«Стале економічне зростання та реалізація третьої місії у ЗВО» - навчальний візит до м. Рига

Ще одна зустріч учасників проєкту ЄС Еразмус+ КА2 “Посилення співпраці між університетами і громадами (UNICOM)” відбулася у Латвійському університеті, що знаходиться в м. Рига, 25-28 березня 2024. Від Вінницького національного медичного університету на цю зустріч були делеговані Ольга Браткова, доцентів кафедри загальної гігієни та екології, та Наталія Горбенко, інспектор відділу міжнародних відносин.

Насамперед, потрібно відзначити безумовну підтримку з боку Латвії українського народу у зв’язку з агресією Російської Федерація, яка проявляється практично повсюди! Українські прапори на вулицях Риги зустрічаються практично з тією самою частотою, як і Латвійські, якщо не частіше. Лозунги на підтримку України, відмова від спілкування російською мовою та забезпечення соціальною підтримкою усіх переселенців з України, які мусили покинути домівку через війну – не може не викликати відгук у наших серцях, і ми, звичайно, вельми вдячні!

У стінах Латвійського університету ця зустріч, яка була присвячена досягненню цілей проєкту, відбулася вже вдруге. На цей раз семінар-тренінг, який провели координаторка проєкту Uniсom в Латвійському університеті професорка Байба Шаврінія із своїми колегами, був присвячений сталому економічному розвитку та зростанню, а також шляхам його реалізації. Під час навчального візиту учасники проєкту мали можливість ознайомитися з досвідом Латвійського університету у співпраці з місцевими громадами, реалізацією безперервної освіти впродовж життя, потенціалом розвитку бізнесу з огляду на третю місію, аспектами стійкості співпраці з соціальними партнерами, муніципалітетом та місцевими громадами з метою сталого розвитку громади, в тому числі в економічному аспекті.

Про вагомий досвід Університету зі сприяння працевлаштуванню випускників університету та можливості сталого кар’єрного зростання розповіла директорка Освітнього центру менеджменту та підприємництва Університету Латвії І. Баусова. Після цього був досить цікавий досвід - участь делегатів у мережевій онлайн-грі «Банкрут». Професор Х. Калкіс ознайомив учасників зі змістом STEAM-освіти та новими вимогами по різним вакансіям, а також зауважив на тому, що саме вища освіта надає можливість отримати навички сучасного та інноваційного мислення, необхідних для вирішення економічних проблем.

Учасники відвідали також так званий Бізнес-інкубатор університету Латвії, де про свій досвід залучення молоді до створення та інтеграції стартапів розповіла голова Бізнес-інкубатору Л. Берджина.

Крім цього, під час навчального візиту відбулася 82-ій щорічна міжнародна науково-практична конференція Латвійського університету «Стійкі університети – стійкі громади», в якій представниці ВНМУ ім. М.І. Пирогова взяли участь з доповіддю «Громадське здоров’я - ключ для взаємодіі у громаді», ознайомивши колег по проєкту з можливостями нашого університету щодо реалізації взаємодії з суспільством через вплив на стан його психічного та соматичного здоров’я, а також із планами, пов’язаними з проєктом UNICOM. Після того, як усі делегати українського консорціуму поділились власним досвідом реалізації третьої місії, підсумком став виступ А. Фігус (Alessandro Figus, University of Cassino and SouthernLazio, Italy) на тему стійкого розвитку Університетів в сучасних умовах.

Звичайно, гостинна Байба Шаврінія не могла лишити учасників зустрічі без цікавих екскурсій та розповідей. Зокрема, делегати відвідали Музей науки Латвійського Університету, Латвійську національну бібліотеку, здійснили прогулянку старим містом.

Для ознайомлення розвитку співпраці між університетами та суспільством в регіонах, була здійснена подорож до громади м. Кульдіга, де про роль третьої місії закладів вищої освіти та її місце у програмах регіонального розвитку розповідали Голова філіалу Р. Карловіца та лектор Університету К. Берджина-Цунска в стінах філіалу Університету Латвії у Кульдизі. Також учасники мали нагоду поспілкуватися із головою муніципалітету Кульдиги І. Асташевською, яка, зокрема, розказала про участь громади м. Кульдіга у підтримці переселенців з України, а також про стратегії співпраці місцевої громади із закладами вищої освіти у питаннях розвитку та реалізації третьої місії.

Отриманий досвід дасть змогу визначити нові механізми розвитку третьої місії університетів в Україні. Робота триває!

Учасниці проєкту
Ольга Браткова та Наталія Горбенко