Система реабілітації в США та шляхи реформування в Україні: від підготовки фахівців до практичної реалізації.

21.06.2018

 

Реабілітація – новий елемент медичної системи України, але є обов’язковою складовою частиною охорони здоров’я в кожній розвиненій країні.

 

 

На базі Вінницького медичного університету проходить освітній курс з медичної реабілітації за програмою, підтриманою НАТО. 

З 10 по 15 червня на базі кафедри медичної реабілітації та медико-соціальної експертизи Вінницького національного медичного університету проходить Реабілітаційний освітній курс у рамках програми «Система реабілітації у США та шляхи реформування в Україні: від підготовки фахівців до практичної реалізації».

Проведення цієї освітньої програми підтримує НАТО. У її рамках в Україну вже вчетверте завітала команда американських лікарів фізичної та реабілітаційної медицини, фізичних терапевтів, ерготерапевтів, які навчають українських колег практикам відновлення здоров’я у США.

 

Американські фахівці демонструють українцям основні принципи роботи реабілітаційної мультидисциплінарної команди, клінічні розбори, читають лекції та проводять майстер-класи.

Учасниками курсу стали 100 українських спеціалістів, які були відібрані членами американської команди із більш як 400 лікарів бажаючих взяти у ньому участь. Педагоги, які прибули до Вінниці з американського штату Вісконсин, вважають, що ідея курсу у тому, щоб українські спеціалісти випробували реабілітацію на собі, отримуючи необхідний досвід.

На те, що фахівців з медичної реабілітації потрібно залучати у систему української медицини, наголошує й завідувач кафедри медичної реабілітації та медико-соціальної експертизи  ВНМУ, д. мед.н., проф. Петро Федорович Колісник:

– Західна медицина не набагато розвинутіша, ніж наша, але, завдяки тому, що у них впроваджена медична реабілітація, система охорони здоров’я в країнах Європи і США функціонує більш ефективно. Нам потрібно зрозуміти як саме функціонує ця система, і з’ясувати чого саме не вистачає нашій системі охорони здоров’я. Коли впроваджена медична реабілітація, країна не витрачає, як часто здається лікарям, а економить гроші: вклавши 1 долар у реабілітацію, країни отримують економію у 7-17 доларів за рахунок заощадження витрат системи охорони здоров’я. Адже, на думку Петра Федоровича, пацієнт, якого на 2-3 день після операції направили на реабілітацію, не займає дороговартісне ліжко у лікарні, а знаходиться у реабілітаційному відділенні, де з ним працюють по 2-3 години на день, проводять профілактику пролежнів, гіпостатичних пневмоній, тромбоемболічних ускладнень, уросепсісу та інших ускладнень.

– Було проведено дослідження, в якому встановлено: якщо людина 3 тижні не займається реабілітацією, а просто лежить, всі її системи втрачають близько 30% функціональних можливостей, які потім відновлюємо місяцями, говорить Петро Федорович. Крім того, команда реабілітологів точно знає, куди спрямувати пацієнта на амбулаторну реабілітацію, яка може забирати у 4-5 разів менше часу, ніж зараз, коли пацієнт шукає таку допомогу самостійно.

Курс, що проходить у Вінниці, на думку Петра Колісника, дасть лікарям абсолютне уявлення, як влаштована реабілітація, дасть практичні навички з цієї галузі медицини: лікарі, що відвідують цей захід, розумітимуть, принаймні, яка робота їх чекає, що їм потрібно довчити, для того, щоб займатись медичною реабілітацією. Впровадження системи реабілітації в Україні сприятиме швидкому включенню людей у соціум, вважає професор:

– Людина з інвалідністю і непрацездатність – різні речі. У нашій країні пацієнт втративши ногу або маючи іншу причину обмеження життєдіяльності хоче одержувати пенсію і не працювати, а в західних країнах йому знаходять відповідну роботу, яку він може робити без ноги. Якщо він хоче повернутись до своєї спеціальності, то йому зроблять абсолютно фунціональний протез або ефективно компенсують втрачену функцію за рахунок девайсів, приладів, пацієнта супроводжують до його соціалізації або до переведення у хоспіс, якщо така соціалізація неможлива. У нас же реабілітацію розуміють як відновне лікування у поліклініці або санаторно-курортному закладі.

На думку доцента, к.мед.н., Сергія Колісника, курс важливий з огляду і на військову операцію, яка відбувається в Україні:

– Ми не маємо права на помилку і нам обов’язково потрібно взяти вже готовий досвід країн, які мали потребу у реабілітації у періоди ведення військових дій, та пристосувати його до умов сьогодення. Для цього нам необхідні зовнішні консультації спеціалістів США, Ізраїлю, країн Європи, які могли б максимально ефективно підготувати команду для роботи у реабілітаційній сфері, а також порадити, як організувати систему на всіх етапах реабілітації – гострому, підгострому та тривалому.

Для того, щоб медична реабілітація запрацювала в Україні, потрібно, на думку фахівців, законодавчо створити реабілітаційні відділення, де працюватимуть реабілітаційні команди, у кожній багатопрофільній лікарні. А також перевести підготовку фахівців з реабілітації до системи охорони здоров’я, як це відбувається, принаймні, у США, Європейських країнах. Наразі ж 20 тисяч реабілітологів в Україні випустили університети системи МОН, які не мають клінічних баз.

– Ми колись до цього дійдемо?

– Думаю, що так. У нас немає іншого виходу, - говорить Петро Колісник.

Більше про проект можна дізнатись з його офіційного сайту: http://rehabteam.info

Наступним кроком впровадження реабілітаційної медицини в Україні стане симпозіум за участі європейських фахівців, який на базі ВНМУ планується провести у жовтні цього року.

Спілкувалась  Вікторія РОДІНКОВА