Історія кафедри

Початком історії кафедри фтизіатрії у Вінницькому медичному інституті ім. М.І.Пирогова можна вважати 1954 рік, коли викладачі кафедри факультетської терапії під керівництвом видатного вітчизняного терапевта професора Б.С.Шкляра та доцента кафедри – учня В.П.Образцова – В.О.Сафіна почали читати лекції і проводити окремі практичні заняття з фтизіатрії. В цьому ж році на кафедрі було створено окрему посаду асистента з курсу туберкульозу та виділено 14 годин практичних занять на 4 курсі лікувального факультету.

З 1957 року було виділено посаду доцента на кафедрі факультетської терапії і додатково – посаду асистента для викладання курсу фтизіатрії.

З 1969 року штат асистентів значно збільшується, а з 1971 р. – створюється власне кафедра фтизіатрії. Її засновником у Вінницькому медичному інституті ім. М.І.Пирогова був доцент (потім професор) Борис Абрамович Березовський. Саме за його ініціативою курс фтизіатрії при кафедрі госпітальної терапії перетворився у самостійну кафедру, у складі якої було 10 осіб, включаючи посади професора, доцента, 5 асистентів, клінічного ординатора і двох лаборантів. Фтизіатрія викладалася на 4 курсі лікувального, 5 курсі педіатричного і на 6 курсі лікувального та педіатричного факультетів у обсязі 120 годин. Клінічною базою кафедри тоді був Вінницький обласний і міський протитуберкульозний диспансери, розташовані у мальовничому районі м.Вінниці – П’ятничанах. Обласним диспансером на той час головував С.А.Марковский (пізніше – кандидат мед наук і заслужений лікар України), міським – В.Т.Слотюк.

З початку заснування кафедри тут працювали доцент (потім - професор) Б.А.Березовський, асистент (потім - доцент) Віталій Васильович Марчак. Після створення кафедри тут почали працювати асистент (потім – доцент) Іван Юрієвич Осійський , асистент (потім доцент) Володимир Степанович Голанов, асистент Ізабела Іванівна Попова, асистент Володимир Устинович Василик, асистент Володимир Григорович Гончаров. Дещо пізніще до них приєднався асистент (потім доцент) Георгій Григорович Закопайло. У 1979 році до кафедри було приєднано курс фтизіатрії факультету удосконалення лікарів, який очолив доцент Голанов В.С., а з 1992 року на кафедрі було створено курс клінічної імунології та алергології.

На курс фтизіатрії факультету удосконалення лікарів за конкурсом спочатку було зараховано асистентом (потім - став доцентом) Володимира Олександровича Кучера, асистентом (потім став професором, а з 1992 року - завідувачем кафедри фтизіатрії) Бориса Михайловича Пухлика, асистентом (потім став професором, завідувачем кафедри пропедевтики внутрішніх хвороб) Юрія Михайловича Мостового, дещо пізніше асистентом (потім стала доцентом) було зараховано Раїсу Юрієвну Салобай, асистентом Людмилу Володимирівну Михей.

В 1988 році у зв’язку з розширенням викладання фтизіатрії до штату кафедри на посаду асистента зараховують Сергія Вікторовича Зайкова, який пізніше став доцентом, а потім – і професором кафедри.

З 1992 року в зв'язку з організацією курсу клінічної імунології та алергології, до штату кафедри зараховують Ольгу Броніславівну Бондарчук, Ірину Володимирівну Корицьку, Людмилу Григорівну Кулик, Олександра Петровича Незгоду (зараз всі є доцентами).

За збіглі часи окрім цих вчених і викладачів на кафедрі плідно попрацювали Анжела Анатоліївна Зайкова, Павло Михайлович Остапчук, Іна Вікторівна Березюк, Світлана В’ячеславівна Ланова, Лідія Миколаївна Кириченко,Світлана Миколаївна Куляс ( стали кандидатами медичних наук ), лаборантиЛариса Давидівна Котляр, Тетяна Анатоліївна Козловська, працюють старший лаборант Ольга Людвиківна Бобело, лаборант Оксана Іванівна Маланич та інші висококваліфіковані науковці, лікарі та лаборанти.

У 1955 році у Вінниці засноване обласне товариство фтизіатрів, головою якого довгі роки був професор Б.А.Березовський. З 1992 року вінницькі лікарі та науковці в галузі фтизіатрії, пульмонології, імунології та алергології були інтегровані у відповідну асоціацію – АФПІА (головой спочатку був проф. Б.М.Пухлик, пізніше – головний лікар облтубдиспансеру І.М.Горбатюк).

Бази кафедри

  • ВОСТМО «Фтизіатрія» (Гніванське шосе 7 км., с.Бохоники, Вінницький район)
  • Алерго-імунологічний центр (Хмельницьке шосе 145, м.Вінниця)
  • Вінницька обласна клінічна лікарня імені М.І.Пирогова ( вул.Пирогова 46, м.Вінниця)
  • Амбулаторія загальної практики сімейної медицини (Центр первинної медикосанітарної допомоги №3, вул.Інтернаціоналістів 10, м.Вінниця)
  • Вузлова клінічна лікарня станції Вінниця (вул.Коцюбинського 6, м. Вінниця)

База кафедри

 

 

Спершу кафедра базувалася у старій будівлі облтубдиспансеру на П'ятничанах. З 1977 року кафедра розмістилась на базі однієї з кращих на той час споруд у республіці – Вінницькому клінічному облтубдиспансері (спочатку керував   В.Т.Слотюк, пізніше - канд.меднаук І.М.Горбатюк).

        Практичні навички з клінічної імунології і алергології студенти отримували у створеному тут першому в Україні Імунологічному центрі, лабораторії екологічної імунології та алергології НДЦ медуніверситету, якими керував проф.Б.М.Пухлик. 

        Лабораторію було розташовано і підпорядковано Науково-дослідному центру Вінницького медінституту, який створив і яким керував видатний вчений професор Борис Йосипович Коган. Ця лабораторія була також науковим  підрозділом кафедри  і близько 5 років існувала за рахунок виконання конкурсних держбюджетних і госпдоговірних НДР. 

          У часи 1992-1994 років тут було обстежено близько 16 тис. постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС, в тому числі імунологічно (з виїздом у постраждалі райони) -  1,5 тисячі. Це було найбільше  подібне дослідження на той час в Україні, а імунологічний центр – практично не мав аналогів в нашій країні.

        Пізніше фінансування лабораторії було припинено і частина співробітників почала працювати  у сформованому на її базі малому колективному підприємстві "Імунолог". Багато зусиль співробітники кафедри доклали для створення першої на той час в Україні імунологічної лабораторії при обласній дитячій поліклініці, в котрій проводилось обстеження населення.

    Основну лікувально-профілактичну роботу спіробітники кафедри  виконують на базі облтубдиспансеру (нині - Вінницьке обласне спеціалізоване територіальне медичне об'єднання "Фтизіатрія"), де за рік ними проводиться близько 3 тис.консультацій, безпосередньо лікується понад 150 хворих. 

  Понад 20 років проводиться консультативна робота на базі 3-ої міської дитячої поліклініки ( в минулому – головний лікар – В.Д.Ластовський, зараз це – амбулаторний центр сімейної медицини).        

 На цій базі за допомогою підприємства «Імунолог» створено першу в Україні ліцензовану клініко-діагностичну лабораторію – завідувач доцент І.В.Корицька. За рік тут консультується і обстежується понад тисячу дітей і дорослих. В останні роки клінічна робота з алергології та імунології почала проводитися і в поліклініці обласної лікарні ім.М.І.Пирогова, вузловій залізничній лікарні, алерго-імунологічному центрі.

    

З 1971 року на кафедрі фтизіатрії функціонує студентський гурток, а у 1976 році за ініціативою зав.кафедрою фтизіатрії 2 Московського медінституту ім.М.І.Пирогова засл. діячем науки проф..І.Є.Кочнової  було проведено першу міжреспубліканську студентську конференцію з актуальних питань діагностики, лікування та профілактики туберкульозу. Зараз в зв'язку з транспортними та іншими проблемами зі здібними студентами проводится індивідуальна наукова робота.

Штат кафедри

Кулик Людмила Григорівна


- Завідуюча кафедри, завідуюча учбовою частиною кафедри, доцент, кандадат медичних наук

Тхоровський Михайло Анатолійович


- асистент кафедри, кандидат медичних наук

Пликанчук Ольга Володимирівна


- асистент кафедри, кандидат медичних наук

Дудник Андрій Борисович


- доцент кафедри, кандидат медичних наук

Кириченко Лідія Миколаївна


- доцент кафедри, кандидат медичних наук

Богомолов Артемій Євгенійович


- доцент кафедри, кандидат медичних наук

Корицька Ірина Володимирівна


- доцент кафедри, кандидат медичних наук

Бондарчук Ольга Броніславівна


- доцент кафедри, кандидат медичних наук

Незгода Олександр Петрович


- доцент кафедри, кандидат медичних наук

Осійський Іван Юрійович


- доцент кафедри, кандидат медичних наук

Дубчак Людмила Іванівна


- асистент кафедри

Новини

Звіт про проведення ХIV Міжнародної наукової конференції студентів та молодих вчених «Перший крок в науку-2017»
11.05.2017

26-28 квітня 2017 у м. Вінниця пройшла ХIV Міжнародна наукова конференція студентів та молодих вчених "Перший крок в науку - 2017". Студенти, молоді вчені, співробітники кафедр приймали участь в обговоренні різноманітних питань у галузі теоретичної, експериментальної, клінічної та профілактичної медицини. Програма конференції включала усні доповіді на секціях, презентацію постерів, участь у майстер-класах.

27.04.2017 кафедра фтизіатрії також прийняла участь в конференції в секції "Актуальні питання діагностики та лікування захворювань внутрішніх органів" (внутрішня медицина, президія - проф. Ю.М.Мостовой проф. Б.М. Пухлик,проф. Л.В.Распутіна, проф. Т.В.Константинович):

1) Особливості клінічного перебігу туберкульозу у хворих на СНІД

Доповідач:Зінченко О.В. 4курс 73б група

Науковий керівник: к.мед.н., ас. Тхоровський М.А.

2) Порівняльний аналіз параметрів діагностичної цінності різних методів визначення сенсибілізації у пацієнтів з респіраторними алергічними захворюваннями

Доповідач:  Сімчук Д.В. 5 курс 2а група

Науковий керівник:доц. Богомолов А.Є.

3) Розбіжності у результатах визначення специфічного IgE методом імуноблоттінгу у пацієнтів з алергічним ринітом

Доповідач: Ваколюк А.В. 5 курс 21а група

Науковий керівник: к.мед.н., доц. Богомолов А.Є.

4) Роль мотивації пацієнта в проведенні специфічної імунотерапії                                   

Доповідачі:Коцулівська В.Ю., Левковська Д.О. 5 курс, 21б група

Науковий керівник: к.мед.н., доц. Корицька І.В.

5) Розбіжності у результатах визначення специфічного IgE методом імуноблоттінгу у пацієнтів з алергічним ринітом

Доповідач: Ваколюк А.В. 5 курс 21а група                                                                         

Науковий керівник: к.мед.н., доц. Богомолов А.Є.

6) Захворюваність медичних працівників на туберкульоз (2011-2015 рр.) 

 Доповідач:Тищенко В.О., 4 курс, 99-А група

 Науковий керівник:ас. Литвинюк О.П.


Програма секції

Студенти:

1.  Психо-вегетативний портрет хворих, що перенесли аорто-коронарне шунтування

Доповідач:Лагода В.В.  3 курс, 24а гр

Науковий керівник:доц. Откаленко О.К.

2.  Синдроми соматопсихічноїдисфункції в структурі хронічного обструктивного захворювання легень
Доповідач: Довгань А.О.,аспірант, Бальжик Ю.Д., Тереховська Л.А. 3 курс, 8-б група
Науковийкерівник: доцент Томашкевич Г.І., проф. Константинович Т.В. 

3.  Оцінка клініко-функціонального перебігу хронічного обструктивного захворювання легень залежно від психологічного фенотипу

Доповідач:Довгань А.О.,аспірант, Тереховська Л.А., Бальжик Ю.Д., 3 курс, 8-б група

Науковий керівник: доцент Томашкевич Г.І., проф. Константинович Т.В.

4.Особливості клінічного перебігу туберкульозу у хворих на СНІД

Доповідач:Зінченко О.В. 4курс 73б група,                                                                                                                       

Науковий керівник: к.мед.н., ас. Тхоровський М.А.

5.Порівняльний аналіз параметрів діагностичної цінності різних методів визначення сенсибілізації у пацієнтів з респіраторними алергічними захворюваннями

Доповідач:  Сімчук Д.В. 5 курс 2а група

Науковий керівник:доц. Богомолов А.Є.

6.Роль мотивації пацієнта в проведенні специфічної імунотерапії»                                     

Доповідачі:Коцулівська В.Ю., Левковська Д.О. 5 курс, 21б група                                       

Науковий керівник: к.мед.н., доц. Корицька І.В.

7.Розбіжності у результатах визначення специфічного IgE методом імуноблоттінгу у пацієнтів з алергічним ринітом»Доповідач: Ваколюк А.В. 5 курс 21а група                                                                         

Науковий керівник: к.мед.н., доц. Богомолов А.Є.

8.Захворюваність медичних працівників на туберкульоз (2011-2015 рр.) 

 Доповідач:Тищенко В.О., 4 курс, 99-А група 

 Науковий керівник:ас. Литвинюк О.П.

 

Молоді вчені:

1.Поліпшення прихильності пацієнтів до  лікування ХОЗЛ та АГ: який інструмент є ключовим?

Доповідач :Сідоров А.А.

Науковий керівник :проф. Мостовой Ю.М.

2.Прогнозування діагностики ХОЗЛ у осіб,що вважають себе здоровими на основі аналізу скарг, факторів ризику та функціональних параметрів

Доповідач :Черепій Н.В.

Науковий керівник :проф. Распутіна Л.В.

 

Фотозвіт

      

Актуальні питання діагностики і лікування захворювань

Гранти для студентів
05.05.2017

Форум для молодих лікарів та дослідників в галузі туберкульозу по обміну досвідом та ідеями під керівництвом кваліфікованих наставників.


Проходить в Одеському національному університеті 29 травня (прибуття) – 2 червня (Виліт).


Програма включає в себе:

 

Основні доповіді:

  • Сумісні дослідження в Європі
  • Туберкульоз у дітей
  • Виникнення стійкості до протитуберкульозних препаратів
  • Невідповідності в системі Охороні здоров'я

 

Відгуки (надані учасниками) на теми:

  • епідеміологія ТБ
  • профілактика туберкульозу
  • діагностика туберкульозу
  • лікування туберкульозу
  • пріоритети в галузі досліджень

 

Лектори:

  • Graham Bothamley (UK)
  • Folke Brinkmann (Germany)
  • Dmytru Butov (Ukraine)
  • Dumitru Chesov (Rep. of Moldova)
  • Valeriu Crudu (Rep. of Moldova)
  • José Dominguez (Spain)
  • Andrii Dudnyk (Ukraine)
  • Cordula Ehlers (Germany)
  • Lorenzo Guglielmetti (France)
  • Christoph Lange (Germany)
  • Frank van Leth (Netherlands)
  • Olexander Neduzhko (Ukraine)
  • Elena Nikolayevskaya (Ukraine)
  • Vlad Nikolayevskyy (UK)
  • Olena Rzhepishevska (Ukraine, Sweden)
  • Martina Sester (Germany)
  • Valentina Stokich (Ukraine)
  • Jordi Torrelles (USA)
  • Dirk Wagner (Germany)
  • Svetlana Yesypenko(Ukraine)
  • Oksana Zinchenko (Ukraine)

 

Запрошення обмежується лікарями та / або вченими, котрі навчаються та є членами TBnet. Максимум 20 учасників зможуть взяти участь, у тому числі 5 з України (по одному для кожної галузі досліджень). Включена оплата за проживання у готелі, сніданок та вечеря, а також знадобиться максимум 400 євро для покриття витрат на поїздки.

Заявки будуть розглядатися до 27 березня 2016 р. Всі заявники будуть проінформовані до кінця середини квітня 2016 року про їх зарахування.

Більше дізнатись можна тут >>