На базі ВНМУ буде створений унікальний україно-корейський біотехнологічний центр

Все має початок. І великі справи – також. 4 березня 2019 року в урочистій обстановці за участі губернатора Вінниччини Валерія Коровія та мера Вінниці Сергія Моргунова, а також Надзвичайного та Повноважного Посла Республіки Корея в Україні Лі Янг Гу був підписаний Меморандум про співпрацю та створення спільного науково-дослідного центру на базі Вінницького національного медичного університету ім. М. Пирогова.

Центр буде створено корейською біотехнологічною компанією “Well Marker Bio Co” за сприяння Посольства Кореї в Україні із залученням Подільського регіонального центру онкології. Його основною задачею буде розробка молекулярних протиракових препаратів. Такий центр стане унікальним для України, Східної Європи та країн СНД закладом.

Відкриваючи церемонію підписання, губернатор Вінниччини Валерій Коровій відмітив: все, що починається у Вінниці, приречене на успіх. Валерій Вікторович вважає, що корейським представникам вдалося залучити найкращих партнерів в Україні.

Пан Посол Республіки Корея побажав Україні стрімкого економічного розвитку, якого їй, безперечно, допоможе досягти розвиток біотехнологій. Пан Лі Янг Гу вважає, що, якщо нинішній проект буде успішним в Україні, він матиме успіх і у світі.

– Наразі, Україна має договір про вільну торгівлю з 46 країнами, що надає можливість виходу на Євразійський ринок. І я обережно хочу сказати, що наша зустріч може бути історичною, – сказав пан Посол.

Натомість, ректор ВНМУ, академік НАМН України, проф. Василь Максимович Мороз, згадав про перший візит Пана Лі Янг Гу до ВНМУ, який відбувся півтора роки тому, і зазначив, що основна заслуга у реалізації теперішнього проекту належить Пану Послу:

– Велич цієї людини – у послідовності, адже часто гості пропонують спільні проекти для хорошого тону, але у цьому випадку проект набув свого розвитку.

Василь Максимови розповів про успіх університету у навчанні студентів з 87 країн світу та повідомив, що новому науково-дослідному центру виділять навчальні площі та площі лабораторій.

– Вже зараз проводиться підбір кадрів, центр має стимулювати прорив ВНМУ як у науково-дослідній роботі, так і у пошуку препаратів проти онкозахворювань, і ми зробимо все, щоб там працювали достойні люди, - сказав Василь Максимович.

Головний лікар Подільського регіонального центру онкології Володимир Шамрай зауважив, що проблема ранньої діагностики та лікування онкозахворювань – це проблема національної безпеки України.

– За статисткою кожен четвертий житель України – онкохворий. 150-160 тисяч нових випадків раку реєструються щороку і приблизно 80 тисяч пацієнтів щороку помирають. Більшість з них – люди працездатного віку, - сказав Володимир Анатолійович.

Він відзначив, що Подільський центр онкології – один з найбільш потужних закладів третинного рівня, який надає допомогу онкохворим. Щороку тут лікуються до 10 000 людей, виконується до 7000 операцій. Більше 30 років онкоценр є клінічною базою ВНМУ. Більше 10 років тут проводяться клінічні дослідження, які дають змогу забезпечувати хворих Вінницької області надсучасними медичними препаратами. У новому проекті зразки біологічного матеріалу, отриманого у онкохворих, будуть передаватись спільному дослідному центру, де в процесі дослідів на тваринах будуть розроблятись препарати, які б ефективно зупиняли злоякісний ріст.

– Тому онкоцентру важливо долучитись до роботи новоствореного НДЦ, – сказав Шамрай.

Фінансувати створення центру буде британський міжнародний інвестиційний фонд Infiniti Investors Group.

Координатор проекту в Україні Віктор Шафранський розповів, що саме на Вінниччині ініціатори знайшли сприяння, розуміння та бажання впроваджувати цей проект.

– Не секрет, що перед цим ми відвідували велику кількість і наукових закладів охорони здоров’я, і медичних університетів, спілкувалися в Києві і в інших містах нашої держави, але все ж таки ухвалили рішення втілити проект у Вінниці, виходячи, перш за все – з бажання розвивати співпрацю і націленість на розвиток наукових досліджень, які ми відчули саме у ВНМУ, - сказав Віктор Вікторович. - Вже попередньо визначено, де буде розміщуватись центр. Відібрані для роботи у ньому спеціалісти з ВНМУ поїдуть на навчання у НДЦ Кореї, щоб отримати знання та доступ до нових технологій, які будуть використовуватись для досліджень у Вінниці. Паралельно відбудеться облаштування НДЦ на базі ВНМУ. І, в ідеалі, повернувшись після навчання у Кореї, ці спеціалісти розпочнуть роботу тут.

Проект розрахований на 10 років. Він має підтримку Уряду, депутатів ВР та місцевої влади.

Вікторія Родінкова

Фото Валерія Сизова та Наталії Горбенко