.н., доцент
З 1996 по 2012 рік працювала лікарем - стоматологом в ВМКСЦ. З цей час здобула І категорію зі
спеціальності стоматологія та пройшла спеціалізацію з терапевтичної стоматології.
В 2013 році захистила кандидатську дисертацію та здобула науковий ступень кандидата
медичних наук, шифр: 14.01.22 – стоматологія. Результатом кандидатської роботи є 4
впровадження у лікувальну роботу лікувально-профілактичних стоматологічних закладів України.
Є автором 16 наукових публікацій у фахових виданнях також виданнях включених до наукометричних баз Web of Sciene та рекомендованих ДАК України.
Проводить практичні заняття зі студентами ІІ, ІІІ, ІV, та V курсів. Виконує методичну роботу для студентів V курсу з розділу «Захворювання слизової оболонки порожнини рота». Розробила і впровадила в навчальний процес елективну дисципліну «Дисколорити: лікування та профілактика», є розробником та відповідає за ведення навчально-методичної документаціі (рабоча програма, силабус), лекцій, методичної роботи з роділу «Дисколорити: лікування та профілактика».
Приймає активну участь у наукових та науково-практичних конференціях вітчизняного та міжнародного рівнів. Вдосконалює свій професіоналізм, постійно відвідує практичні майстер-класи.
Мунтян Олена Вікторівна
відповідальна за інтернатуру та СНТ, к.мед.н., доцент
у 2002 році. На кафедрі терапевтичної стоматології працює з 2008 року. У 2016 році
захистила кандидатську дисертацію на здобуття вченого ступеню кандидата медичних
наук за спеціальністю 14.01.22 «Стоматологія» на тему: «Порівняльна оцінка
ефективності засобів та методів місцевого знеболення при лікуванні карієсу зубів та
пульпіту». У 2018 році отримала вчене звання доцента кафедри терапевтичної
стоматології. Проводить практичні заняття зі студентами ІІ-V курсів стоматологічного
факультету, читає лекції студентам V курсу з розділу «Захворювання слизової
оболонки порожнини рота». Відповідає за ведення методичної роботи з розділу
«Захворювання слизової оболонки порожнини рота». Виконує обов'язки
відповідального за післядипломну освіту, керівник студентського наукового гуртка на
кафедрі терапевтичної стоматології. Автор 28 публікацій у наукових виданнях
включених до наукометричних баз Scopus, Web of Sciene та рекомендованих ДАК
України. Брала участь у 74 наукових та науково – практичних конференціях, з'їздах.
Лікар вищої категорії.
Пилипюк Ольга Юріївна
відповідальна за виробничу практику, к.мед.н., доцент
Ваховський Віталій Володимирович
доцент , PhD, доцент
Закінчив Вінницький національний медичний університет з відзнакою у 2015 році. Працює на кафедрі терапевтичної стоматології з 2015 року. У 2018 році присвоєно звання лікаря-спеціаліста за спеціальністю «стоматологія терапевтична». Має сертифікат В2 (англійська мова). У 2021 отримав міжнародний освітній грант та присвоєно кваліфікацію «Міжнародний викладач».
Навчально-педагогічна робота:
Проводить практичні заняття з англомовними та україномовними студентами IV та V курсів стоматологічного факультету
Дисципліни, які викладає на кафедрі: «Терапевтична стоматологія», «Сучасна клінічна ендодонтія», «Основи естетичної реставрації зубів».
Розробник методичних рекомендацій для англомовних студентів із розділу «Захворювання пародонта» та із розділу «Субординатура». Є співрозробником та відповідальним за вибіркові дисципліни «Сучасна клінічна ендодонтія» та «Основи естетичної реставрації зубів».
Наукова робота:
Має близько 20 друкованих робіт, у наукових фахових виданнях та у міжнародних виданнях. У 2022 році захищена дисертаційна робота на здобуття наукового ступеня доктора філософії із спеціальності 221 «Стоматологія».
Сфера наукових інтересів: цефалометрія, адгезивні техніки в стоматології, хемомеханічна обробка системи кореневих каналів, реставраційні техніки з використанням нанокомпозитних матеріалів.
Лікувальна робота:
Активно займається лікувальною роботою. Має численні професійні здобутки, брав участь у різноманітних тренінгах, семінарах, майстер-класах, симпозіумах та конференціях. Проводить лікування патології твердих тканин зубів, захворювань ендодонту, захворювань тканин пародонту. У своїй практичній діяльності використовує сучасні методи діагностики та лікування.
Перлова Анна Василівна
відповідальна за протипожежну безпеку, к.мед.н., доцент
.https://scholar.google.com.ua/citations?user=pOdYPlMAAAAJ&hl=uk
Позур Тарас Павлович
асистент, Доктор філософії
Поліщук Ольга Олегівна
асистент
Алексєєнко Наталія Сергіївна
асистент
Закінчила Вінницький національний медичний університет ім. М.І. Пирогова у 2016 р.
Володіє англійською мовою на рівні C1, що підтверджено British Council. Є автором наукових публікацій, в т.ч. у фахових виданнях та Scopus. Приймає активну участь у наукових та науково-практичних конференціях в Україні та за її межами. Викладає дисципліни для здобувачів вищої освіти 2-5 курсів, є співрозробником 2 елективних дисциплін.
Федик Тетяна Валеріївна
асистент
Працює на кафедрі терапевтичної стоматології з 2004 року. Проводить практичні заняття зі студентами ІІ-ІV курсів стоматологічного факультету. Має другу кваліфікаційну категорію.
Відповідає за ведення методичної роботи з розділу «Захворювання ендодонту. Пульпіт. Періодонтит» українською та англійською мовами; та вибіркової дисципліни «Методи лікування
дисколоритів» англійською мовою.
Є автором наукових публікацій, в т.ч. у фахових виданнях. Проводить практичні заняття з вітчизняними та іноземними студентами ІІ-ІV курсів та інтернами.
Приймає активну участь у наукових та науково-практичних конференціях вітчизняного та міжнародного рівнів. Вдосконалює свій професіоналізм, регулярно відвідує майстер-класи.
Лікувальна робота:
Проводить лікування патології твердих тканин зубів, захворювань ендодонту, захворювань пародонту. У своїй практиці використовує сучасні методи діагностики та лікування.
Сподарук Анастасія Леонідівна
асистент
У 2016 закінчила інтернатуру та отримала скртифікат лікаря-спеціаліста за спеціальністю -Стоматологія. Атестувалась при національній медичній академії післядипломної освіти імені П.Л.Шупика та у 2020р. присвоєно звання лікаря- спеціаліста за спеціальністю Терапевтична Стоматологія . Практикуючий лікар з 2018р. Постійно проходить практичні курси та майстер класи для вдосконалення свого професійного рівня.
Мельник-Перова Катерина Ігорівна
асистент
Новини
Оголошення
Виробнича стоматологічна практика (в терапевтичній стоматології) для студентів 3 курсу проходить на базі МКП "Медичний стоматологічний центр", термін проходження: з 16.06.25 - 11.07.25.
Захист практики/диференційний залік буде проведений після 26.08.25.
До диференційного заліку з Виробничої стоматологічної практики студенти 3 курсу стоматологічного факультету мають засвоїти перелік питань, практичні навички та підготовити звітну документацію:
- Перелік теоретичних питань до диференційного заліку з дисципліни «Виробнича практика в терапевтичній стоматології» (див. робочу програму навчальної дисципліни «Виробнича лікарська практика» 3 курс, стор. 32-34.
- Перелік практичних навичок до диференційного заліку «Виробнича практика в терапевтичній стоматології» (див. робочу програму з навчальної дисципліни «Виробнича лікарська практика» 3 курс, стор. 34-35.
- Заповнення основної звітної документації студента: «Щоденника виробничої практики» та «Підсумкового звіту» (див. робочу програму навчальної дисципліни «Виробнича лікарська практика» 3 курс: Додаток 1, стор. 41-42; Додаток 2.1, стор. 43; Додаток 2.2 – стор. 44-45; Додаток 4 (Характеристика студента, подається в кінці щоденника).
- Вся звітна документація має бути завірена підписом керівника (головного лікаря/нач.меда, директора клініки) та гербовою печаткою медичного закладу. «Щоденник виробничої практики» перша та остання сторінки, «Підсумковий звіт» - в кінці сторінки.
- Характеристика студента (затверджується печаткою та підписом керівника закладу охорони здоров`я, в якому студент проходить практику).
Примітка: студентам, які проходять практику без викладача від університету, звіт, характеристика і щоденник затверджується директором закладу охорони здоров’я, в якому проводиться практика.
Перескладання іспиту
для 3 курс
відбудеться 20.06.2025
об 11:00
на кафедрі терапевтичної стоматології
Вул. Стуса 2/19 каб. № 9
Оголошення
Виробнича стоматологічна практика (в терапевтичній стоматології) для студентів 4 курсу
проходить на базі МКП "Медичний стоматологічний центр",
термін проходження: з 09.06.25 - 18.07.25.
Захист практики/диференційний залік буде проведений після 26.08.25.
Примітка: необхідну документацію можна знайти на сайті кафедри за посиланням
https://drive.google.com/drive/folders/1Uyz-tIIcjo1Ha-DDsxqbC5tYG5K1d31_
УВАГА
Перескладнання диференційного заліку
для студентів 2 курсу
02.06.2025
об 11:00
Колектив кафедри терапевтичної стоматології
вітає колег та здобувачів освіти із Днем вишиванки.
Бажаємо миру Україні та злагоди у серцях.
До уваги всіх здобувачів освіти:
08.05.2025 черговий викладач - ас. Сподарук А.Л.
20.05.2025 черговий викладач - доц. Побережна Г.М.
Перескладання диференційного заліку для студентів 4 курсу
у Вт 06.05 об 11:00 каб.4
Тиждень стоматологічного факультету завершили "Стоматологічні обриси".
Як завжди цікавл та потужно!
Вітаємо усі команди, а особливо команду 5 курсу "Стоматня" з перемогою !!!
В рамках заходів присвячених тижню стоматології в ВНМУ,
викладачами та студентами було відвідано цикл вебінарів міжнародних спікерів
Олександра Гуменюка та Віталія Богачука
Вітаємо з прийдешнім Міжнародним днем стоматолога!
Бажаємо легко і сміливо лікувати будь-якого пацієнта,
браво і красиво справлятися з будь-якою проблемою,
впевнено і стрімко рухатися до своїх цілей
і завжди залишатися відмінним професіоналами своєї справи.
05.02.2025
Відбулася лекція для студентів 4,5 курсів. Проєкт-менеджер компанії Meridol пані Ольга, розповіла про хвороби пародонту та пацієнтоорієнтований підхід на прийомі лікаря-стоматолога терапевта.
14.05.24 для студентів ІІ курсу буде проведена відкрита лекція на тему: "Екскавація карієсу. З чого почати та коли зупинитись" доц. ВАХОВСЬКИЙ Віталій. https://drive.google.com/file/u/0/d/1lcgr6u438q9cYsYvFMGsvMyFqLpGKOtz/view?usp=share_link
Обговорення лекції та відповіді на запитання 14.05.24 о 10:30 за посиланням: https://meet.google.com/vtm-yqop-yih
З метою формування навички здорового способу життя для учнів молодших класів шкіл 4 та 7 було проведено "Уроки гігієни ротової порожнини". Уроки провели студенти 4 курсу. Під час навчання учні у цікавій нестандартній формі ознайомилися з правилами догляду за здоров'ям ротової порожнини та пропрацювали "План порятунку Зубної Галактики".
Відпрацювання теорії ендодонтії студентами 2 курсу.
Студенти II та III курсу стоматологічного факультету привітали зі Святом наших захисників, які проходять лікування та реабілітацію у місті Вінниця. Ми щиро вдячні нашим воїнам за захист нашої країни. Бажаємо їм мирного неба, міцного здоров’я та успіхів у житті.
Інформаційно-мотиваційне засідання СНТ.
Опановуємо основи детальної фотографії.
Захоплюючий світ ендодонтії, відпрацювання практичних навичок.
Поєднання теорії та практики є запорукою міцних знань та навичок.
Дорогі студенти! Нехай цей рік буде для вас не лише часом навчання, але й часом відкриття нових можливостей та здобуття незабутніх вражень. Хочеться побажати миру, щастя та неймовірного везіння у всіх починаннях!
Засідання гуртка відбудеться 30.11.2023 о 17:00
«Інноваційні технології в практиці лікаря-стоматолога». Цікава та корисна конференція для практикуючих лікарів та студентів. Запис можна подивитися за посиланням:
https://www.youtube.com/live/jRhkW7ae-pQ?si=zTRatwFSFfgKYlZ8
Естетична стоматологія – це поєднання мистецтва, науки, стилю та найвищого професіоналізму для створення індивідуального та неповторного образу.
Опановуємо ази зі студентами 5 курсу на циклі «Основи естетичної реставрації зубів».
Навчальна гра «Стоматологічні перегони» створена з метою кращого засвоєння навчального матеріалу. Попрацювали та отримали море задоволення.
Стерилізація стоматологічних інструментів є однією з найважливіших запобіжних заходів, яка дозволяє повторно їх використовувати. Дана процедура у сфері стоматології призначена для знищення всіх можливих мікробів і запобігання їх поширенню.
На практиці засвоїли методи оцінки якості стерилізації та передстерилізаційної обробки.
Ізоляція необхідна для успіху численних стоматологічних процедур, усунення ризиків зараження слиною та бактеріями порожнини рота. Відпрацюванню практичних навичок по роботі із кофердамом приділяється особлива увага.
17 жовтня була проведена зустріч із Анною Колотніцькою (представником компанії Colgate).
Анна розповіла про гіперестезії, новинки від компанії, правила підбору зубних щіток для різних груп пацієнтів та ще багато цікавого.