На стажування у Америку – з родиною

1

Стипендії Фулбрайта передбачають перебування у США від 3 до 9 міс та щомісячну стипендію досліднику

У Вінницькому національному медичному університеті імені Пирогова 27 квітня, у рамках Днів Америки у Вінниці, відбулась Презентація програми академічних обмінів імені Фулбрайта (Fulbright). Стипендії для проведення досліджень в університетах та дослідницьких центрах США надаються на термін від 3 до 9 місяців. Координатор програми в Україні Інна Бариш сказала,що стипендії надаються за трьома програмами: Fulbright Scholar Program, Fulbright Faculty Development Program та Fulbright Graduate Student Exchange Program.

Перша з них передбачає проведення досліджень в університетах США на період від трьох до дев’яти місяців. У програмі можуть брати участь кандидати та доктори наук; аспіранти, які завершують дисертацію; діячі культури; фахівці з бібліотекарства; журналісти; дослідники без наукового ступеня з досвідом роботи не менше п’яти років. Цікаво, що разом із конкурсантом до США на період стажування можуть їхати й члени його родини: діти до 17 років та дружина або чоловік. Витрати на переліт та проживання покриваються коштом проекту, а досліднику під час роботи в університетах Америки виплачується й щомісячна стипендія. Проте, за умовами візи, науковець, закінчивши стажування, повинен повернутись до рідної країни щонайменше на два роки.

Відбір учасників, які подали свої наукові проекти на конкурс, проходить у три етапи. Починаючи з другого з них важливим є знання мови: співбесіда з кандидатом ведеться саме англійською. Крім того, потенційний учасник програми повинен пройти тест TOEFL, що підтверджує високий рівень знання англійської, набравши не менше як дві третини білів (80 зі 120). До тесту Інна Леонідівна радить ретельно готуватись, адже екзамен триває чотири години і включає чотири секції: «Читання», «Говоріння», «Прослуховування» та «Аналітичне письмо».

- Щороку в Україні стипендії імені Фулбрайта отримують 50-60 конкурсантів, це – досить значна кількість дослідників, – сказала Інна Бариш.

Серед Фулбрайтівських стипендіатів є й з десяток вінничан. В основному, це – викладачі університетів, – педагогічного, аграрного, торгівельно-економічного.

- Першими науковцями з Вінниці, які узяли участь у Фулбрайтівських обмінах, були філологи з факультету іноземних мов Вінницького педагогічного університету, - сказала Інна Леонідівна.

Одна з них, Світлана Кузьміна, підписала й договір на стажування педагогів-магістрантів у Південно-Східному університеті штату Міссурі, де стажувалась сама. Проте, на молодих дослідників розрахована й власна Фулбрайтівскьа програма Fulbright Graduate Student Exchange Program. Вона передбачає навчання в університетах США від одного до двох років для здобуття ступеня магістра. У конкурсі можуть брати участь студенти старших (3-6-х курсів), випускники українських ВНЗ, аспіранти 1-2 курсу та молоді спеціалісти.

Для молодих, проте вже досвідчених викладачів та дослідників віком до 40 років, розрахована й Fulbright Faculty Development Program. Її учасниками можуть стати науковці та спеціалісти з дворічним професійним досвідом, віком до 40 років, які ще не мають наукового ступеня, та молоді кандидати наук (не пізніше 5-ти років після захисту).

Стипендіати по кожній з програм відбираються щороку. Більш детально про програму академічних обмінів імені Фулбрайта, що працює для українських дослідників, можна дізнатись на сайті www. fulbright.org.ua.

«ММ»

2 3