Студенту

Master

Аспіранту

Методичнi вказівки для аспірантів з навчальної дисципліни "Внутрішні хвороби" (10 кредитів) Методичнi вказівки для аспірантів з навчальної дисципліни "Кардіологія" (10 кредитів) Методичнi вказівки для аспірантів з навчальної дисципліни "Пульмонологія" (10 кредитів) Методичні вказівки з навчальної дисципліни "Сучасна внутрішня медицина" (1 кредит) Робоча програма з навчальної дисципліни "Внутрішні хвороби" (10 кредитів) Робоча програма з навчальної дисципліни "Кардіологія" (10 кредитів) Робоча програма з навчальної дисципліни "Пульмонологія" (10 кредитів) Робоча програма навчальної дисципліни "Сучасна внутрішня медицина" (1 кредит) Список рекомендованої лiтератури для аспірантів з навчальної дисципліни "Внутрішні хвороби" (10 кредитів) Список рекомендованої лiтератури для аспірантів з навчальної дисципліни "Кардіологія" (10 кредитів) Список рекомендованої лiтератури для аспірантів з навчальної дисципліни "Пульмонологія" (10 кредитів) Список рекомендованої лiтератури для аспірантів з навчальної дисципліни "Сучасна внутрішня медицина" (1 кредит) Тематичний план з самостійної роботи з навчальної дисципліни "Внутрішні хвороби" (10 кредитів) Тематичний план з самостійної роботи з навчальної дисципліни "Кардіологія" (10 кредитів) Тематичний план з самостійної роботи з навчальної дисципліни "Пульмонологія" (10 кредитів) Тематичний план з самостійної роботи з навчальної дисципліни "Сучасна внутрішня медицина" (1 кредит) Тематичний план лекцій з навчальної дисципліни "Сучасна внутрішня медицина" (1 кредит) Тематичний план практичних занять з навчальної дисципліни "Внутрішні хвороби" (10 кредитів) Тематичний план практичних занять з навчальної дисципліни "Кардіологія" (10 кредитів) Тематичний план практичних занять з навчальної дисципліни "Пульмонологія" (10 кредитів) Тематичний план практичних занять з навчальної дисципліни "Сучасна внутрішня медицина" (1 кредит)

Вибіркові курси

Clinical ordinator

Історія кафедри

КАФЕДРА ПРОПЕДЕВТИКИ ВНУТРІШНЬОЇ МЕДИЦИНИ

 

 

 

Кафедра пропедевтики внутрішньої медицини Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова була створена в 1936 році.
Її засновником був видатний український вчений, терапевт Борис Соломонович Шкляр (1936-1941 рр), який завідував кафедрою пропедевтики в 1936-1941гг., А потім ще в 1945-1950 рр. Цей талановитий вчений успішно поєднував велику лікувальну роботу з науково-педагогічної та громадською діяльністю і запам'ятався своїм учням як блискучий лектор, педагог-методист, умілий і чуйний лікар. Борис Соломонович - автор 67 наукових робіт, в тому числі ряду монографій і навчальних посібників. Саме він в 1949 році видає підручник «Діагностика внутрішніх хвороб», який став одним з найавторитетніших підручників терапії на території колишнього Радянського Союзу. Підручник «Діагностика внутрішніх хвороб» витримав 6 видань досі з одним з кращих для вивчення пропедевтики - основ клінічної грамотності кожної лікаря. Під керівництвом Б.С. Шкляра на кафедрі було захищено 15 кандидатських і докторських дисертацій.
Учні Бориса Соломоновича, нині професори і доценти кафедри, в знак коментарів свого вчителя видали в 1996 р повість «клаптиків життя. Спогади про дитинство і юність », написана професором Б.С. Шкляром і пролежала у вигляді рукопису 40 років. У 1997 р кафедра опублікувала спогади про професора Б.С Шкляра за матеріалами інтерв'ю його учнів.
У різні роки кафедру очолювали талановиті вчені, висококваліфіковані лікарі, а саме: М.О.Аушев (1950-1954 рр.), М.Ю. Мілімовка (1954-1967 рр.), І.А. Рибачук (1967-1980 рр), М.Б. Шкляр (1981 -1993 рр.).
У 1950-1954 рр. Кафедра пропедевтики Вінницького медичного інституту очолював доцент Микола Олександрович Аушев. Наукові дослідження в роки керівництва цього висококваліфікованого лікаря і педагога, автора 15 наукових робіт в основному були зосереджені на проблемних питаннях гастроентерології.
У 1954-1967 рр. кафедрою завідував професор Михайло Юхимович Мілімовка. Під його керівництвом розроблялися питання кардіології, курортології, клінічної фармакології, методів інструментальної та лабораторної діагностики внутрішніх хвороб. М.Ю. Мілімовка видав оригінальні монографії «Профілактика і лікування ускладнень інфаркту міокарда» (1958) і «Інфаркт міокарда» (1960). Протягом декількох років на базі курорту «Хмільник» тривали наукові розробки і розробки науково-практичних конференцій, ініціатором проведення яких виступила кафедра. Під керівництвом М.Ю. Мілімовки в клінічному семінарі були впроваджені методи дефібриляції і ерітрографіі.
Професор Іван Андрійович Рибачук очолював колектив кафедри в 1967-1980 рр. Протягом тривалого часу він був головним терапевтом Вінницької області, і поєднував організаційну та клінічну роботу з науковою та педагогічною діяльністю, як асистент кафедри факультетської терапії. Під його керівництвом на кафедрі пропедевтики розроблялись проблемні питання кардіології, геріатрії, була організована перша біохімічна лабораторії. У 1966 р професор І.А. Рибачук видав підручник «Внутрішні хвороби з доглядом за хворими і основами патології». І.А. Рибачук - автор близько 50 наукових робіт, він назавжди запам'ятався студентам і колегам як чудовий лектор, чуйна людина, талановитий лікар.
У 1981-1993 рр. кафедрою керував син першого завідувача - професор Михайло Борисович Шкляр. У 1971 р під загальною редакцією М.Б. Шкляра був перевиданий «Діагностика внутрішніх хвороб» Бориса Соломоновича Шкляра. Підручник був доповнений новими розділами. М.Б. Шкляр працював над проблемами кардіології, під його керівництвом було захищено 4 кандидатські дисертації. Він став першим завідувачем кафедри терапії факультету удосконалення лікарів Вінницького медичного інституту (м.Хмельницький). М.Б. Шкляр був ініціатором проведення клінічної апробації нових препаратів в кардіології, впровадження в клініку. З середини 1980-х рр. під звернення М.Б. Шкляра почали активно розробляти питання реабілітації хворих з ішемічною хворобою серця.

Кафедра пропедевтики внутрішньої медицини Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова була створена в 1936 році.


Її засновником був видатний український вчений, терапевт Борис Соломонович Шкляр (1936-1941 рр), який завідував кафедрою пропедевтики в 1936-1941рр., а потім ще в 1945-1950 рр. Цей талановитий вчений успішно поєднував велику лікувальну роботу з науково-педагогічною та громадською діяльністю і запам'ятався своїм учням як блискучий лектор, педагог-методист, умілий і чуйний лікар. Борис Соломонович - автор 67 наукових робіт, в тому числі ряду монографій і навчальних посібників. Саме він в 1949 році видає підручник «Діагностика внутрішніх хвороб», який став одним з найавторитетніших підручників терапії на території колишнього Радянського Союзу. Підручник «Діагностика внутрішніх хвороб» витримав 6 видань досі з одним з кращих для вивчення пропедевтики - основ клінічної грамотності кожної лікаря.

 Під керівництвом Б.С. Шкляра на кафедрі було захищено 15 кандидатських і докторських дисертацій.

У різні роки кафедру очолювали талановиті вчені, висококваліфіковані лікарі, а саме: М.О.Аушев (1950-1954 рр.), М.Ю. Мілімовка (1954-1967 рр.), І.А. Рибачук (1967-1980 рр), М.Б. Шкляр (1981 -1993 рр.).

У 1950-1954 рр. Кафедра пропедевтики Вінницького медичного інституту очолював доцент Микола Олександрович Аушев.

Наукові дослідження в роки керівництва цього висококваліфікованого лікаря і педагога, автора 15 наукових робіт в основному були зосереджені на проблемних питаннях гастроентерології.
У 1954-1967 рр. кафедрою завідував професор Михайло Юхимович Мілімовка.

Під його керівництвом вивчалися питання кардіології, курортології, клінічної фармакології, методів інструментальної та лабораторної діагностики внутрішніх хвороб. М.Ю. Мілімовка видав оригінальні монографії «Профілактика і лікування ускладнень інфаркту міокарда» (1958) і «Інфаркт міокарда» (1960). Під керівництвом М.Ю. Мілімовки в клінічну практику були впроваджені методи дефібриляції і ерітрографіі.
Професор Іван Андрійович Рибачук очолював колектив кафедри в 1967-1980 рр.

Протягом тривалого часу він був головним терапевтом Вінницької області, і поєднував організаційну та клінічну роботу з науковою та педагогічною діяльністю, як асистент кафедри факультетської терапії. Під його керівництвом на кафедрі пропедевтики вивчалися проблемні питання кардіології, геріатрії, була організована перша біохімічна лабораторія. У 1966 р професор І.А. Рибачук видав підручник «Внутрішні хвороби з доглядом за хворими і основами патології». І.А. Рибачук - автор близько 50 наукових робіт, він назавжди запам'ятався студентам і колегам як чудовий лектор, чуйна людина, талановитий лікар.
У 1981-1993 рр. кафедрою керував син першого завідувача - професор Михайло Борисович Шкляр.

У 1971 р. під загальною редакцією М.Б. Шкляра була перевидана «Діагностика внутрішніх хвороб» Бориса Соломоновича Шкляра. Підручник був доповнений новими розділами. М.Б. Шкляр працював над проблемами кардіології, під його керівництвом було захищено 4 кандидатські дисертації. Він став першим завідувачем кафедри терапії факультету удосконалення лікарів Вінницького медичного інституту (м.Хмельницький). М.Б. Шкляр був ініціатором проведення клінічної апробації нових препаратів в кардіології, впровадження в клініку черезстравохідної стимуляції передсердь. З середини 1980-х рр. під керівництвом М.Б. Шкляра  активно вивчалися питання реабілітації хворих з ішемічною хворобою серця.

 

З 1994 р. кафедру пропедевтики очолює професор Мостовой Юрій Михайлович.

Кафедра була розташована на базі Вінницької клінічної лікарні №4, яка наразі є Комунальним некомерційним підприємством «Вінницька клінічна лікарня №1», в надрах якої утворилась ще одна структура – Вінницький регіональний клінічний лікувально-діагностичний центр серцево-судинної патології.

У 2016 році відбулися урочистості з нагоди 80-річчя кафедри пропедевтики внутрішньої медицини. На зібранні були присутні співробітники кафедри та університету на чолі з ректором ВНМУ імені М.І. Пирогова академіком НАМН України, професором Василем Максимовичем Морозом, Вінницький міський голова Моргунов С.А., директор Департаменту охорони здоров’я Обласної державної адміністрації Грабович Л.О., директор Департаменту охорони здоров’я Вінницької міської Ради Шиш О.В., громадськість міста.

Співробітники кафедри були нагороджені грамотами різних рівнів. Створений документальний фільм про історію кафедри «Пропедевтика – минуле і сьогодення». Видана книга спогадів про навчання на кафедри колишніх студентів «Аускультація пам’яті».

Цій події були присвячені спеціальні випуски газети «Здоров’я України», «Сімейний лікар», «Новости медицины и фармации».

Кафедра отримала подяки від громадських організацій, зокрема Національної медичної палати України, Вінницької обласної державної адміністрації та Вінницької обласної Ради, ряду фармацевтичних компаній.

На кафедрі нині, а саме у 2018 році працює 5 професорів (Ю.М. Мостовой, Л.В. Распутіна, Т.В. Константинович, Н.О. Пентюк, А.В. Демчук), 9 доцентів (Солейко Л.П., Откаленко О.К., Томашкевич Г.І., Степанюк А.Г.,
Ткаченко Т.В., Слепченко Н.С., Овчарук М.В., Вільцанюк О.О.), 6 асистентів (Діденко Д.В., Моцюк О.М., Обертинська О.Г., Данілевич Т.Д., Цимбалюк Н.В., Довгань А.О.). Всі співробітники кафедри мають облаштовані навчальні кімнати.

Професорсько-викладацький персонал кафедри затверджений у кількості 19 осіб виконує обсяг навчального навантаження 8497 годин з навчальних дисциплін «Пропедевтика внутрішньої медицини» та «Догляд за терапевтичними хворими», з них за видами: лекції, практичні заняття, самостійна робота студентів, консультації для студентів, перевірка історій хвороб. На кафедрі навчаються студенти 2, 3 курсів українською, російською та англійською мовами.

Перед початком кожного навчального року завідувачем кафедри професором Ю.М. Мостовим, завучем кафедри доцентом Г.І. Томашкевич переглядається робоча програма з навчальних дисциплін «Пропедевтика внутрішньої медицини» та «Догляд за терапевтичними хворими». Відповідно до змін програми, навчального плану дисципліни оновлюються тематичні плани лекції, практичних занять, самостійної аудиторної та позааудиторної роботи студентів, питання для теоретичного контролю знань та перелік практичних навичок для складання диференційного заліку.

На методичних нарадах співробітників кафедри обговорюються та затверджуються всі навчально-методичні матеріали, загальні положення щодо проведення практичних занять, результати взаємовідвідувань, підсумкових занять, заліків, атестації студентів, диференційного заліку, державних іспитів. Наголошується на важливості досягнення мети, виконання завдань та отримання позитивних результатів навчання.

Наразі проведене ретельне оновлення лекційного курсу з пропедевтики внутрішньої медицини (30 годин), відповідно до сучасних положень, вимог, досягнень світової медицини у сфері діагностичних критеріїв захворювань внутрішні органів.

Щорічно професорсько-викладацьким складом кафедри оновлюються методичні рекомендації для викладачів, самостійної роботи студентів, самостійної позааудиторної роботи студентів до кожної з 35 тем практичних занять. Методичні рекомендації містять не тільки питання, що підлягають розгляду, а й короткий зміст, що висвітлює основний необхідний для мінімального обсягу знань матеріал, тестові завдання, що входять до бази КРОК-2, ситуаційні задачі, перелік сучасних літературних джерел. Методичні рекомендації написані 3 мовами (українською, російською та англійською), є у вільному доступі на сайті кафедри.

Під час проведення практичних занять студенти використовують навчальний посібник для студентів медичних ВУЗів, які навчаються українською, англійською та російською мовами «Керівництво з клінічного обстеження терапевтичного хворого та написання історії хвороби/Guide to case report writing, history taking and physical examination of the therapeutical patient/Руководство по клиническому обследованию терапевтического пациента и написанию истории болезни», укладачі Ю.М. Мостовой, Демчук А.В., Константинович Т.В., Данілевич Т.Д., Побережець В.Л. Навчальний посібник рекомендовано Державною установою «Центральний методичний кабінет з вищої медичної освіти МОЗ України» як навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів МОЗ України (22.12.2016 р., лист №23-19/498).

Опитування студентів проводиться в форматі розв’язування «Ситуаційних задач з пропедевтики внутрішніх захворювань» за редакцією професора Мостового Ю.М. Посібник рекомендований Центральним методичним кабінетом з вищої медичної освіти МОЗ України» для студентів вищих навчальних закладів ІІІ-IV рівнів акредитації (протокол № 1 від 15.01.2001 р. засідання Комісії з медицини Науково-медичної ради Міністерства освіти і науки України), завдань з бази даних КРОК-2, що постійно оновлюються.

Щорічно поповнюється архів аудіозаписів мелодії серця, дихальних шумів з метою використання їх під час практичних занять, консультацій студентів.

Позааудиторне навчання включає роботу студентського наукового гуртка. Засідання проводяться щомісяця. Доповідачами є студенти. На засіданнях висвітлюються методика та інтерпретація результатів нових методів діагностики захворювань внутрішніх органів. Засідання студентських гуртків проводяться в залах краєзнавчого музею, залах музею ім. М.І. Пирогова. Особливо багато зусиль до роботи докладає доц. Солейко Л.П.

Студентами під керівництвом викладачів виконується наукова робота, яка базується на власних результатах, отриманих під час безпосереднього спілкування з хворими, їх обстеженням, аналізом даних додаткових методів обстеження. Високий рівень виконання та сучасність наукової студентської роботи підтверджується визнанням не тільки на рівні ВНМУ імені
М.І. Пирогова, а й на державних та міжнародних форумах.

Не стандартно, оригінально багато років поспіль проводяться освітньо-розважальна програма «Кращий знавець пропедевтики», «Брейн Ринг Пропедевт», «Пропедевт Шоу».

 

 

Завідувач кафедри професор Ю.М. Мостового є головою Державної екзаменаційної комісії, членами якої 4 роки поспіль є 8 викладачів кафедри.

На базі кафедри проходять очне та заочне навчання аспіранти університету. Лекції та семінарські заняття з ними проводять завідувач кафедри, професор Ю.М. Мостового, професори Т.В. Константинович, Л.В. Распутіна, доценти кафедри, д.мед.н. Пентюк Н.О. д.мед.н. Демчук А.В., Слепченко Н.С., Томашкевич Г.І.

Керівництво літньою виробничою практикою студентів 2-5 курсів здійснюють 6 співробітників кафедри, в тому числі 2 з них англійською мовою на клінічних базах: Міська клінічна лікарня № 1 м. Вінниці, Військово-медичний клінічний центр Центрального регіону, Немирівська центральна районна лікарня. Усі без винятку викладачі кафедри приймають залік у студентів 2-5 курсів з літньої виробничої практики, які проходили її не на клінічних базах Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова.

Крім цього, на базі кафедри навчаються в очній інтернатурі 2 групи лікарів-інтернів під керівництвом завідувача кафедри професора
Ю.М. Мостового, проф. Пентюк Н.О. Семінарські заняття, клінічні розгляди з ними також проводять професори Т.В. Константинович, Л.В. Распутіна, Демчук А.В., доценти Слепченко Н.С., Томашкевич Г.І.

Протягом 2009-2018 рр. під науковим керівництвом завідувача кафедри професора Мостового Ю. М. співробітниками кафедри виконувалися планові кафедральні НДР:

2003-2010 рр. «Особливості надання медичної допомоги хворим на амбулаторному та стаціонарному етапах за розповсюджених захворювань внутрішніх органів з урахуванням параметрів якості життя»;

2011-2015 рр. «Особливості перебігу гострих та хронічних неспецифічних захворювань органів дихання в поєднанні з патологією серцево-судинної, травної, сечовидільної та ендокринної систем з урахуванням фармакоекономічних показників та параметрів якості життя».

З 2016 р. виконується НДР «Особливості діагностики та лікування захворювань внутрішніх органів у разі їх поєднання: фармакоепідеміологічні, фармакоекономічні аспекти, показники якості життя».

В рамках виконання планових кафедральних НДР захищено 10 дисертацій, серед яких 4 докторських дисертації:

 1. Константинович Т. В. (2011) «Курація хворих на бронхіальну астму за супутніх соматопсихічних станів з урахуванням фармакоекономічних показників та параметрів якості життя» (науковий консультант – проф. Мостовой Ю. М.).
 2. Пентюк Н.О. (2011) «Гіпергомоцистеінемія та асоційовані з нею метаболічні та судинні фактори прогресування цирозу та цирозу печінки: можливості патогенетичної терапії» (науковий консультант проф. Харченко Н. В.).
 3. Распутіна Л.В. (2013) «Епідеміологія, особливості клініки та лікування хворих на гіпертонічну хворобу при поєднанні з ХОЗЛ» (науковий консультант – проф. Мостовой Ю. М.).
 4. Демчук А.В. (2016) «Негоспітальна пневмонія на тлі поширених захворювань внутрішніх органів: перебіг, фармакоепідеміологічні аспекти» (науковий консультант – проф. Мостовой Ю. М.).

Захищені 6 кандидатських дисертацій, в тому числі:

 1. Овчарук М. В. (2009) «Важкі загострення бронхіальної астми: клінічний та фармакоекономічний аналіз» (науковий керівник проф. Мостовой Ю. М.).
 2. Цимбалюк Н. В. (2009) «Клініко-епідеміологічні аспекти тромбоемболії легеневої артерії. Вплив антикоагулянтної терапії на клінічні характеристики та параметри якості життя» (науковий керівник проф. Мостовой Ю. М.).
 3. Коцур Л. Д. (2010) «Поширеність недіагностованої бронхіальної астми у дітей, вплив різних медикаментозних програм на прогноз та показники якості життя» (науковий керівник проф. Мостовой Ю. М.).
 4. Попенко Н. В. (2010) «Вплив системної та інгаляційної ГКС-терапії на розвиток остеопорозу у хворих бронхіальною астмою» (науковий керівник проф. Мостовой Ю. М.).
 5. Вільцанюк  О. О. (2012) «Клініко-морфологічна характеристика перебігу негоспітальної пневмонії у пацієнтів із ураженням внутрішніх органів та опійною наркоманією» (науковий керівник проф. Мостовой Ю. М.).
 6. Довгань А. О. (2018) «Соматопсихічний фенотип ХОЗЛ: діагностика, ефективність лікування» (науковий керівник – проф. Константинович Т. В.)

До спеціалізованих вчених рад подано до офіційного захисту 2 кандидатських дисертації:

 1. Діденко Д. В. (2018) «Ішемічна хвороба серця та хронічне обструктивне захворювання легень: особливості діагностики і клінічного перебігу при їх поєднанні» (науковий керівник – проф. Распутіна Л. В.).
 2. Черепій Н. В. (2018) «Виявлення хронічного обструктивного захворювання легень у осіб, що вважають себе здоровими. Клінічна характеристика, фактори ризику, якість життя у пацієнтів з вперше діагностованим захворюванням» (науковий керівник – проф. Распутіна Л. В.).

Виконані та захищені на засіданні вченої ради ВНМУ імені М. І. Пирогова 2 магістерських НДР:

 1. Некрут Д. О. (2014) «Питання коморбідності в структурі патології органів травлення» (науковий керівник проф. Пентюк Н. О.).
 2. Гавінська О. В. ( 2017) «Саркопенія у хворих на цироз печінки: поширеність та зв’язок з важкістю захворювання» (науковий керівник проф. Пентюк Н. О.).

У процесі виконання 3 кандидатські дисертації, серед яких:

 1. Сідоров А.А. (2016-2020) «Прихильність до базисної терапії при ХОЗЛ та її вплив на клінічні та фармакоекономічні показники» (науковий керівник проф. Мостовой Ю. М.).
 2. Побережець В.Л. (2018-2022) ХОЗЛ у поєднанні з дисфункцією скелетних м’язів: клініко-функціональні особливості та індивідуалізація лікування» (науковий керівник проф. Демчук А. В.).
 3. Дмітрієв К.Д. (2018-2022) «Особливості клінічного перебігу та ефективності лікування хронічного обструктивного захворювання легень в залежності від поліморфізмів гену ADRB2» (науковий керівник проф. Мостовой Ю. М.).

Видавнича діяльність кафедри протягом 2009-2018 рр.

 

Опубліковані 320 статей, 372 тез.

Видані 3 монографії, 35 навчальних посібників, 5 інформаційних листів, 3 методичні рекомендації.

Отримані 33 патенти, 18 рацпропозицій та впроваджень.

Зроблені 709 виступів на наукових медичних форумах.

Отримані 7 грандів за наукові досягнення.

На кафедрі протягом 2009-2018 рр. проводиться дослідження клінічної ефективності та безпеки нових лікарських засобів для лікування поширених захворювань внутрішніх органів в рамках багатоцентрових рандомізованих досліджень, в цілому завершено та виконується 131 дослідження.

Лікувальна робота проводиться всіма співробітниками кафедри. Розроблений і виконується графік консультацій у відділеннях лікарні, кардіоцентру. Професор Ю.М. Мостовой консультує реанімаційне, терапевтичне, пульмонологічне, гастрологічне відділення у Вінницькій клінічній лікарні №1, кардіологічне відділення №1 кардіоцентру.

Професори Т.В. Константинович, А.В. Демчук консультують пульмонологічне відділення; доценти Г.І. Томашкевич, Т.В. Ткаченко – відділення гастрології; проф. Пентюк Н.О., доценти Степанюк А.Г., Слепчен
ко Н.С. консультують хворих у терапевтичному відділенні.

В кардіологічному відділенні №1 хворих консультують доценти
Л.П. Солейко, О.К. Откаленко, М.В. Овчарук. Асистенти кафедри ведуть хворих у відділеннях лікарні.

     

Співробітники кафедри беруть активну участь в організації та проведенні клінічних розглядів, патолого-анатомічних конференцій. Багато часу приділяється проведенню освітніх програм серед лікарів міста та області шляхом організації науково-практичних конференцій, круглих столів, симпозіумів. Так, співробітниками кафедри організовані спеціальні школи кардіологів, пульмонологів для лікарів області впродовж 2009-2018 років. Також був прочитаний курс лекцій для лікарів та фельдшерів бригад швидкої допомоги Вінницької області.

Саме ініціатива проф. Ю.М. Мостового та підтримки співробітників кафедри та особисто Вінницького міського голови у 2008 році у м. Вінниці був створений кардіологічний кардіо-реанімаційний блок, впроваджена муніципальна програма «Артеріальна гіпертензія», спеціально до цієї програми були розроблені і видані методичні рекомендації. Співробітниками кафедри обговорювалась, а потім проф. Ю.М. Мостовим була ініційована муніципальна програма «Стоп-грип».

В середньому за місяць співробітники кафедри здійснюють близько 580 консультацій, 5 виїздів по санавіації, курують 80 хворих, приймають участь у 4 патолого-анатомічних конференцій у якості рецензентів, рецензуються історії хвороби за завданням Департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації та Департаменту охорони здоров’я ВМР.

З 2017 року професор кафедри Л.В. Распутіна стала обласним позаштатним кардіологом і вона проводить потужну роботу по вдосконаленню надання кардіологічної допомоги жителям Вінницької області.

Говорячи про освітню роботу серед лікарів слід відмітити, що співробітники кафедри вже впродовж більш як 25 років традиційно в березні проводять науково-практичну конференцію «Досягнення та перспективи терапії» та видають довідник посібник «Стандарти діагностики та лікування захворювань внутрішніх органів».

В 2018 році це видання було внесене до «Книги рекордів України» як таке, що витримало найбільшу кількість перевидань, усі без винятку співавтори отримали дипломи «Книги рекордів України».

Відеофільм про історію кафедри пропедевтики внутрішньої медицини можна переглянути за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=8hJVLmZVe9Y  

 

 

Штат кафедри

Мостовой Юрій Михайлович


завідувач кафедри, професор, заслужений лікар України, доктор медичних наук

Мостовой Юрій Михайлович, завідувач кафедри пропедевтики внутрішньої медицини ВНМУ ім. М.І. Пирогова. У 1977 році закінчив Вінницький медичний інститут ім. М.І. Пирогова. Працював лікарем у Вінницькій міській лікарні №2, в подальшому з 1980 р. асистентом кафедри фтизіатрії Вінницького медичного інституту ім. М.І. Пирогова. У 1983 р. став кандидатом медичних наук, у 1986 р. доктором медичних наук, у 1992 р. присвоєне вчене звання професора кафедри пропедевтичної терапії. З 1994 р. обіймає посаду завідуючого кафедрою.
Доклав багато зусиль аби вдосконалити роботу кафедри. Всі співробітники кафедри забезпечені учбовими кімнатами. За ініціативи Ю.М. Мостового кардинально перероблені методичні матеріали, ряд з них затверджені МОЗ України як такі, що можуть використовуватися для навчання у вищих навчальних медичних закладах ІІІ-ІV рівня акредитації. Став ініціатором проведення дуже цікавого та популярного серед студентства позааудиторного заходу «Пропедевт-Шоу», яке трансформувалось в захід «Брейн-Ринг-Пропедевт» і стало яскравою демонстрацією високої культури, глибоких знань сучасних студентів.
В 1996 році, коли відзначали 100-річчя народження проф. Б.С. Шкляра – фундатора кафедри пропедевтичної терапії, став ініціатором встановлення меморіальної дошки на будинку, де мешкав Б.С. Шкляр та був автором ідеї та укладачем видання історико-документальної книжки Б.С. Шкляр.
Під керівництвом Ю.М. Мостового виконано та захищено 14 кандидатських дисертацій та 3 докторських дисертації. Є автором 435 наукових статей, 17 з яких у науко-метричній базі SCOPUS, кількох десятків монографій. Індекс Хірша складає 13.
Довідник-посібник «Сучасні класифікації та стандарти лікування захворювань внутрішніх органів», що видається під редакцією Ю.М. Мостового з 1999 року і понині, витримав 25 видань і у 2018 році був внесений до Книги рекордів України в номінації «медична книга, що має найбільшу кількість перевидань в Україні». Є автором ряду оригінальних видань, які видаються у форматі «кишеньковий довідник», а саме «Пневмонія», «Бронхіальна астма», «ХОЗЛ», «Кашель», «Гіпертонічна хвороба».
Ю.М. Мостовой у 2015 році отримав звання «заслужений лікар України», з 2007 року і до сьогодні є радником Вінницького міського голови з питань медицини, а з 2015 року радником з питань охорони здоров’я голови Вінницької ОДА. В 2016 році був визнаний «Людиною Року» в області науки, має державні нагороди та нагороди ряду громадських організацій. У 2016 році нагороджений знаком «за заслуги перед Вінниччиною».
З ініціативи Ю.М. Мостового та за підтримки Вінницької міської ради, зокрема безпосередньо тодішнього голови міської ради В.Б. Гройсмана у 2008 році у м. Вінниці відкрито кардіологічний кардіо-реанімаційний блок, в якому виконується ангіографічні дослідження, стентування коронарних судин, імплантація водія ритму. Був ініціатором проведення освітніх програм для лікарів області з питань гострого коронарного синдрому, що проводилися з 2009 по 2014 рр., ініціатором Подільської Респіраторної школи, що проводиться з 2016 року.
Був ініціатором впровадження у м. Вінниці з 2016 р. програм «Артеріальна гіпертензія», є одним з авторів програми «СТОП-Грип у Вінниці», що діє з 2016 р. Ю.М. Мостовой є членом робочої групи з розробки державних узгоджувальних документів з негоспітальної пневмонії та ХОЗЛ. Ю.М. Мостовой є членом спеціалізованої Вченої ради по захисту кандидатських та докторських дисертації при державній установі «Національний інститут фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г. Яновського НАМН України», також є членом редколегій ряду наукових журналів в Україні та медичної газети «Здоров’я України».
Ю.М. Мостовой проводить велику освітню роботу серед лікарів України, Вінницької області, проводячи майстер-класи, круглі столи, виступаючи на симпозіумах, семінарах. Ю.М. Мостовой є головою Вінницького терапевтичного товариства, головою громадської організації «Асоціація лікарів Поділля».
Неодноразово брав участь як доповідач та модератор на з’їздах та конгресах в Україні, був учасником багатьох зібрань Європейського Респіраторного Товариства. Неодноразово МОЗ України призначався головою Державних екзаменаційних комісій з випускних іспитів у вищих навчальних медичних закладах України. Займається літературною діяльністю, є автором 3 книг прози «Завтра буде не так», «Перо в объятиях стетоскопа», «Вектори думки». Також є автором 5 п’єс, що ставилися на сценах України. До 80-річчя кафедри пропедевтики внутрішньої медицини у 2016 році створив документальний фільм, в якому висвітлені етапи становлення і зростання кафедри, згадані практично всі співробітники кафедри, її досягнення в учбовій, науковій, лікувальній роботі.
Став ініціатором написання книжки «Аускультація пам’яті», в якій зібрані спогади про кафедру пропедевтики випускників різних років, книга також була видана до 80-річчя створення кафедри.

Константинович Тетяна Володимирівна


професор, доктор медичних наук

1987 р. - з відзнакою закінчила Вінницький медичний інститут ім. М.І. Пирогова.
1994 - 1996 рр. - навчалась у клінічній ординатурі при кафедрі пропедевтики внутрішньої медицини Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова.
1996-2003 рр. - працювала асистентом кафедри, проводячи лекції та практичні заняття зі студентами 2 та 3 курсу медичного факультету № 1, у тому числі з іноземними, які навчаються англійською мовою з 2007 р.
28 вересня 1998 р. – захистила дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук на тему „Особливості перебігу бронхіальної астми у хворих із супутніми вегетативними розладами та шляхи їх медикаментозної корекції” за спеціальністю «пульмонологія».
Протягом 2003-2011 років - обіймала посаду доцента кафедри пропедевтики внутрішньої медицини ВНМУ ім. М. І. Пирогова.
З 2002 року призначена відповідальною за виконання планової науково-дослідної роботи кафедри пропедевтики внутрішньої медицини ВНМУ ім. М. І. Пирогова. В теперішній час виконується тема НДР «Особливості діагностики та лікування захворювань внутрішніх органів у разі їх поєднання: фармакоепідеміологічні, фармакоекономічні аспекти, показники якості життя», номер державної реєстрації НДР: 0115U006745. (науковий керівник – професор Мостовой Ю. М.)
30 травня 2011 року – захистила дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук «Курація хворих на бронхіальну астму за супутніх соматопсихічних станів з урахуванням фармакоекономічних показників та параметрів якості життя» за спеціальності «пульмонології» на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.552.01 при Державній установі «Національний інститут фтизіатрії і пульмонології імені Ф. Г. Яновського Національної Академії медичних наук України».
З травня 2012 р. по теперішній час – обіймає посаду професора кафедри пропедевтики внутрішньої медицини.
З 2000 року приймає участь у проведенні міжнародних рандомізованих клінічних випробувань в якості співдослідника.
З 2004 року приймає участь у роботі щорічного Конгресу Європейського Респіраторного Товариства (ERS), Gold Member ERS. Член асоціації лікарів Поділля. Активний учасник державних науково-практичних конференцій, симпозіумів, конгресів.
З 2012 р. – член державної атестаційної комісії Вінницького національного медичного університету ім. М. І. Пирогова.
Автор більше 180 наукових публікацій.
Має вищу атестаційну категорію з терапії та пульмонології. Консультує хворих пульмонологічного та реанімаційного відділень.

Солєйко Лариса Петрівна


доцент, кандидат медичних наук

Закінчила з відзнакою у 1970 році Вінницький медичний інститут. У 1973 році закінчила аспірантуру і захистила кандидатську дисертаціюза спеціальністю – внутрішні хвороби на тему „Вплив метаксемерану та аміодарону на експериментальний атеросклероз та інфаркт міокарду”. З того часу займається проблемами сучасної кардіології. Проходила стажування в інституті кардіології ім. М.Д. Стражеско, в кардіоцентрі ім. акад. Бакулєва, кардіоцентрах м. Москви, м. Ленінграда, м. Кракова. Має більше 230 друкованих робіт, 7 патентів на винахід, 11 рацпропозицій, 2 нововведення. Останні роки пріоритет в наукових роботах – захворювання міокарда та прояви синдрому недиференційованої дисплазії сполучної тканини в клініці внутрішніх хвороб. З 2009 року є членом Європейського товариства кардіологів. Лікувальну роботу виконує в кардіологічному відділенні ВРК Центру, консультативну - в реанімаційному відділенні ВМКЛ №1. Проводить практичні заняття з пропедевтики внутрішньої медицини. Багато років проводить олімпіади з даного предмета. Численність учасників зросла до 109 студентів. Проводить засідання студентського наукового товариства в яких поєднуються проблеми медицини з питаннями літератури, живопису, музики. Робота студентського гуртка була відзначена почесною грамотою ректора університету. Багато студентів приймають активну участь в науковій роботі. Щороку виконується 5-6 наукових робіт, які займають перші місця на студентських наукових конференціях в різних університетах. Студенти були доповідачами на міжнародних конгресах кардіологів та терапевтів.
Основні видавничі твори:
Методичні розробки з догляду за хворими для іноземних студентів; схема клінічного обстеження хворого; посібник з ЕКГ
Монографії:
«Хронічна постінфарктна аневризма серця»; «Синдром недиференційованої сполучної тканини»; «Профессор Ф.Ф. Меринг – возвращение в историю отечественной науки»; «Медицина в літературі та живописі»
Автор 89 статей у фахових журналах з історії медицини. Багаторазовий доповідач на міжнародних конгресах, з’їздах, конференціях. Співавтор 24 видань «Сучасні класифікації та стандарти лікування захворювань внутрішніх органів. Невідкладні стани в терапії». Співавтор книги «Аускультація пам’яті». Нагороди: почесна грамота МОН України, почесна грамота міськради, почесні грамоти та подяки від університету. Двічі лауреат літературної премії «Кришталева вишня».

Томашкевич Галина Іванівна


доцент, кандидат медичних наук

У 1988 році закінчила Вінницький медичний інститут ім. М.І. Пирогова, у 1989 році – інтернатуру за спеціальністю «внутрішні хвороби» на базі Черкаської обласної лікарні. Протягом 5 років працювала підлітковим лікарем поліклінічного відділення та лікарем-ординатором терапевтичного відділення Маньківської районної лікарні Черкаської області. З 1994 року до 1996 року навчалась у клінічній ординатурі за спеціальністю «внутрішні хвороби» на кафедрі пропедевтики внутрішньої медицини Вінницького Національного медичного університету імені М.І. Пирогова, після закінчення якої була зарахована на посаду асистента кафедри пропедевтики внутрішніх захворювань. У 1999 році захистила кандидатську дисертацію на тему: «Особливості перебігу виразкової хвороби дванадцятипалої кишки у осіб з обтяженою спадковістю, різними антигенами крові та соматотиповими характеристиками» під керівництвом професора Юрія Михайловича Мостового.
З 2000 року є завучем кафедри, з 2016 року – екзаменатором на державних іспитах, членом моніторингової групи університету. Проводить практичні заняття зі студентами 3 курсу, лікарями-інтернами.
Із 2002 року працює над докторською дисертацію на тему “Програма медикаментозного лікування пептичної виразки дванадцятипалої кишки з урахуванням фармакоекономічних показників та якості життя”.
Лікувальну роботу здійснювала в терапевтичному, інфекційному, реанімаційному відділеннях, де засвоїла сучасні методи діагностики та лікування хворих терапевтичного профілю. Має вищу категорію за спеціалізацією «внутрішня медицина» з 2009 року. На разі консультує хворих гастроентерологічного відділення, пройшла спеціалізацію за фахом «Гастроентерологія» у 2017 році. Має спеціалізацію за спеціальністю «Ендокринологія» з 2014 року. У обсяг лікувальної роботи включає: дотримання відповідності ведення хворих гастроентерологічного відділення міжнародним стандартам, клінічні розбори хворих з патологією шлунково-кишкового тракту та коморбідними станами, навчання лікарів-орданаторів та лікарів-інтернів, обсяг та якість проведення ендоскопічних обстежень хворим, участь у освітніх програмах сімейних лікарів щодо ведення хворих із кардіологічною та функціональною гастроентерологічною патологією, виступи на науково-практичних конференціях, прямих радіо- та теле-ефірах щодо профілактики виникнення та загострень патології травної системи.
З 2005 року приймає участь у міжнародних клінічних дослідженнях.
Постійний слухач Національної школи гастроентерологів, учасник Європейських гастротижнів, Міжнародної асоціації панкреатологів. Член Асоціації гастроентерологів, Асоціації лікарів Поділля.

Распутіна Леся Вікторівна


професор, доктор медичних наук

Закінчила Вінницький державний медичний університет ім. М.І. Пирогова у 1997 році, проходила інтернатуру з внутрішньої медицини у МКЛ №4, працювала лікарем приймального відділення МКЛ №1 1998-1999 рр. Навчалась у клінічній ординатурі на кафедрі пропедевтики внутрішньої медицини Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова 2 1999-2000 рр. З 2000 року асистент-стажер та надалі асистент кафедри пропедевтики внутрішньої медицини. З 2007 року – доцент кафедри пропедевтики внутрішньої медицини, З 2015 року – професор кафедри пропедевтики внутрішньої медицини. Виконую обов'язки секретаря кафедри.
Наукова робота: Захистила кандидатську дисертацію на тему «Поширеність синдрому гіперреактивності бронхів у різних статево-вікових та професійних контингентів населення» Дата захисту 27.11.2001 рік. 14.01.27 – пульмонологія. У 2007 році на засіданні вченої ради Вінницького національного медичного університету була запланована тема докторської дисертації. Захистила докторську дисертацію 24.04.2013 року на тему: «Хронічне обструктивне захворювання легень у хворих із супутньою артеріальною гіпертензією: особливості клінічного перебігу та тактика лікування». Є співдослідником планової науково-дослідної роботи кафедри пропедевтики внутрішньої медицини. Здійснюю керівництво двох кандидатських дисертацій: Черепій Наталія Вікторівна «Виявлення хронічного обструктивного захворювання легень у осіб, що вважають себе здоровими. Клінічна характеристика, фактори ризику, якість життя у пацієнтів з вперше діагностованим захворюванням» - робота подана до спеціалізованої вченої ради ДУ «Національний інститут фтизіатрії та пульмонології ім. Ф.Г. Яновського», Діденко Дар'я Вікторівна «Ішемічна хвороба серця та хронічне обструктивне захворювання легень: особливості діагностики та клінічного перебігу при їх поєднанні» - робота подана до спеціалізованої вченої ради Харківський національний медичний університет.
Є співавтором наукових та методичних видань: «Сучасні класифікації та стандарти лікування розповсюджених захворювань внутрішніх органів», «30 невідкладних станів», «Особливості клінічного перебігу, тактика лікування захворювань серця та судин при хронічних неспецифічних захворюваннях легень» (Вінниця, 2005); Сучасні додаткові методи обстеження в пульмонології (Вінниця, 2001); Сучасні інструментальні методи діагностики ішемічної хвороби серця. Методичні рекомендації. Вінниця: ДП «Державна картографічна фабрика» (2009); Методичні рекомендації «Артеріальна гіпертензія» (2016).
Є співавтором 4 патентів та 3 інформаційних листів. Автором 154 наукових публікацій, 2 статей у Scopus.
Лікувальна робота: з 2001 року працює в кардіологічному відділенні для хворих на інфаркт міокарда, має вищу категорію з внутрішньої медицини та вищу категорію з кардіології. Володіє методикою проведення спірографії та добового моніторування ЕКГ та АТ. З 2017 року виконує обов'язки обласного позаштатного спеціаліста за проведення організаційно-методичної роботи за фахом «кардіологія», є експертом клініко-експертних комісії Департаменту охорони здоров'я Вінницької обласної ради, приймає участь у роботі Обласної консультативної кардіологічної комісії, лікар-консультант медицини катастроф за фахом «Кардіологія».

Степанюк Алла Георгіївна


доцент, кандидат медичних наук

У 1991 році закінчила з відзнакою Вінницький медичний інститут ім. М.І. Пирогова. Працювала лікарем приймального відділення Вінницької обласної лікарні ім. М.І. Пирогова. З 2001 по 2008 працювала асистентом кафедри пропедевтики внутрішньої медицині, з 2008 року – доцент кафедри. Читає лекції та проводить практичні заняття зі студентами 2 та 3 курсів медичного факультету № 1, у тому числі іноземними, семінарські заняття з лікарями-інтернами за спеціальністю „Внутрішні хвороби”. Відповідає за адміністративно-господарчу роботу на кафедрі з 2003 року. Має вищу атестаційну категорію з внутрішніх хвороб. Консультує хворих терапевтичного відділення (40 ліжок), проводить рецензії історій хвороб. З 2007 року приймала участь у проведенні міжнародних рандомізованих клінічних випробувань в якості співдослідника. На разі займається проблемами внутрішньої медицини.
У 1999 році захистила кандидатську дисертацію на тему: “Експериментальне обґрунтування доцільності використання бензофурокаїну при гострому інфаркті міокарда”. Автор та співавтор більше 85 публікацій, 3 навчальних посібників (останній затверджений МОН України), співавтор 14 видань довідника-посібника для лікарів, 1авторського свідотства, 2 патентів на винахід. Учасник 10 міжнародних конгресів та щорічних конференцій з питань кардіології, ревматології, клінічної фармакології; терапевтичних товариств, клінічних розборів, патологоанатомічних конференцій.

Слепченко Наталія Степанівна


доцент, кандидат медичних наук

В 2000 р. закінчила лікувальний факультет Вінницького державного медичного університету імені М.І. Пирогова, спеціальність «Лікувальна справа».
З 2000 по 2001 р. проходила інтернатуру у Вінницькій міській клінічній лікарні №1.
З 2000 по 2001 р. роки навчалась у магістратурі на кафедрі пропедевтики внутрішніх хвороб Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова та захистила магістерську роботу під керівництвом професора Юрія Михайловича Мостового.
В 2001-2004 рр. навчалась в аспірантурі, кафедра пропедевтики внутрішніх хвороб ВНМУ ім. М.І. Пирогова.
У 2004 році була зарахована на посаду асистент кафедри пропедевтики внутрішньої медицини.
У 2005 р. захистила дисертаційну роботу на тему «Вплив паління на функцію зовнішнього дихання, показники якості життя у підлітків» у спеціалізованій вченій раді Інституту фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.І. Яновського під керівництвом професора Юрія Михайловича Мостового.
У 2012 році була зарахована на посаду доцента кафедри пропедевтики внутрішньої медицини.
З 2018 року є екзаменатором на державних іспитах.
Є співдослідником планової науково-дослідної роботи кафедри пропедевтики внутрішньої медицини. Співавтором наукових та методичних видань: «Сучасні класифікації та стандарти лікування розповсюджених захворювань внутрішніх органів», «30 невідкладних станів», монографії «Тютюнопаління: культуральні та медико-соціальні аспекти», пам’ятки для лікарів первинної, вторинної ланки медико-санітарної допомоги «Кашель у дорослих». Автор більше 100 наукових публікацій, в тому числі 19 статей в фахових виданнях, рекомендованих ВАК України, 23 тез у закордонних виданнях. З 2005 року регулярно приймає участь у роботі щорічного Конгресу Європейського Респіраторного Товариства (ERS) та інших міжнародних наукових зібраннях. Неодноразово отримувала Срібні та Бронзові Гранти, які дозволяли презентувати результати наукових дослідженнях зазначеного конгресу. Проводить практичні заняття зі студентами 3 курсу, лікарями-інтернами, з 2018 р. керівник практики в м. Немирів. З 2018 року є екзаменатором на державних іспитах.
З 2001 року працює в терапевтичному відділенні МКЛ №1, де засвоїла сучасні методи діагностики та лікування хворих терапевтичного профілю, зокрема володіє технікою проведення спірометрії. Має вищу категорію з внутрішньої медицини та спеціалізацію з пульмонології та кардіології.
Приймає участь у міжнародних клінічних рандомізованих контрольованих дослідженнях з клінічної ефективності та безпеки нових фармакологічних препаратів, які використовуються в лікуванні хворих на негоспітальну пневмонію, бронхіальну астму, ХОЗЛ, ІХС у якості співдослідника.

Демчук Анна Василівна


професор, доктор медичних наук

1991 рік - закінчила Вінницький державний медичний інститут ім. М.І. Пирогова.
1997 - 1999 роки - навчалась у клінічній ординатурі кафедри пропедевтики внутрішньої медицини Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова,
2000-2003 роки – навчалась в аспірантурі на кафедрі пропедевтики внутрішніх хвороб Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова.
22 грудня 2003 року – захистила дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю пульмонологія, на тему «Особливості клінічного перебігу негоспітальної пневмонії у осіб молодого віку різних соціальних груп».
2005-2012 роки - працювала асистентом кафедри, проводячи лекції та практичні заняття зі студентами 2 та 3 курсу медичного факультету № 1, у тому числі з іноземними, які навчаються англійською мовою.
2012-2018 роки - обіймала посаду доцента кафедри пропедевтики внутрішньої медицини.
09 грудня 2016 року – захистила дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю внутрішні хвороби, на тему «Негоспітальна пневмонія на тлі поширених хронічних захворювань внутрішніх органів: перебіг, фармакоепідеміологічні аспекти».
Березень 2018 р. – обіймає посаду професора кафедри пропедевтики внутрішньої медицини.
З 2002 року приймає участь у проведенні міжнародних рандомізованих клінічних випробувань в якості спів-дослідника.
З 2003 року регулярно приймає участь у роботі щорічного Конгресу Європейського Респіраторного Товариства (ERS), Європейського Конгресу з Клінічної Мікробіології та Інфекційних Захворювань (ECCMID) та інших міжнародних наукових зібраннях. Неодноразово отримувала Срібні та Бронзові Гранти, які дозволяли презентувати результати наукових дослідженнях зазначеного конгресу.
Автор більше 180 наукових публікацій.
Має вищу атестаційну категорію з терапії та пульмонології. Консультує хворих пульмонологічного та реанімаційного відділень.

Пентюк Наталія Олександрівна


професор, доктор медичних наук

Пентюк Наталія Олександрівна у 1996 році з відзнакою закінчила Вінницький медичний інститут за спеціальністю “лікувальна справа”. У 1996 році вступила до магістратури Вінницького державного медичного університету ім. М.І. Пирогова і у жовтні 1998 році закінчила повний курс магістратури при кафедрі факультетської терапії за спеціальністю “терапія”. З 1998 року до 1999 року працювала страшим лаборантом на кафедрі інфекційних хвороб ВДМУ ім. М.І. Пирогова. З вересня 1999 року по серпень 2006 року працювала асистентом кафедри інфекційних хвороб. У 2001 році захистила дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за темою: «Нефротоксичність нестероїдних протизапальних препаратів та її корекція триметазидином», спеціальність 14.01.28 – клінічна фармакологія. З вересня 2006 по травень 2012 року працювала асистентом кафедри пропедевтики внутрішньої медицини. У 2011 році захистила дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за темою: «Гіпергомоцистеїнемія та асоційовані з нею метаболічні та судинні фактори прогресування фіброзу і цирозу печінки: можливості патогенетичної терапії» за фахом 14.01.36 – гастроентерологія. З 2012 року по 2018 рік працювала на посаді доцента кафедри пропедевтики внутрішньої медицини ВНМУ ім. М.І. Пирогова. У 2018 році обрана на посаду професора кафедри.
Читає лекції та проводить практичні заняття з пропедевтики внутрішньої медицини, семінарські заняття з лікарями-інтернами за спеціальністю терапія. Консультує пацієнтів терапевтичного, інфекційного, реанімаційного відділень МКЛ №1 м. Вінниця. Має вищу атестаційну категорію з терапії, спеціалізацію з ендокринології та ревматології. З 2007 року бере участь у проведенні міжнародних клінічних досліджень лікарських засобів. Є автором більше 100 наукових праць, 5 патентів України на корисну модель, співавтором довідників посібників для лікарів. З 2015 року є членом спеціалізованої вченої ради К 05.600.05 по захисту дисертацій на здобуття наукового ступеню кандидата медичних наук за спеціальностями мікробіологія та медична біохімія.

Откаленко Олександр Костянтинович


доцент, кандидат медичних наук

У 1977 році закінчив Вінницький медичний інститут ім. М.І. Пирогова за спеціальністю лікувальна справа.
У 1988 році захистив кандидатську дисертацію на тему "Влив літію оксибутірату, феназепаму, карбідіну та інмекарбу на метаболічні наслідки хронічної алкогольної інтоксикації в експерименті".
З 1990 по 1995 рік працював асистентом кафедри пропедевтики внутрішніх хвороб, 1995 року – доцент кафедри. Читає лекції та проводить практичні заняття зі студентами 3 курсу медичного факультету № 1, у тому числі іноземними.
Опублікував результати власних досліджень в матеріалах Національних конгресів кардіологів України (ІХ-ХVII) з проблем міофасціального синдрому у пацієнтів із серцевою патологією та психосоматичних розладів при ішемічній хворобі серця.
Є автором та співавтором біля 90 наукових робіт, 3 патентів на винахід та 12 рацпропозицій, 2 навчальних посібника.
Приймав участь у тренінгах медичного персоналу бригад екстреної медичної допомоги з надання спеціалізованої медичної допомоги хворим з гострим коронарним синдромом.
Проводить консультативну роботу під час чергувань в медичних закладах області в системі екстреної допомоги Вінницького обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф.
Є автором розділів книги «Сучасні класифікації та стандарти лікування захворювань внутрішніх органів. Невідкладні стани в терапії» (хронічна серцева недостатність, фібриляція та тріпотіння передсердь, ревматична лихоманка, остеоартроз, пієлонефрит, гломерулонефрит, хронічна ниркова недостатність).
Автор ситуаційних задач для державного ліцензійного іспиту для студентів 6 курсу «КРОК-2».
Консультує хворих у Вінницькому Центрі серцево-судинної патології та у реанімаційному відділенні МКЛ №1. Відповідає на кафедрі за лікувальну роботу співробітників.

Ткаченко Тетяна Володимирівна


доцент, кандидат медичних наук

У 1990- році закінчила Вінницький медичний інститут ім. М.І. Пирогова , у 1992 році – інтернатуру за спеціальністю «внутрішні хвороби» на базі Вінницької міської клінічної лікарні №2. Протягом 3 років працювала дільничним терапевтом Вінницької міської клінічної лікарні №4. З 1995 року до 1996 року навчалась у клінічній ординатурі, а з 1997 р по 2000р – в аспірантурі на кафедрі пропедевтики внутрішньої медицини Вінницького Національного медичного університету імені М.І. Пирогова. У 2001 році захистила кандидатську дисертацію на тему: «"Особливості перебігу бронхоектатичної хвороби у осіб з обтяженою спадковістю, різними антигенами крові та соматотиповими характеристиками"» під керівництвом професора Юрія Михайловича Мостового.
З 2001 р по 2007 р працювала асистентом на кафедрі інфекційних хвороб Вінницького національного медичного університету ім.. М.І Пирогова, а з 2007 по 2008 р – асистентом на кафедрі інфекційних хвороб Киівської національної академії післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика.
З 2008р по 2015 рік працювала асистентом кафедри пропедевтики внутрішньої медицини, а з 2015 року працює на посаді доцента кафедри пропедевтики внутрішньої медицини.
Лікувальну роботу здійснювала в пульмонологічному, інфекційному, відділеннях, де засвоїла сучасні методи діагностики та лікування хворих терапевтичного профілю. Має вищу категорію за спеціалізацією «внутрішня медицина» з 2018 року. У 2018 році пройшла спеціалізацію за фахом «Гастроентерологія» та на разі консультує хворих гастроентерологічного відділення. У відділенні організує та проводить клінічні розбори хворих з патологією шлунково-кишкового тракту та коморбідними станами, навчання лікарів-орданаторів та лікарів-інтернів, приймає участь в освітніх програмах сімейних лікарів щодо ведення хворих із кардіологічною та гастроентерологічною патологією, виступає на науково-практичних конференціях.
З 2008 року приймає участь у міжнародних клінічних дослідженнях.
Постійний слухач Національної школи гастроентерологів, учасник Європейських гастротижнів, Міжнародної асоціації панкреатологів.

Овчарук Марія Валентинівна


доцент, кандидат медичних наук

Закінчила Вінницький національний медичний університет ім. М.І. Пирогова в 2004 році з відзнакою. З 1.08.2004 по 27.06.2005 проходила інтернатуру по внутрішнім хворобам на базі Вінницької міської клінічної лікарні №1 та навчалась в магістратурі на кафедрі пропедевтики внутрішньої медицини. З 2005 по 2008 р.р. навчалась в аспірантурі з відривом від виробництва при кафедрі пропедевтики внутрішньої медицини.
З 01.09 2007 по 01.03. 2015 працювала асистентом кафедри пропедевтики внутрішньої медицини. В 2009 році захистила кандидатську дисертацію на тему «Тяжкі загострення бронхіальної астми : клінічний і фармакоекономічний аналіз» за спеціальністю 14.01.27 – пульмонологія,(затверджено ВАК України 10 лютого 2010 р., диплом ДК № 056554), науковий керівник – д.мед.н.,професор Мостовой Ю.М. 30.08.2012 р. пройшла атестацію з англійської мови у Вінницькому національному медичному університеті ім. М.І.Пирогова з наданням права викладати дисципліну англійською мовою.
З 2007 р. приймає участь у міжнародних клінічних дослідженнях.
Проходила педагогічне та мовне стажування у Фінляндіі.
З 01.03.2015 р. працює на посаді доцента кафедри.
Має 30 публікацій, в т.ч. в міжнародних журналах,що входять до бази даних SCOPUS.
Щорічно є організатором студентської терапевтичної вікторини та відповідає за роботу студентського наукового гуртка кафедри.
В 2017 році присвоєне вчене звання доцента.
Має 1 лікарську категорію з терапіі, сертифікат лікаря-ендокринолога.
З 2017 р. консультує пацієнтів у ВРЦССП.

Обертинська Оксана Григорівна


доцент, кандидат медичних наук

У 1999 році закінчила Вінницький державний медичний інститут ім. М.І. Пирогова. З 2003 по 2007 року навчалась в аспірантурі на кафедрі кардіології та функціональної діагностики, Національної медичної академії післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика МОЗ України. В 2007 рокці захистила кандидатську дисертацію на тему: «Стан гуморальних субстанцій у хворих на есенціальну гіпертензію із інсулінорезистентностю» та отримала науковий ступінь кандидат медичних наук за спеціальністю 14.01.11-кардіологія. Має вищу атестаційну категорію з внутрішніх хвороб та вищу атестаційну категорію з кардіології.
Консультує хворих пульмонологічного відділення, веде хворих кардіологічного відділення. На разі займається проблемою курації хворих з резистентеною артеріальною гіпертензією. Регулярно приймає участь у міжнародних конгресах, конференціях В 2018 році взяла участь у роботі щорічного конгресу Європейського товариства кардіологів (м. Мюнхен, Німеччина) у складі делегації українських фахівців в галузі кардіології та одна з не багатьох мала доповідь на тему «Резистентна гіпертензія».

Вільцанюк Оксана Олександрівна


доцент, кандидат медичних наук

У 2005 році закінчила Вінницький національний медичний університет імені М. І. Пирогова за спеціальністю «Лікувальна справа» з відзнакою. В цьому ж році по результатам вступних іспитів була зарахована на навчання в магістратуру на кафедру пропедевтики внутрішньої медицини.
Під керівництвом доктора медичних наук, професора Юрія Михайловича Мостового була виконана магістерська робота, яка була захищена в 2007р. по закінченню навчання з відзнакою.
За результатами вступних іспитів була зарахована з 01.12.07р. по 01.12.10р. на навчання в аспірантурі на кафедру пропедевтики внутрішньої медицини. З вересня 2007р. по лютий 2015р. працювала асистентом кафедри пропедевтики внутрішньої медицини. В січні 2012 року захистила кандидатську дисертацію на тему: «Клініко-морфологічна характеристика перебігу негоспітальної пневмонії на тлі прихованої поліорганної патології» – за спеціальністю 14.01.02 – внутрішні хвороби.
Автор 98 публікацій, з них 87 наукового та 11 навчально-методичного характеру (з них у фахових виданнях ВАК – 19).
Результати наукових досліджень постійно висвітлюються на всеукраїнських міжнародних та європейських наукових форумах.
Успівавторстві отримано 9 деклараційних патента України, 2 інформаційних листа, 2 публікації у Реєстрі галузевих нововведень, а також співавтор 29 актів впровадження у лікувальний та навчальний процес.
З 2011 являється співавтором ряду розділів довідника – посібника «Сучасні класифікації та стандарти лікування розповсюджених захворювань внутрішніх органів. Невідкладні стани в терапії».
За поданням Вченої Ради та Ректорату Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова Вільцанюк О.О. було призначено стипендію Кабінету Міністрів України для молодих вчених згідно постанови президії Комітету з Державних премій України в галузі науки і техніки від 01 жовтня 2014 року № 4.
З 2010 року заступник голови Ради молодих вчених по клінічним дисциплінам.
Проводить курацію та консультує хворих в пульмонологічному відділенні Військового Медичного Клінічного Центру Центрального Регіону, м. Вінниця. Займається проблемами поєднаної патології органів дихання та поліорганої недостатності.

Данилевич Тетяна Дмитрівна


асистент

У 2012 р. закінчила Вінницький національний медичний університет ім. М.І. Пирогова за спеціальністю «Лікувальна справа». 2012 - 2014 рр. працювала на посаді лікаря-інтерна загальної практики-сімейної медицини в ЦПМСД №2 в м. Вінниця. У 2014 році закінчила магістратуру з відзнакою зі спеціальності загальна практика-сімейна медицина. 2014 - 2016 р.р. навчалася в клінічній ординатурі за спеціальністю загальна практика-сімейна медицина на базі кафедри внутрішньої медицини №3. В 2015 р. курси первинної спеціалізації по терапії на базі ВНМУ ім. М.І. Пирогова. В 2015 р. - курси первинної спеціалізації по кардіології на базі Української військово-медичної академії, м. Київ. В 2018 р. – курси тематичного удосконалення по «Ехокардіографії» на базі ВНМУ ім. М.І. Пирогова.
З 2016 р. і на даний час працює на посаді лікаря-кардіолога палати інтенсивної терапії у кардіологічному відділенні для хворих з порушенням ритму у Вінницькому регіональному центрі серцево-судинної патології. З 2015 р. і на даний час працює асистентом кафедри пропедевтики внутрішньої медицини ВНМУ ім. М. І. Пирогова. Проводить практичні заняття із студентами 2 та 3 курсів, в тому числі іноземними студентами англійською мовою. В 2016 р. – закінчила «Перші київські державні курси іноземних мов», отримала сертифікат з англійської мови, що відповідає загальноприйнятому європейському стандарту рівня В2.
На даний час виконується кандидатська дисертація зі спеціальності «кардіологія» на тему: «Клініко-прогностичне значення рівня альдостерону в хворих із гіпертонічною хворобою і рецидивуючою фібриляцією передсердь, ефективність блокаторів мінералокортикоїдних рецепторів і сартанів». Є співавтором 2 навчальних посібників, 12 статей, 13 тез. В 2017 році – професійний член Європейської асоціації кардіологів, в 2018 році – член Європейської асоціації гострої серцево-судинної допомоги, Європейської асоціації порушень серцевого ритму, Європейської асоціації серцевої недостатності. Отримала два навчальні гранти для участі в Європейському кардіологічному конгресі 2017 р. та Європейському конгресі аритмологів 2018 р. Представила фрагмент наукової роботи, як постерну доповідь на Європейському конгресі по гострій серцево-судинній допомозі 2018 р. Отримала диплом всеукраїнської асоціації кардіологів України за ІІ місце у конкурсі молодих вчених, проведеного в рамках ХІХ Національного конгресу кардіологів України 2018 р., диплом всеукраїнської антигіпертензивної асоціації України за ІІ місце у конкурсі молодих вчених, проведеного в рамках Науково-практичної конференції «Медико-соціальні проблеми артеріальної гіпертензії в Україні» 2018 р. та диплом І ступеня за доповідь на XIV міжнародній науковій конференції «Перший крок в науку – 2017».

Довгань Аліна Олександрівна


асистент, кандидат медичних наук

В 2010 р. закінчила Вінницький національний медичний університет ім. М.І Пирогова. З 2012 р. навчається в аспірантурі на кафедрі пропедевтики внутрішньої медицини Вінницького національного медичного університету ім. М.І Пирогова. Працює над виконанням дисертаційної роботи на тему «Соматопсихічний фенотип хронічного обструктивного захворювання легень: діагностика та ефективність лікування» під керівництвом професора Константинович Тетяни Володимирівни.
З 2013 р. працює асистентом кафедри. Проводить практичні заняття зі студентами 2-3 курсів медичного фа культу № 1 українською, російською та англійською мовами викладання.
Має більше 30 наукових публікацій, з них 6 статей у наукових фахових виданнях, рекомендованих МОН України, що входять до міжнародних наукометричних баз(в тому числі Web of Science), 4 зарубіжні публікації англійською мовою та 1 інформаційний лист про нововведення в сфері охорони здоров’я. Приймає активну участь у науково-практичних конференціях місцевого, регіонального та загальнодержавного значення. В якості доповідача приймала участь у міжнародних конгресах (8-th International Medical Students’ Congress in Novi Sad 2013, Novi Sad, Republic of Serbia, 2013 р. (відзначена диплом І ступеню за кращу доповідь), 24th International Congress of the European Respiratory Society, Munich, Germany, 6-10 вересня 2014 р., 27-th International Congress of the European Respiratory Society, Milan, Italy, 9-13 вересня 2017 р). Є співавтором книги «Сучасні класифікації та стандарти лікування захворювань внутрішніх органів. Невідкладні стани в терапії» починаючи з 16-того видання. З 2014 р. є асоційованим членом Європейського респіраторного товариства (ERS).
Має спеціалізацію з «внутрішніх хвороб» та «пульмонології». Проводить курацію хворих в пульмонологічному відділенні МКЛ № 1 м. Вінниці. Є автором 4 впроваджень в практичну діяльність закладів охорони здоров’я м. Вінниці та 3 впровадження в науково-педагогічний процес кафедр терапевтичного профілю Вінницького національного медичного університету ім. М.І Пирогова.

Діденко Дар'я Вікторівна


асистент, кандидат медичних наук

У 2011 р. закінчила медичний факультет Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова за спеціальністю «Лікувальна справа». У 2011-2013 рр. проходила інтернатуру із внутрішньої медицини на базі кафедри пропедевтики внутрішньої медицини та міської клінічної лікарні №1 м. Вінниці, в 2013 році отримала сертифікат спеціаліста за спеціальністю «внутрішні хвороби», наразі має 2 атестаційну категорію. У 2015 р. отримала сертифікат лікаря-спеціаліста «Медицина невідкладних станів». У 2013-2016 р. працювала лікарем-терапевтом відділення невідкладної (екстреної) медичної допомоги МКЛ №1. У 2014 р. була викладачем-стажистом, з 2015 р. працює асистентом кафедри пропедевтики внутрішньої медицини Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова. У 2015 році вступила до аспірантури заочної форми навчання, дисертаційна робота на тему «Ішемічна хвороба серця та хронічне обструктивне захворювання легень: особливості діагностики і клінічного перебігу при їх поєднанні» за спеціальністю «внутрішні хвороби» подана до офіційного захисту, науковий керівник – професор Распутіна Леся Вікторівна.
Є автором та співавтором 40 друкованих наукових праць, з них 3 деклараційні патенти на корисну модель. Результати наукової роботи доповідала на 13 науково-практичних конференціях, в тому числі ХVI та ХVII Національний конгрес кардіологів України, Европейський аритмологічний конгрес EHRA 2018 (м. Барселона).
Проводить практичні заняття з пропедевтики внутрішньої медицини із студентами 3 курсу медичного факультету №1 та з англомовними студентами.
Курує пацієнтів кардіологічного відділення для хворих на інфаркт міокарда КНП «Вінницький регіональний центр серцево-судинної патології».

Побережець Віталій Леонідович


асистент, доктор філософії

В 2016 році закінчив медичний факультет №1 ВНМУ ім. М.І Пирогова за спеціальністю «Лікувальна справа».
2016 – 2020 р.р. – старший лаборант кафедри пропедевтики внутрішньої медицини ВНМУ ім. М.І. Пирогова.
2016 – 2018 р.р – інтернатура за спеціальністю «Внутрішні хвороби».
2021 р. – спеціалізація із пульмонології.
2018 – 2022 р.р. – аспірант кафедри. Захистив дисертацію на тему «Хронічне обструктивне захворювання легень у поєднанні з дисфункцією скелетних м’язів: клініко-функціональні особливості та індивідуалізація лікування» на здобуття ступеня доктора філософії за спеціальністю «Медицина».
Із 2014 р. член Європейського респіраторного товариства, де із 2019 року займає ряд ключових позицій: голова групи 01.04 «Цифрові та мобільні технології в пульмонології», член робочої групи із цифрової медицини, член комітету довгострокового планування Асамблеї 1.
2016 р. – номінант Премії НАМН України за значні успіхи в науковій діяльності.
Із 2019 р. експерт ВООЗ із цифрової медицини
2016-2017р.р. – член Американського торакального товариства.
Із 2018 р. член Європейської академії алергології та клінічної імунології.
Лютий 2017 р. – стажування із кардіореспіраторного тестування в м. Рим, Італія.
Листопад 2018 р. – стажування в Anglia Ruskin University (Сполучене Королівство Великої Британії та Ірландії, м. Кембридж).
Липень 2019 р. – стажування у Сілезькому Медичному Університеті в Катовіце в рамках гранту “PROM Programme – International scholarship exchange of PhD students and academics”.
Випускник Програми розвитку лідерського потенціалу університетів України під егідою Британської Ради в Україні у 2018-2019 р.р.
2019-2022 р.р. – експерт із акредитації освітніх програм Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти.
Опублікував 60 наукових праць (статі та тези конференцій) із них 9 статей у Scopus, 21 у Web of Science. ORCID: 0000-0003-2581-824X
Рецензент у десяти міжнародних журналах, сім з яких проіндексовані в наукометричних базах даних Web of Science Core Collection та/або Scopus
Із 2015 р. по 2022 р. – голова профкому студентів ВНМУ ім. М.І. Пирогова.
Із 2020 р. – заступник голови Ради молодих вчених.
Із 2022 р. - заступник декана медичного факультету №1.

Моцюк Віталій Миколайович


аспірант

У 2010 році закінчив лікувальний факультет ВНМУ ім. М.І. Пирогова.
З 2010 р. по 2012 р. проходив інтернатуру за спеціальністю «внутрішні хвороби» на кафедрі пропедевтики внутрішньої медицини ВНМУ ім. М.І. Пирогова.
З 2012 р. по 2014 р. працював на посаді лікаря – терапевта відділення невідкладної (екстреної) медичної допомоги Могилів-Подільської окружної лікарні інтенсивного лікування.
З 2014 р. по 2018 р. працював лікарем терапевтом терапевтичного відділення Приватного Малого Підприємства Медичного Центру «Пульс», а також за сумісництвом на кафедрі пропедевтики внутрішньої медицини ВНМУ ім. М.І. Пирогова на посаді старшого лаборанта.
У 2017 році отримав другу кваліфікаційну категорію за спеціальністю «внутрішні хвороби».
З 2018 по 2019 р. працював старшим лаборантом на кафедрі пропедевтики внутрішньої медицини.
З 2019 року навчається в аспірантурі зі спеціалізацією «Внутрішні хвороби», займається вивченням мальнутриції та саркопенії у хворих на цироз печінки.
Бере активну участь у науково-практичних конференціях міжнародного, національного та регіонального рівнів, є постійним слухачем засідань міського терапевтичного товариства.
Бере участь в клінічних дослідженнях пульмонологічного, ендокринологічного, ревматологічного, гастроентерологічного профілю в якості співдослідника.

Новини

Новий навчальний посібник «СУЧАСНІ ДОДАТКОВІ МЕТОДИ ДОСЛІДЖЕНЯ СЕРЦЕВО-СУДИННОЇ СИСТЕМИ»
09.11.2022

 

 

Колективом авторів кафедри пропедевтики внутрішньої медицини ВНМУ ім. М.І. Пирогова та КНП «Вінницький регіональний клінічний лікувально-діагностичний центр серцево-судинної патології» за редакцією проф. Ю.М. Мостового було видано навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів, які навчаються за спеціальністю 222 «Медицина»,  лікарів-інтернів, сімейних лікарів, терапевтів, кардіологів «СУЧАСНІ ДОДАТКОВІ МЕТОДИ ДОСЛІДЖЕНЯ СЕРЦЕВО-СУДИННОЇ СИСТЕМИ».

У посібнику висвітлено традиційні та найновітніші методи інструментальної й лабораторної діагностики захворювань серцево-судинної системи. Ретельно зібраний і систематизований авторами матеріал допоможе удосконалювати підходи до діагностики серцево-судинних захворювань та вибору тактики лікування.

Новий навчальний посібник «СУЧАСНІ ІНСТРУМЕНТАЛЬНІ МЕТОДИ ДОСЛІДЖЕНЯ В ДІАГНОСТИЦІ ЗАХВОРЮВАНЬ ОРГАНІВ ДИХАННЯ»
04.10.2022

Колективом авторів кафедри пропедевтики внутрішньої медицини та кафедри інфекційних хвороб з курсом епідеміології ВНМУ ім. М.І.Пирогова за редакцією проф. Ю.М. Мостового було видано навчальний посібник для студентів вищих медичних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації, лікарів-інтернів, терапевтів, пульмонологів, сімейних лікарів «СУЧАСНІ ІНСТРУМЕНТАЛЬНІ МЕТОДИ ДОСЛІДЖЕНЯ В ДІАГНОСТИЦІ ЗАХВОРЮВАНЬ ОРГАНІВ ДИХАННЯ».

Навчальний посібник містить інформацію про сучасні інструментальні методи обстеження пацієнтів із патологією органів дихання, висвітлює їх роль у діагностиці основних респіраторних захворювань. Клінічні приклади, ситуаційні задачі та тести дозволяють глибоко засвоїти матеріал та сприяють формуванню навичок самостійного аналізу результатів інструментальних досліджень.

 

Інформація щодо початку занять на кафедрі пропедевтики внутрішньої медицини у 2022-2023 н.р.
02.09.2022

 

Шановні студенти 2 та 3 курсу медичного факультету №1!

Офлайн навчання в 5 семестрі 2022-2023 н.р. на кафедрі пропедевтики внутрішньої медицини з дисциплін пропедевтика внутрішньої медицини (3 курс), сестринська практика (терапія) (3 курс), догляд за терапевтичними хворими (2 курс) розпочнеться з 5 вересня 2022 року на базі

- КНП "Вінницька міська клінічна лікарня №1"

- КНП "ЦПМСД №3"

Адреса - м. Вінниця, Хмельницьке шосе 96.

Місце зустрічі - вестибюль терапевтичного корпусу МКЛ №1 (5 поверхова зелена будівля). Форма одягу - халат, шапочка, змінне взяття, маска).

Початок занять 08:45.

Відпрацювання пропущених занять на період з 06.06.2022 по 30.06.2022
03.06.2022

Шановні студенти!


Відпрацювання пропущених занять та перескладання підсумків з 06 червня 2022 року по 30 червня 2022 року будуть проводитись щодня з 11:00 до 13:00 онлайн на платформі Microsoft Teams у відповідній навчальній кімнаті черговим викладачем.

 

Кафедра пропедевтики внутрішньої медицини

ХХІІ конференція студентів та молодих вчених Дніпровського державного медичного університету (ДДМУ) «Новини та перспективи медичної науки»
10.05.2022

28 квітня 2022 року співробітники кафедри пропедевтики внутрішньої медицини професори Тетяна Константинович та Анна Демчук, доцент Наталія Слепченко, аспіранти Віталій Побережець та Костянтин Дмитрієв активно долучилися до засідання міжкафедральної секції, присвяченої проблематиці вірусних уражень респіраторного тракту, у тому числі при коронавірусній хворобі (COVID-19), яке проводилось в рамках ХХІІ конференції студентів та молодих вчених Дніпровського державного медичного університету (ДДМУ)«Новини та перспективи медичної науки» Воно проходило у дистанційному форматі за допомогою платформи Google Meet.

Засідання було підготовлено зусиллями чотирьох кафедр ДДМУ: кафедри гістології (завідувач – професор Ігор Твердохліб), кафедри патологічної анатомії і судової медицини (завідувач – доцент Олександр Алєксєєнко), кафедри інфекційних хвороб (завідувач – доктор медичних наук, доцент Катерина Литвин) та кафедри внутрішньої медицини 1 (завідувач – професор Людмила Конопкіна). У засіданні також взяли участь провідні вчені: з Київського національного університету ім. Тараса Шевченка завідувач кафедри клінічної медицини, професор Олександр Маєвський та завідувачка кафедри нормальної та патологічної клінічної анатомії Одеського національного медичного університету, професор Олена Аппельханс.

Головою засідання міжкафедральної секції була професор Л. Конопкіна, відповідальним секретарем – професор І. Твердохліб.

Унікальність заходу полягала в інтегральному підході до проблеми тяжкого вірусного ураження органів дихання, починаючи з висвітлення особливостей морфологічної структури, реалізації захисних імунологічних механізмів при взаємодії з вірусами, і закінчуючи клінічними даними про перебіг та наслідки вірусних захворювань у пацієнтів.

Перші два доповідачі –студенки 2 курсу Надія Медведєва та Анастасія Голикова ілюстративно та ґрунтовно продемонстрували сучасні уявлення стосовно будови бронхо-легеневої системи, розповіли про особливості рецепторних механізмів легеневого епітелію в реалізації інтегративних та захисних процесів при ураженні вірусом SARS-CoV-2, та їх роль в ушкодженні легень при коронавірусній інфекції.

Надзвичайно цікавим та змістовним було повідомлення про морфологічні зміни, котрі відбуваються в легенях при інфікуванні як поширеними збудниками респіраторних вірусних інфекцій (вірусами грипу типів А і В, кору, аденовірусами тощо), так і більш рідкісними, проте й більш небезпечними патогенами, т.я. хантавіруси та ін. (студентки 3 курсу Катерина Харькова та Златослава Кравченко).

Беззаперечно актуальним стало висвітлення морфологічних змін у легенях при пневмонії на тлі коронавірусної інфекції, що є надзвичайно важливим для розуміння патогенезу й особливостей її перебігу, адже, незважаючи на третій рік пандемії, продовжується дискусія щодо сутності ураження легень при COVID-19: чи то є суто пневмонія, чи пневмоніт неінфекційного характеру, ускладнений гострим респіраторним дистрес-синдромом (студентки 3 курсу Катерина Ребедайло та Владислава Молодченко).

Жваву дискусію викликали доповіді гуртківців кафедри інфекційних хвороб, Студент 6-го курсу медичного факультету Владислав Самойленко виклав результати власного дослідження стосовно бактеріальних уражень респіраторного тракту при COVID-19 та обґрунтував доцільність антимікробної терапії. Він виявив фактори ризику розвитку бактеріальних ускладнень у осіб старше 60 років та у хворих із супутньою патологією, показав чутливість патогенів до антибактеріальних препаратів. Іншим студентом 6-го курсу медичного факультету Євгеном Сизенком були висвітлені питання періодичності перебігу коронавірусної хвороби, морфологічні зміни та клінічні особливості вірусного ураження респіраторного тракту, її основні ускладнення.

Доповідь студентки 4-го курсу медичного факультету Ганни Дудля від кафедри внутрішньої медицини 1 була присвячена «постковідному синдрому» (або post-acute COVID-19-синдрому), який розвивається у великої кількості пацієнтів і може проявлятися тривалими змінами у різних органах і системах організму – у дихальній системі, серцево-судинній, нервовій та ін.

Кожному доповідачеві після його виступу задавалася велика кількість запитань, а ті, в свою чергу, давали на них обґрунтовані відповіді. Активними учасниками конференції при обговоренні матеріалу доповідей стали й наші молоді вчені, які працюють з хворими на коронавірусну хворобу, – це аспіранти кафедри внутрішньої медицини 1 Ольга Щудро, Карина Фуголь, Наталія Габшидзе.

Наприкінці засідання міжкафедральної секції відбулася нетривала наукова дискусія, у якій взяли участь професори А. Демчук, І. Твердохліб, Л. Конопкіна, доцент Г. Короленко. Були обговорені найбільш складні питання стосовно вірусних уражень дихальних шляхів, а також висловлені побажання розширення та поглиблення спільної міждисциплінарної діяльності у подальшому.

Усього слухачами онлайн-конференції стало понад 100 учасників – студентів, молодих вчених, викладачів.

Проведення подібних наукових заходів є необхідним для подальшого розвитку молодіжних наукових досліджень в Україні, налагодженню міжвузівських зв’язків та контактів, інтеграції наших молодих науковців у глобальну світову медичну спільноту.

Велика вдячність адміністрації університету, організаторам конференції за запрошення на чудовій захід студентської науки, завідувачам кафедр, студентам та їх науковим керівникам за яскраві та актуальні доповіді!

Все буде Україна!!!

 

Проведення відпрацювань практичних занять під час онлайн навчання
18.11.2021

Шановні студенти!

Відпрацювання практичних занять з 18.11.2021 по 01.12.2021 проводитимуться онлайн на платформі Microsoft Teams щочетверга з 15:00 до 18:00. Код для приєднання d0rggmn 

Відкрита лекція к.мед.н доц. Довгань А.О. 30.09.2021
29.09.2021

30.09.2021р. згідно календарного плану пропонується переглянути відкриту лекцію.

Лекція буде проводитися он-лайн в системі Microsoft Teams для студентів 3-го курсу спеціальність «Медицина» на тему: 

«Syndromes of compressive and obstructive atelectasis, increased airnes of the pulmonary tissue, bronchial obstruction, lung failure »,


Лектор: к.мед.н., доцент кафедри пропедевтики внутрішньої медицини Довгань А.О.


Рецензент: к.мед.н., доцент кафедри пропедевтики дитячих захворювань та догляду за хворими дітьми Катілов О.В.


Лекцію пропонується переглянути з 10:55 по 12:25 р.  

Перегляд лекції вільний для усіх бажаючих.


Перегляд за посиланням:

https://teams.microsoft.com/l/channel/19%3acd2f69685d2b4dd38bf958b98283abc9%40thread.tacv2/3%2520course%252C%252088a-94b?groupId=303bbae7-5a93-4ac9-a488-1c5bb8838324&tenantId=7346d930-ca22-4336-8ec1-7d11541393e4  


Код доступу dol394f

Відробки у 5 семестрі 2021-2022 н.р.
29.09.2021

ВІДРОБКИ приймаються з 04.10.2021:

Щочетверга з 15:00 до 18:00 в учбовій кімнаті доц. Откаленко О.К.

(ЦПМСД №3, 1 поверх, ліве крило)

 

Кафедра пропедевтики внутрішньої медицини

Лімі Мфонгу Джералдін Лор
До уваги студентів 6 курсу
15.05.2020

Шановні випускники!

На нашому сайті, в розділі студенту-3 курс-пропедевтика внутрішньої медицини-іспит, розміщено навчальні аудіоматеріали з аускультації серця та легень. Рекомендуємо завантажити їх на ПК або смартфон для підготовки до OSCE. При програванні в аудіоплеєрі відображатимуться теги з назвою аускультативного феномену.

 

З повагою.

Кафедра пропедевтики внутрішньої медицини

Розпорядження щодо дистанційного навчання на період карантину з 12.03.2020 по 03.04.2020
13.03.2020

Шановні студенти,

 

Ознайомтесь із розпорядженням зав. кафедри у розділі ІНШЕ

Гурток з методів обстеження в гастроентерології
29.01.2020

До уваги студентів!


25 лютого 2020 року о 17.30 відбудеться засідання студентського наукового гуртка

 

Тема: Додаткові методи обстеження в гастроентерології


Місце проведення: лекційна зала


Програма засідання:

1. Методи ідентифікації Helicobacter pylori

2. Ультразвукове дослідження органів черевної порожнини

3. Ендоскопічні методи дослідження в гастроентерології

4. Рентгенологічні методи дослідження шлунковокишкового тракту

Перескладання підсумкового заняття з кардіології
29.01.2020

Шановні студенти!


Перескладання підсумку з кардіології буде проводитися 22 лютого 2020 року. Детальний графік знаходиться в Розділі "СТУДЕНТУ-РІЗНЕ"

 

                                                                           Кафедра пропедевтики внутрішньої медицини

Перше заняття у новому семестрі
16.01.2020

 

ПЕРШЕ ЗАНЯТТЯ У 6 СЕМЕСТРІ
«ПІДСУМКОВЕ ЗАНЯТТЯ З МЕТОДІВ ОБСТЕЖЕННЯ СЕРЦЕВО-СУДИННОЇ СИСТЕМИ»
БУДЕ ПРОВОДИТИСЬ НА БАЗІ ВІННИЦЬКОЇ КЛІНІЧНОЇ ЛІКАРНІ № 1
ЗА АДРЕСОЮ:
Вул. Хмельницьке шосе, 96 (зупинка «Технічний університет»)

Шановні студенти!

ПЕРШЕ ЗАНЯТТЯ У 6 СЕМЕСТРІ«ПІДСУМКОВЕ ЗАНЯТТЯ З МЕТОДІВ ОБСТЕЖЕННЯ СЕРЦЕВО-СУДИННОЇ СИСТЕМИ» БУДЕ ПРОВОДИТИСЬ НА БАЗІ ВІННИЦЬКОЇ КЛІНІЧНОЇ ЛІКАРНІ № 1 ЗА АДРЕСОЮ: Вул. Хмельницьке шосе, 96 (зупинка «Технічний університет»)

Відробки 21 та 28 грудня 2019
11.12.2019

 

ШАНОВНІ СТУДЕНТИ!
Додаткові дні проведення консультацій та відпрацювання пропущених занять та лекцій (причина прогул)
21 та 28 грудня 2019 року
з 09 до 13 години

ШАНОВНІ СТУДЕНТИ!

Додаткові дні проведення консультацій та відпрацювання пропущених занять та лекцій (причина прогул) 21 та 28 грудня 2019 року з 09 до 13 години

 

З повагою,

Кафедра пропедевтики внутрішньої медицини

Перескладання підсумкового заняття з пульмонології
13.11.2019

Шановні студенти!

Будь-ласка, зверніть увагу на те, що у розділі Студенту - Різне є графік перескладання підсумкового заняття з пульмонології.

Засідання Подільської Респіраторної школи 25.09.2019
25.09.2019

25.09.2019 відбулось перше засідання «Подільської респіраторної школи» на якому висвітлювались ключові положення міжнародних та державних угод з діагностики та лікування захворювань органів дихання у дітей та дорослих. Школа  входить в план заходів ВНМУ ім. М.І. Пирогова та Департаменту охорони здоров’я ВОДА. В засіданні прийняли участь більше 200 лікарів терапевтів, сімейних лікарів, пульмонологів, педіатрів.

З лекціями виступили: професор, завідувач кафедри пропедевтики внутрішньої медицини ВНМУ ім. М.І. Пирогова Мостовой Ю.М., професор Константинович Т.В., професор Демчук Т.В., доцент Слепченко Н.С., головний позаштатний пульмонолог Департаменту охорони здоров’я Вінницької облдержадміністрації Побережець Г.В.

Лікарі проявили високу активність та зацікавленість, отримали відповіді на всі поставлені запитання, прийняли участь в дискусії та отримали сертифікати. Наступне засідання «Подільської респіраторної школи» відбудеться 04.10.2019 року в місті Крижопіль.

       

Гурток з методів обстеження в пульмонології
25.09.2019

Кафедра пропедевтики внутрішньої медицини ВНМУ ім. М.І.Пирогова відкрила сезон студентських наукових гуртків. Організатори: завідувач кафедри, професор Мостовой Ю.М., доцент Слепченко Н.С., аспірант Дмитрієв К.Д., клінічний ординатор Вєльдяєва В.О.

Студенські доповіді були присвячені зовнішнім проявам в пульмонології, бронхоскопіі, спірометріі, пікфлуометріі. У роботі гуртка приймали участь близько 100 студентів. Мостовой Ю. М. кожного виступаючого віддячив подарунком, а саме власною книгою.

ПРОГРАМА

 1. Зовнішні прояви дихальної патології.

Дмитрієв Костянтин, Вєльдяєва Валерія

2. Бронхоскопія:

 • Бронхоскопія – історія. Ригідна бронхоскопія. Поліщук Євген 22 б
 • Бронхосклопія – фіброоптична бронхоскопія, діагностика. Конопельнюк Олександр 5 б
 • Бронхоскопія  фіброоптична бронхоскопія, лікування.

Цвень Яна 22 б

3. Спірографія:

 • Спірографія – загальні питання. Вихренко Тетяна 11 б
 • Спірографія – рестриктивні порушення. Сагателян Олена 5 б
 • Спірографія – обструктивні порушення. Король Ірина 5 б

 

4. Пікова швидкість видиху. Горпинич Оксана 11 б

 

            

Гурток з методів обстеження в пульмонології
22.09.2019

Шановні студенти!


24 вересня 2019 року о 17:30 в актовій залі ЦПМСД №3 (лекційна зала) відбудеться гурток кафедри пропедевтики внутрішньої медицини на тему "Методи обстеження в пульмонології", який проводитимуть проф. Мостовой Ю.М., доц. Слепченко Н.С., аспірант Дмитрієв К.Д., клін. ординатор Вельдяєва В.О.


Запрошуємо всіх бажаючих!

Щодо відпрацювань пропущених занять
04.09.2019

Шановні студенти!

Відробки практичних занять та лекцій, Практичні заняття та лекції з Пропедевтики внутрішньої медицини (заборгованість за 2018-2019 навчальний рік) та захист літньої виробничої практики проводяться у вівторок та четвер кожного тижня з 15 до 17 години до 13 ВЕРЕСНЯ
 на базі Вінницької клінічної лікарні № 1 за адресою:
вул. Хмельницьке шосе, 96
м. Вінниця.
Проїзд трамваєм, маршрутними автобусами, автобусами  до зупинки "Технічний університет".

 

 

Щодо розташування кафедри
04.09.2019


Шановні студенти!

Практичні заняття та лекції з Пропедевтики внутрішньої медицини 
проводяться на базі Вінницької клінічної лікарні № 1 за адресою:
вул. Хмельницьке шосе, 96
м. Вінниця.
Проїзд трамваєм, маршрутними автобусами, автобусами  до зупинки "Технічний університет".
Практика студентів на базі Немирівської ЦРЛ
28.08.2019

У липні 2019 року на базі КНП" Немирівська ЦРЛ НРР" проходили практику студенти 2 - 5 курсів ВНМУ ім. М.І. Пирогова. Керівник практики доцент ВНМУ ім. М.І. Пирогова Слепченко Н.С.

За час проходження практики студентами були засвоєні методи обстеження, лікування згідно програми.

Комісія в складі доцента кафедри пропедевтики ВНМУ ім. М.І. Пирогова Слепченко Н.С., головного лікаря Ткачука Павла В’ячеславовича, завідувача хірургічним відділенням Паламаря Юрія Борисовича, завідувачки акушерсько- гінекологічної служби Паламар Олени Леонідівни, завідувача дитячим відділенням Чмирука Юрія Дмитровича, в.о. завідувачки терапевтичним відділенням Чернеги Ірини Анатоліівни прийняла екзамен по практиці.

Ми дякуємо за співпрацю адміністрації та колективу лікарні, заступнику головного лікаря з медичної частини Оцупку Юрію Петровичу, всьому середньому медичному персоналу, які впродовж практики надали можливість студентам оволодіти дуже багатьма навичками і не жаліли свого часу та знань для наших практикантів.

 

Брейн-Бренг Пропедевт 2019
24.04.2019

В МПМ “Зоря” 22.04.2019 відбулось чергове свято для студентів 3 курсу лікувального факультету, а саме Терапевтична вікторина “Пропедевт Брейн-Ринг”. 
Це подія, яка назавжди залишиться в серцях учасників та глядачів. Учасники Терапевтичної вікторини “Пропедевт Брейн-Ринг” продемонстрували не лише свої знання з пропедевтики внутрішньої медицини, а й виняткові художні, артистичні, вокальні, танцювальні та гумористичні здібності, створивши атмосферу свята. 
Колектив кафедри пропедевтики внутрішньої медицини дуже вдячний всім учасникам команд за їх самовіддану працю у підготовці до Терапевтичної вікторини “Пропедевт Брейн-Ринг”.
Також ми вдячні членам журі, які завітали до нас на свято: Проректору з наукової роботи, д.мед.н., проф. Власенко О.В.; Проректору з навчальної роботи, д.мед.н., проф. Гумінському Ю.Й., Декану медичного факультету №1, д.мед.н., проф., Шевчуку Ю.Г. Декану медичного факультету №2, д.мед.н., проф. Школьнікову В.С.
Завідувачу кафедри внутрішньої медицини медичного факультету №2 Жебелю В.М. Д.мед.н., проф. кафедри внутрішньої медицини №2 Солейко О.В.
А команди-переможці – “Мітральний клан” (Б-потік) та “HeartBeat” (Г-потік) отримали торти з шампанським. Інші команди – “Пара на Барському” (А-потік) та "Перекваліфікація” (В-потік) отримали солодкі подарунки, а всі члени команд отримали від професора Мостового книжку його оповідань “Вектори думки”.

                         

VІІ науково-практична конференція «Актуальні проблеми лікування хворих на хронічне обструктивне захворювання легень»
15.04.2019

У місті Київ 11 квітня відбулась VІІ науково-практична конференція «Актуальні проблеми лікування хворих на хронічне обструктивне захворювання легень». Організатором був національний інститут фтизіатрії та пульмонології ім. Ф.Г. Яновського, головою оргкомітету та модератором був академік НАМН України, професор Фещенко Ю.І.

Було обговорено найбільш актуальні питання діагностики та лікування ХОЗЛ в світлі нової міжнародної угоди GOLD 2019 та представлено національну настанову з негоспітальної пневмонії у дорослих осіб. В обговоренні цих питань з лекціями виступали член-кор. НАМН України, професор Т.О. Перцева, член-кор. НАМН України, професор В.К. Гаврисюк, професор Ю.М. Мостовой, професор О.Я. Дзюблик, професор М.М. Островський.

Змістовними та цікавими були доповіді, що представили співробітники кафедри пропедевтики внутрішньої медицини проф. Т.В. Константинович, професор А.В. Демчук, доцент Н.С. Слепченко, кмн А.А. Довгань. Ці доповіді викликали велику зацікавленість аудиторії, активно обговорювались в дискусії, що є свідченням актуальності та вагомості представлених напрацювань.

 

Оголошення результатів та урочисте нагородження переможців студентської олімпіади з пропедевтики внутрішньої медицини та членів студентського наукового гуртка 15.03.2019 в приміщенні виставкового залу Вінницького обласного краєзнавчого музею
20.03.2019

На кафедрі пропедевтики внутрішньої медицини ВНМУ ім. М.І. Пирогова проводились засідання наукових гуртків та проведено терапевтичну  олімпіаду.

В великій виставковій залі Вінницького обласного краєзнавчого музею за ініціативи доцента Солейко Л.П. було проведено святкове засідання студентського наукового гуртка на якому було оголошено на нагороджено переможців олімпіади:

 

І місце – Чеховський Євген 9 а – 88%

ІІ місце - Личак Ірина 19 а –         83%

       Петренко Віктор 9а –    81%

ІІІ місце - Вашкеба К. 23 б –         79%

                  Осадчук Юлія 3 а –     76%

                  Чорний Євген 3 а –       75%

                  Голенок Ольга 18 а –    75 %

 

А також частина студентів отримали подяку від кафедри за високий рівень знань показаних на олімпіаді:

         Тур А.А 24 б

         Савчук Д.В. 5 а

         Леонтович А.О. 19 а

         Мартиненко Д.І. 1 а

         Бакаржієв А.І. 1 а

Овсепян О.А. 4 а

Островерха Д.

 

Було нагороджено виконавців позааудиторної роботи та доповідачів студентських наукових гуртків:

 

02.10.2018 Гурток «Інструментальні методи в пульмонології» під керівництвом доцента Слепченко Н. С. , аспіранта Дмитрієва К.Д.

 1. Бордуніс Галина 2-б. Бронхоскопія – історія. Ригідна бронхоскопія.
 2. Гаврилюк Діана 2-б. Бронхоскопія – історія. Ригідна бронхоскопія.
 3. Кузнецова Інна 2-б. Бронхоскопія  фіброоптична бронхоскопія, лікування. 
 4. Харченко Дар`я 4-б. Спірографія – загальні питання.
 5. Целуйко Богдан 4-б. Спірографія – рестриктивні порушення.
 6. Федоров Андрій 4-б. Спірографія – обструктивні порушення.
 7. Сірош Вікторія 7-б. Пікова швидкість видиху.
 8. Комісарова Юлія 7-б. Доставкові пристрої в пульмонології.

 

 

 

20.12.2018 Гурток «Фактори ризику при патології серцево-судинних захворювань та секрети довголіття» під керівництвом доцента
Солейко Л.П.

1. Барзак Надія VI курс (призер конференції молодих вчених І місце – м. Запоріжжя, І місце – м. Львів).

2. Крюкова Олександра VI курс (призер конференції молодих вчених III місце – м. Івано-Франківськ).

3. Линдюк Наталя V курс медичного факультету №2 (призер конференції молодих вчених III місце – м. Тернопіль).

4. Шеремета Анастасія 5-а.

5. Печериця Ганна 9-а.

6. Пасайлюк Віра 9-а.

7. Голенюк Ольга 18-а.

8. Чайковська Оксана 18-а.

 

17.01.2019 Гурток «Вибрані питання електрокардіографії» під керівництвом доцента Слепченко Н. С. , аспіранта Дмитрієва К.Д

1.      Дмитрієв Костянтин, аспірант 1го року: “Основи електрокардіографії”.

2.      Сидорук Катерина, 24-б :“Зубець Р”.

3.      Тур Анастасія, 24-б :“Інтервал PQ”.

4.      Гуменюк Роман, 24-б :“ЕКГ ознаки блокади ніжок пучка Гіса”.

5.      Сиромятников Євген, 24-б :“Екстрасистолія”.

6.      Зозуля Владислав, 24-б :“Фібриляція та тріпотіння”.

7.      Кудревич Станіслав, 12-а:“Найгостріша та гостра стадії інфаркта міокарда”.

8.      Кульчицький Іван, 12-а:“Підгостра та стадія рубцювання інфаркта міокарда”.

 

Подяки кафедри отримали студенти, які найліпше виконали завдання по позаудиторній роботі:

 1. Чеховський Євген 9-а.
 2. Шеремета Анастасія 5-а.
 3. Личак Ірина 19-а.
 4. Мартиненко Дар’я 1-а.
 5. Ковальчук Олена 1-а.
 6. Чорний Євген 3-а.
 7. Габінет Дар’я 5-а.
 8. Тур Анастасія 5-а.
 9. Булавко Любов 5-а.

10.  Павленко Богдан 19-а.

11.  Чайковська Оксана 18-а.

12.  Радковська Анастасія 18-а.

13.  Петренко Віктор 9-а.

14.  Савчук Дмитро 5-а.

15.  Данилюк Дмитро 19-а.

                      

Студентський науковий урток Кафедри пропедевтики внутрішньої медицини ВНМУ ім. М.І. Пирогова “Вибрані питання електрокардіографії”
18.01.2019

Студентський науковий урток

Кафедри пропедевтики внутрішньої медицини
ВНМУ ім. М.І. Пирогова

“Вибрані питання електрокардіографії”

Організатори: проф. Мостовой Ю.М., доц. Слепченко Н.С., аспірант Дмитрієв К.Д.

Доповідачі:

 1. Дмитрієв Костянтин, аспірант 1го року:“Основи електрокардіографії”.
 2. Сидорук Катерина, 24-б група:“Зубець Р”.
 3. Тур Анастасія, 24-б група:“Інтервал PQ”.
 4. Гуменюк Роман, 24-б група:“ЕКГ ознаки блокади ніжок пучка Гіса”.
 5. Сиромятников Євген, 24-б група:“Екстрасистолія”.
 6. Зозуля Владислав, 24-б група:“Фібриляція та тріпотіння”.
 7. Кудревич Станіслав, 12-а група:“Найгостріша та гостра стадії інфаркта міокарда”.
 8. Кульчицький Іван, 12-а група:“Підгостра та стадія рубцювання інфаркта міокарда”

Зима, мороз, заметілі…. Багато людей святкують свято за святом, а студенти кафедри пропедевтики внутрішньої медицини під час зимових канікул з великим натхненням і завзятістю готувались до студентського наукового гуртка “Вибрані питання електрокардіографії”.

Ідейними натхненниками гуртка з електрокардіографії були професор Мостовой Юрій Михайлович та доцент Слепченко Наталія Степанівна. Під їх керівництвом студенти 3 курсу підготували 7 грунтовних доповідей. Молоді вчені кафедри також не оминули цієї події, - аспірант Дмитрієв Костянтин Дмитрович зробив вступну доповідь на тему “Основи електрокардіографії ”, де питання запису електрокардіографії розглядались з позицій анатомії та електрофізіології серця. Послухати та підтримати свої колег прийшло майже 130 студентів 3 курсу.

Майбутні доктора провели колосальну роботу при підготовці до своїх доповідей. Презентації містили ключову інформацію, щодо ЕКГ діагностики порушень ритму, провідності, гіпертрофії камер серця та інфаркту міокарда. Презентації містили значну кількість ілюстративного матеріалу, прикладів ЕКГ, на основі яких студенти могли наочно побачити та легше засвоїти великий масив теоретичного матеріалу висвітленого в доповідях.

  

 

 

 

 

 

 

  

Студентський науковий гурток 17.01.2019 17:30
16.01.2019

Шановні студенти!


17.01.2019 о 17:30 у актовому залі ЦПМСД №3 відбудеться студентський науковий гурток.

Тема "Вибрані питання ЕКГ"

Відповідальна за проведення - доц. Слепченко Наталія Степанівна.


Запрошуємо всіх бажаючих!

Розклад занять для аспірантів І року навчання
02.01.2019


Шановні аспіранти!

До Вашої уваги розклад та теми семінарських занять, які проводитимуться на нашій кафедрі з 15.01.2019 р. по 12.02.2019 р. по вівторкам та середам з 15:00 до 17:00.

Теми

Години

Викладач

1

Обструктивні захворювання органів дихання. Невідкладні стани в пульмонології.

2

16.1.19

Слепченко Н.С.

2

Тромбоемболія легеневої артерії. Невідкладні стани в кардіології.

2

29.1.19

Цимбалюк Н.В.

3

Артеріальна гіпертензія.

2

22.1.19

Степанюк А.Г.

4

Ішемічна хвороба серця. Серцева недостатність

2

15.1.19

Распутіна Л.В.

5

Порушення ритму та провідності серця

2

23.1.19

Данилевич Т.Д.

 

6

Захворювання біліарної системи та печінки. Захворювання підшлункової залози та кишечника

2

22.1.19

Томашкевич Г.І.

Ткаченко Т.В.

7

Хронічна хвороба нирок

1

12.2.19

Пентюк Н.О.

8

Суглобовий синдром. Системні васкуліти

1

12.2.19

Откаленко О.К.

9

Анемії та геморагічні діатези

2

30.1.19

Константинович Т.В.

10

Цукровий діабет 2 типу. Захворювання щитовидної залози

2

5.2.19

Овчарук М.В.

11

Діагностика туберкульозу. Диференційна діагностика в пульмонології

2

6.2.19

Демчук А.В.

Відпрацювання пропущених занять з 02 січня по 11 січня 2019 року
30.12.2018

Шановні студенти!

 

До Вашої уваги відробки на кафедрі будуть прийматися щоденно

1. з 02.01.2019 по 04.01.2019 з 09:00 до 13:00

2. з 08.01.2019 по 11.01.2019 з 12:00 до 16:00

 

Графік знаходиться у розділі студенту.

Підсумкове заняття з методів обстеження хворих за патології дихальної системи 15-26 жовтня 2018 року
02.11.2018

Пропедевтика внутрішньої медицини є однією з перших дисциплін клінічного етапу додипломної підготовки лікаря, під час вивчення якої відбувається засвоєння студентами методів діагностики внутрішніх хвороб.

Метою викладання навчальної дисципліни «Пропедевтика внутрішньої медицини» є формування у студента основ клінічного мислення і набуття професійних компетентностей обстеження хворого та оцінки основних проявів захворювань внутрішніх органів із дотриманням принципів медичної етики та деонтології.

Проведення підсумкових занять з методів обстеження хворих, впроваджених у 2018-2019 навчальному році, обумовлене виконанням основних завдань  вивчення дисципліни.

Під час підсумкового заняття студенти продемонстрували обсяг засвоєних ними збирання анамнезу, методів фізикального обстеження дихальної системи, лабораторного (загальний аналіз харкотиння, плевральної рідини), інструментального (спірограма, рентгенограма органів грудної клітки) обстеження пацієнтів.

Студенти мали змогу продемонструвати свої навички, узагальнити отримані дані, провести аналіз анамнестичних даних, обґрунтувати синдром, побачити власні помилки, працювати індивідуально та в команді.

Перелік практичних навичок

Скарги: деталізація – діагностичне значення.

Анамнез хвороби, життя: не повний – повний.

Загальний огляд (загальний стан, свідомість, положення в ліжку, статура, колір, тургор шкіри, регіональні лімфатичні вузли): не повний – повний.

Місцевий огляд (форма грудної клітки, симетричність, ЧД, тип, ритм, глибина дихання, участь додаткових дихальних м’язів в акті дихання, участь обох половин грудної клітки в акті дихання): техніка – діагностичне значення.

Пальпація (симптом Поттенджера, голосове тремтіння, ригідність грудної клітки, резистентність міжреберних м’язів, плевральні точки): техніка – діагностичне значення.

Перкусія (нижня межа легені, активна екскурсія нижнього краю, порівняльна перкусія): техніка – діагностичне значення.

Аускультація (основний дихальний шум, додатковий дихальний шум, бронхофонія): техніка – діагностичне значення.

Спірограма (тип вентиляційного порушення, зміна показників ОФВ1, ОФВ1/ФЖЄЛ): оцінка зміни показників – діагностичне значення.

Аналіз харкотиння/плевральної рідини: оцінка зміни показників – діагностичне значення.

Рентгенограма грудної клітки: зміни – діагностичне значення.

Аналіз анамнестичних даних: не повний – повний.

Обгрунтування синдромального діагнозу: не повне – повне.

Оцінювання проводилось у балах.

Практична навичка: техніка – 0,25; висновок – 0,5 балів.

Аналіз анамнестичних даних: 0-0,25-0,5-0,75-1,0 балів.

Обґрунтування синдромального діагнозу: 0-0,5-1,0-1,5-2,0-2,5-3,0 балів.

В кінці заняття бали за шкалою перераховували в традиційну оцінку за 5-ти бальною шкалою.

На методичній нараді кафедри під час обговорення підсумків проведення залікового заняття кожний викладач висвітлив питання, які викликали труднощі у студентів, розібрали помилки, зупинилися на питаннях, які викликали труднощі, зробили висновки щодо удосконалення проведення практичних та підсумкових занять.

Основною метою таких занять є показати, що знання теоретичного матеріалу, техніки проведення того чи іншого методу обстеження не достатньо.

Адже результатом навчання є:

– загальні:

1)        здатність до абстрактного мислення, аналізу та синтезу;

2)        здатність застосовувати знання у практичних ситуаціях;

3)        знання та розуміння предметної області та розуміння професійної діяльності;

4)        здатність до адаптації та дії в новій ситуації;

5)        здатність приймати обґрунтовані рішення;

6)        здатність працювати в команді;

7)        навички використання інформаційних і комунікаційних технологій;

 

спеціальні (фахові, предметні):

1)  навички опитування та клінічного обстеження пацієнта;

2)  здатність до визначення необхідного переліку лабораторних та інструментальних досліджень та оцінки їх результатів;

3)  здатність до встановлення синдромного діагнозу захворювання;

4)  здатність до діагностування невідкладних станів;

5)  навички надання екстреної медичної допомоги;

6)  навички виконання медичних маніпуляцій;

7)  здатність до ведення медичної документації;

8)  здатність до проведення санітарно-гігієнічних та профілактичних заходів.

Підсумкове заняття показало недоліки підготовки студентів, основними з яких є неспроможність проведення аналізу отриманих даних, труднощі обґрунтування синдромального діагнозу, напрямки подальшої підготовки та шляхи удосконалення викладання дисципліни «Пропедевтики внутрішньої медицини».

     

Важлива інформація щодо підсумкового заняття з методів обстеження дихальної системи
15.10.2018

Шановні студенти!

До Вашої уваги в розділі студенту-обов'язкові практичні навички розміщено інформацію щодо обсягу та принципів оцінювання на підсумковому занятті з методів обстеження системи органів дихання.

 

Засідання першого студентського наукового гуртка 02.10.2018 в 2018-2019 н.р.
04.10.2018

Коли літній сезон вже давно позаду, а останні теплі дні добігають кінця, огортаючись у осіннє плаття з жовтого листя і сірих хмар, студенти 3-го курсу разом із викладачами кафедри пропедевтики внутрішньої медицини відкрили сезон студентських наукових гуртків більш ніж актуальною темою: “Методи дослідження пацієнта із захворюваннями органів дихання”.

Під керівництвом професора Мостового Юрія Михайловича та доцента Слепченко Наталії Степанівни студенти підготували 7 доповідей, також була представлена доповідь аспіранта Дмитрієв Костянтина Дмитровича на тему “Зовнішні прояви захворювань органів дихання”.

Студенти провели величезну роботу з пошуку матеріалів для доповідей, презентації супроводжувались значною кількістю ілюстрованого матеріалу, на основі якого легко та доступно пояснювались ключові питання розвитку бронхоскопії, спірометрії, діагностичні та лікувальні можливості цих методів, актуальність та важливість використання пікфлуометрії в рутинній клінічній практиці, а також розібрані види до ставкових пристроїв у пульмонології, розібрані можливості їх використання.


 

 

ПРОГРАМА

 

 

 1. Зовнішні прояви дихальної патології. Дмитрієв Костянтин

 

 1. Бронхоскопія:
 2. Бронхоскопія – історія. Ригідна бронхоскопія. Бордуніс Галина 2 б
 3. Бронхосклопія – фіброоптична бронхоскопія, діагностика. Гаврилюк Діана 2 б
 4. Бронхоскопія  фіброоптична бронхоскопія, лікування.  Кузнецова Інна 2 б

 

 1. Спірографія:
  1. Спірографія – загальні питання. Харченко Дар`я 4 б
  2. Спірографія – рестриктивні порушення. Целуйко Богдан 4 б
  3. Спірографія – обструктивні порушення. Федоров Андрій 4 б

 

 1. Пікова швидкість видиху. Сірош Вікторія 7б

 

 1. Доставкові пристрої в пульмонології: Комісарова Юлія 7б

 

Співробітники кафедри презентували наукові досягнення на ERS-2018!
04.10.2018

 

 


У цьому році в Парижі проходив 28-й Міжнародний пульмонологічний конгрес (ERS).

ERS означає Європейське респіраторне товариство. Програма Міжнародних Конгресів ERS інтегрує кращі досягнення в науці та освіті, охоплюючи ключові теми в області респіраторної медицини з різних областей пульмонології, включаючи туберкульоз, рак легень, хронічну та гостру дихальну недостатність, розлади дихання сну, інтерстиційні захворювання легень, пневмонія, муковісцидоз, ХОЗЛ, бронхіальна астма та інші.

Конгрес є найбільшим в області дихальної медицини, з регулярним відвідуванням понад 22 000 делегатів і є місцем, де можна зустрітися з колегами з усього світу.

Кафедра пропедевтики внутрішньої медицини ВНМУ ім. М.І. Пирогова пишається тим, що наші наукові досягнення було гідно оцінено організаторами конгресу та були опубліковані та представлені у вигляді усних та стендових доповідей.


Вітаємо команди дослідників:

 1.  Мостового Ю.М., Слепченко Н.С., Цимбалюк Н.В., Сідорова А.А., Дмитрієва К.Д. Результати було представлено Слепченко Н.С. як усну доповідь і стендову експозицію на тему «Role of e-cigarettes in the smoking cessation».
 2. Мостового Ю.М., Вільцанюк О.О., Гунько А. Результати було представлено Вільцанюк О.О. як усну доповідь і стендову експозицію на тему «Comparative laboratory evaluation of systemic inflammatory respond in patients with opium drugaddiction and community-acquired pneumonia.»
 3. Мостовой Ю.М., Демчук А.В., Побережець В.Л. Результати було представлено Побережцем В.Л. як стендову доповідь на тему «Role of the fat and muscle tissues in formation of the quality of life in COPD patients.»

Брейн Ринг Пропедевт 2018
26.04.2018

Шановні студенти!

 

Запрошуємо Вас відвідати "Брейн Ринг Пропедевт", який відбудеться 03.05.2018 року щ 18:00 у БК "ЗОРЯ"

Графік відробок з 02.05.2018
26.04.2018

Шановні студенти!

 

Доводимо до Вашого відома, що з 02 травня по 18 травня 2018 року відробки прийматимуться кожний вівторок, середу та четвер з 15:00 до 17:00.

 

Запрошення
28.02.2018

Літинський медичний марафон 16-18 серпня 2017 року
21.08.2017

16-18 серпня 2017 року на Вінничині пройшов Літинський медичний марафон "Актуальні аспекти надання екстреної медичної допомоги на догоспітальному та ранньому госпітальному етапах".  

  У марафоні взяли участь доценти кафедри пропедевтики внутрішньої медицини Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова Откаленко Олександр Костянтинович з доповіддю "Надання невідкладної медичної допомоги хворим з ГКС",
Томашкевич Галина Іванівна з доповіддю "Гіпертонічний криз, діагностика, лікування",
Слепченко Наталія Степанівна з доповіддю "Обструктивний синдром, діагностика, лікування".
   Переможці та учасники конкурсів отримали навчальний посібник "30 невідкладних станів" під редакцією професора Ю.М. Мостового, рекомендований Державною установою "Державний методичний кабінет з вищої освіти МОЗ України" як навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів МОЗ України.
Відробки. Важливо!
01.06.2017

Шановні студенти! 


З 01 червня 2017 року відробки будуть прийматись з 09:00 до 13:00. Можливо відробити 2 практичних заняття, або 2 леції, або 2 "2".

Differential module control, last date
31.05.2017

Dear students!

   

Please, be informed, that the last date of differential module control will be 15 Jun 2017

 

   Chair of propedeutic to internal medicine

Останній термін складання диф. заліку
31.05.2017

Шановні студенти!

  

Доводимо до Вашого відома, що останній термін складання диференційного заліку – 15 червня 2017 року.

  

Кафедра пропедевтики внутрішньої медицини

Попередня програма науково-практичної конференції "Терапевтичні читання 2017. Досягнення та перспективи" 15-16 березня 2017 року
13.02.2017

1 Тур Всеукраїнської олімпіади з пропедевтики внутрішньої медицини 04 лютого 2017 року
31.01.2017

До уваги студентів!
1 Тур Всеукраїнської олімпіади з пропедевтики внутрішньої медицини відбудеться 04 лютого 2017 року з 11:00 до 12:00 в актовій залі ЦПМСД №3.
Збір учасників о 10:45 біля актової (лекційної) зали

Розклад відробок на 2016-2017 н.р.
01.09.2016

Шановні студенти!

Повідомляємо, що відробки на кафедрі пропедевтики внутрішньої медицини у 2016-2017 навчальному році будуть проводитися щовівторка та щочетверга з 16:00 до 18:00.

Звіт про проведення спільної конференції співробітників кафедри пропедевтики внутрішньої медицини та лікарів клініки МКЛ №1
08.04.2016

22 січня 2016 року відбулась спільна конференція співробітників кафедри пропедевтики внутрішньої медицини Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова та лікарів клініки МКЛ №1, присвячену актуальним питанням внутрішньої медицини. На конференції були присутні дільничні, сімейні лікарі, лікарі терапевтичних стаціонарів, співробітники кафедр ВНМУ ім. М.І. Пирогова. Були представлені доповіді, підготовлені практичними лікарями під керівництвом або за участі співробітників кафедри. Конференція проведена у рамках святкування 80 річниці з дня заснування кафедри пропедевтики.

 

Програма засідання

Відкриття конференції

Головуючі: завідувач кафедри пропедевтики внутрішньої медицини проф. Мостовой Ю.М., заступник начальника Департаменту охорони здоров’я Вінницької міської Ради Стефанкова С.В.

                             

Поширеність гострої серцевої недостатності у хворих на інфаркт міокарда 10 хв. Проф. Распутіна Л.В., зав. кард. від. Щербак В.П., лікар Соломончук А.В.

Гострі тромбози стентів: аналіз поширеності та клініко-прогностичні предиктори несприятливого прогнозу 10 хв. Проф. Распутіна Л.В., лікар Дідик О.П.

Диференційна діагностика гострого коронарного синдрому та кили стравохідного отвору діафрагми. Клінічний приклад 10 хв. Проф. Распутіна Л.В., лікар Щербак  О.В.

Ступінь депресії у хворих після черезшкірного коронарного втручання 10 хв. Лікар Распутін В.В.

Інфекційний ендокардит у хворих з синдромом недиференційованої дисплазії сполучної тканини. Презентація клінічного випадку 10 хв.

  Доц. Солейко Л.П., лікарі-кардіологи: Данильчук О.Є., Башинська В.П., Цибрій Т.Ю.

Спонтанний пневмоторакс у хворих без відомого захворювання легень 10 хв. Доц. Солейко Л.П., зав. тер. служби Линдюк О.Р.

Ліпідознижуюча терапія: реалії призначення та прихильність пацієнтів за даними аналізу історій хвороб та телефонного анкетування хворих 10 хв. Доц. Пентюк Н.О., студенти ВНМУ: Гушинець Ю.А., Шинкарук І.І.

Лихоманка нез’ясованого генезу – складна терапевтична проблема. Демонстрація клінічного випадку 10 хв. Зав. тер. від. Бровко О.О., лікар-ординатор Моцюк О.М.

Особливості клінічного перебігу негоспітальної пневмонії на тлі реактивації персистуючої ЦМВ-інфекції 10 хв. Проф. Мороз Л.В., проф. Константинович Т.В., зав. пульм. від. Блажевська Л.В., лікар-ординатор Миронюк О.М., Чічірельо-Константинович К.Д.

        Негоспітальна пневмонія: динаміка основних епідеміологічних показників за п    період 2011-2015 років. Проф. Константинович Т.В., доц. Демчук А.В.,  доц. Овчарук М.В., доц. Вільцанюк О.О., зав.від. Блажевська Л.В., лікарі Шульга А.О., Довгань А.О. 10 хв.

Епідеміологічні та фармакоекономічні підходи лікування ерозій слизової оболонки шлунка та дванадцятипалої кишки 10 хв. Доц. Томашкевич Г.І., зав. гастр. від. Кізлова Н.М.,  аспіранти Ляховченко Н.А., Музиченко О.В.

Сучасні лікувально-діагностичні підходи при синдромі асциту: від простого до складного 10 хв. Доц. Ткаченко Т.В., лікар-ординатор Морозова О.І.

Перший крок в науку - 2016
07.04.2016

7 квітня відбулася ХІІІ Міжнародна наукова конференція студентів та молодих вчених "Перший крок в науку - 2016".

 

ТЕРАПЕВТИЧНИЙ НАПРЯМ 

СЕКЦІЯ: Актуальні питання діагностики і лікування захворювань внутрішніх органів

Президія: проф. Ю.М. Мостовой проф. Б.М. Пухлик, проф. Л.В. Распутіна, проф. Т.В. Константинович

Секретар : доц. М.В.Овчарук

Доповідачі

Студенти:

1. Зміна гемограми та показників функціонального стану печінки хворих у хворих на туберкульоз легень Доповідач: П.С. Табас, Р.О. Клос, ДВНЗ «Тернопільський державний медичний університет імені І.Я. Горбачевського» МОЗ України Науковий керівник:д.м.н., проф. Л.А. Грищук

2. Первинна резистентність МБТ до антимікобактеріальних препаратів у хворих з вперше діагностованим легеневим туберкульозом в фазі розпаду. Доповідач: М.М. Бойко, А.Є. Андрейко, 47 група, 6 курс. Науковийкерівник: к.м.н., доц. І.Ю.Осійський.

 3. Порівняльна характеристика діагностики респіраторних ige-залежних хвороб методом шкірного тестування – прик-тест (in vivo) та тест-системою polycheck (in vitro)" 52 Доповідач:Є. Л. Болінська, 5 курс, 21б гр. Науковий керівник: доц. Бондарчук О.Б.

4. Віддалені результати проведеного аортокоронарного шунтування у хворих на ІХС Доповідач: О.П. Боднарук, К.В. Гурник 6-б група, 3 курс Науковий керівник: доц. О.К. Откаленко

5. Хіромантія в діагностиці захворюваньсерцево-судинної системи Доповідач: Є.О Гетьманенко. 26а група, 3 курс Науковий керівник : доц. А.Г.Степанюк

6. Ліпідознижуюча терапія: реалії призначення та прихильність пацієнтів за даними аналізу історій хвороб та телефонного анкетування хворих. Доповідач: Ю.А. Гушинець, І.І. Шинкарук 4 курс Науковий керівник:д.мед.н., доц. Н.О.Пентюк

7. Патологія дихальної системи та цукровий діабет. Поширеність та особливості перебігу. Доповідач: Н.В. Мамчур 14а група, 3 курс Науковий керівник: доц. М.В. Овчарук

8. Особливлсті дисфункції скелетних м'язів у хворих із різними метаболічними фенотипами ХОЗЛ Доповідач: В.Л. Побережець, 27 група, 6 курс Науковий керівник: доц. Г.В. Демчук

9. Поширеність депресивних розладів серед хворих на серцево-судинні захворювання Доповідач: М.C. Кмитюк 14б група, 3 курс Науковий керівник: доц. О.В.Денесюк

10. Гендерні особливості та якість життя хворих з фібриляцією передсердь Доповідач: Х.І.Замнифіст 14б група, 3 курс Науковий керівник:доц. О.В. Денесюк

11. Дослідження поширеності шкідливих звичок серед студентів вищих навчальних закладів м. Вінниці Доповідач : Є.С. Лагно 20а група, 3 курс Науковий керівник: доц. О.О. Вільцанюк

Молоді вчені:

1. Особливості епідеміології туберкульозу серед різних груп медичних працівників. Доповідач: О.П. Литвинюк Науковийкерівник: д.м.н., проф. С.В.Зайков

2. Скринінгові методи ранньої діагностики обструктивних захворювань легень Доповідач : Н.В. Черепій аспірант кафедри Науковий керівник :д.мед.н., проф. Л.В. Распутіна

3. Функціональні зміни у хворих на жовчно-кам'яну хворобу під впливом генетичних факторів Доповідач : Н.А. Ляховченко аспірант кафедри Науковий керівник : доц. Г.І.Томашкевич

4. Спірографія у хворих на ІХС. Безпечність та достовірність. Доповідач: Д.В. Діденко аспірант кафедри Науковий керівник: д.мед.н., проф. Л.В.Распутіна

 

 

Переможцями в секції «Актуальні питання діагностики і лікування захворювань внутрішніх органів» стали:

Студенти:

І Місце. Болінська Є.Л., 5 курс, 21 б група

«Порівняльна характеристика діагностики респіраторних ig-залежних хвороб методом шкірного тестування- прик-тест (in vivo) та тест-системою polychek (in vitro)» Науковий керівник : доц. Бондарчук О.Б.

ІІ Місце. Гушинець Ю.А., Шинкарук І.І., 4 курс

«Ліпідознижуюча терапія : реалії призначення та прихильність пацієнтів за даними аналізу історій хвороб та телефонного анкетування хворих» Науковий керівник : д.мед.н., доц. Пентюк Н.О.

ІІІ Місце. Мамчур Н.В., 14а група, 3 курс  «Патологія дихальної системи та цукровий діабет. Поширеність та особливості перебігу.» Наук.керівник: доц. Овчарук М.В.

Молоді вчені :

І місце Діденко Дарія Вікторівна., аспірант кафедри пропедевтики внутрішньої медицини « Спірографія у хворих на ІХС. Безпечність та достовірність» Науковий керівник :д.мед.н., проф. Распутіна Л.В.

ІІ місце Голенко Т.М. Харківський національний медичний університет , клінічний ординатор    кафедри внутрішньої медицини №1 «Рівень інтерлейкінів та вісфатину у хворих на гіпертонічну хворобу з та без абдомінального ожиріння в залежності від стану загальної сонної артерії»

Науковий керівник :д.мед. н., проф. Бабак О.Я.

ІІІ місце Литвинюк О.П. «Особливості епідеміології туберкульозу серед різних груп медичних працівників» Науковий керівник : д.мед.н., проф. Зайков С.В.

ВІТАЄМО ПЕРЕМОЖЦІВ!

Перший тур Всеукраїнської олімпіади з пропедевтики внутрішньої медицини
25.01.2016

Об'ява

До уваги студентів

I тур Всеукраїнської олімпіади з пропедевтики внутрішньої медицини

відбудеться 30 січня 2016 р.

з 12.00 до 13.00

в актовій залі ЦПМСД №3

Збір учасників о 11.45

Кафедра пропедевтики внутрішньої медицини

Програма наукової конференції молодих вчених. 18 грудня 2015 року.
30.12.2015

Наукова конференція молодих вчених кафедри. 18 грудня 2015 року.
30.12.2015

На кафедрі пропедевтики внутрішньої медицини 18 грудня 2015 року відбулась Наукова конференція молодих вчених кафедри, присвячена 80-річчю кафедри пропедевтики. З результатами своїх наукових робіт виступили аспіранти, асистенти, магістри та пошукачі кафедри.

Виступили:

 1. 1.                Довгань А. О., аспірант кафедри пропедевтики внутрішньої медицини.

«ХОЗЛ як фактор впливу на психо-емоційну сферу пацієнтів».

(наук. керівник – проф. Константинович Т. В.)

 1. Черепій Н.В., аспірант кафедри пропедевтики внутрішньої медицини

«Виявлення недіагностованого хронічного обструктивного захворювання легень у осіб, що вважають себе здоровими».

(наук. керівник  - проф. Распутіна Л. В.)

 1. Діденко Д.В., асистент кафедри пропедевтики внутрішньої медицини

«ХОЗЛ та ІХС: поширеність та особливості клінічного перебігу за умов їх поєднання»

(наук. керівник  - проф. Распутіна Л. В. )

 1. 4.                Данілевич Т. Д., викладач-стажист кафедри пропедевтики внутрішньої медицини «Клініко-прогностичне значення рівня альдостерону у хворих із гіпертонічною хворобою і рецидивуючою фібриляцією передсердь; ефективність блокаторів мінералокортикоїдних     рецепторів і сартанів»

(наук. керівник. – проф. Іванов В. П.)

 1. 5.                Музиченко О. В., магістрант кафедри пропедевтики внутрішньої медицини «Саркопенія у хворих на цироз печінки: зв'язок з важкістю перебігу та прогнозом».

(наук. керівник – д.мед.н., доц. Пентюк Н. О.)

 1. 6.                Чічірельо-Константинович К.Д., магістрант кафедри інфекційних хвороб з курсом епідеміології «Особливості клінічного перебігу негоспітальної пневмонії у осіб молодого віку на тлі персистуючої цитомегаловірусної інфекції»

(наук. керівник – проф. Мороз Л. В.)

 1. Побережець В. Л., студент 6-го курсу ВНМУ ім. М. І.  Пирогова

«Особливості дисфункції скелетних м’язів у пацієнтів з ХОЗЛ»

(наук. керівник – доц. Демчук А. В.)

Програма конференції та тези додаються.

Засідання студентського наукового гуртка 17.12.2015
30.12.2015

17 грудня 2015 року відбулось засідання студентського наукового гуртка кафедри пропедевтики внутрішньої медицини на тему: «Додаткові методи дослідження серцево-судинної системи»

Обговорили наступні питання:

 1. Ехокардіографія: діагностичні можливості, покази та протипокази. Студентка ІІІ курсу 1 групи Бобр Анна.
 2. Лабораторна діагностика в кардіології. Студенти ІІІ курсу 17б групи Гайдученко Марина, Телегузова Олександра.
 3. 3.     Коронарографія – сучасний метод діагностики ІХС. Студентка ІІІ курсу 7 а групи Павлик Оксана

Обговорили також місце методів з дозованим фізичним навантаженням у діагностиці ІХС, виступала студентка ІІІ курсу 1а групи Дорофєєва Ірина.

За власною ініціативою з інформацією щодо електрокардіостимуляції виступив студент ІІІ курсу Кобець Владислав, він розповів про історію створення електрокардіостимуляторів, види кардіостимуляторів, покази та протипокази до їх імплантації, продемонстрував відеофільм про можливості електрокардіостимуляторів.

Засідання студентського наукового гуртка 18.11.2015
24.12.2015

18.11.2015 о 17-30 в приміщенні великої виставкової зали Вінницького краєзнавчого музею  відбулось засідання наукового гуртка кафедри пропедевтики внутрішньої медицини на тему : «Музика і медицина».

Доповіді :

 1. «Запрошення  медиків у світ медицини», доповідач  - студентка 4 курсу, 10б групи,Товстун Ю.
 2. «Музика терапія» , доповідач, ст..3 курсу, 25а групи Сорбало С.
 3. «Історія хвороби генія фортепіанного замку Ф. Шопена», доповідач – ст. 3 курсу, 22а  групи Барзак Н.
 4. «Важкий вибір : музика або медицина?», доповідач – ст. 6 курсу – Мудрак Ю.

 

Далі, присутні мали змогу передивитись відеоряд з презентацією фотографій викладачів університету, які вдало суміщають медицину і музику, це – Ричко А.В.,доц.кафедри гістології; Побережець Ю.Д.,доцент кафедри фіз.виховання; Федорченко О.В.,доцент кафедри пат.анатомії, декан факультету іноземних студентів; Мазченко В.Ф., асистент кафедри нормальної анатомії; Пушкар М.С. професор кафедри гістології,;Іванова Н.І.,доцент кафедри фармакології; Петрушенко В.В., д.мед.н.,професор, народна артистка України, проректор з наукової роботи ВНМУ ім.М.І. Пирогова.

Присутні були також лікарі Вінницької ШМД Откаленко Т.О., Таратута Л.О.

За активну участь в проведенні гуртка присутні лікарі ШМД, професор кафедри гістології Пушкар М.С.,отримали подяки від колективу кафедри пропедевтики внутрішньої медицини ВНМУ ім.М.І. Пирогова.

7.10.2015 відбулося засідання студентського гуртка
11.10.2015

7.10.2015 0 18-00 на кафедрі пропедевтики внутрішньої медицини відбулося засідання студентського гуртка на тему: «Додаткові методи обстеження в пульмонології».

 Гурток був проведений під керівництвом проф. Константинович Т.В. та доц. Овчарук М.В.

 

Доповіді :

 1. Шаленко Анна 3 курс, 19-а група «Спірографія-метод дослідження ФЗД»
 2. Хула Василь, 3 курс, 19-а група «Бронхологічні методи діагностики в пульмонології»
 3. Мамчур Наталія, 3 курс, 14-а група, «Ключові аспекти антибіотикограми»

А також прозвучала доповідь студента 3 курсу, 10-а групи, Бардильова Сергія, який перебував у зоні АТО та пройшов курс ТСС (Tactical Combat Casualty Care)  - «Допомога пораненим за системою ТССС»1234567

Інформація про проведення щорічної терапевтичної вікторини «Пропедевтшоу»
11.03.2015

Інформація про проведення щорічної терапевтичної вікторини «Пропедевтшоу»

На кафедрі пропедевтики внутрішньої медицини 14 лютого 2015 року було проведено щорічну терапевтичну вікторину «Пропедевтшоу». Цей захід проводиться 20 років поспіль та щорічно захоплює все більшу кількість студентів.

У цьому році змагались чотири команди: команда А та Г потоку «Спасатели Терапю», команда Б потоку «Вечірній терапевт», команда В потоку «В/В» та дебютанти цього року - команда медичного факультету №2 «Зубець П».

До складу журі вікторини увійшли доценти кафедри пропедевтики внутрішньої медицини. Пропедевтична вікторина проходила у декілька етапів. Перш за все всі команди представили свої запрошення. Першим на «Пропедевтшоу» був представлений конкурс «Візитка. Кафедра очима студентів». Наступними були ряд інтелектуальних конкурсів: конкурс розминка дозволив виявити знання студентів з обстеження хворих на захворювання органів дихання та серцево-судинної системи, кожна команда мала змогу відповісти на теоретичне питання та розв'язати  ситуаційну задачу (конкурс проводили професор Распутіна Л.В., доцент Пентюк Н.О.).

Представляємо Вам наші питання:

 

 

 

 

 

 

 

Знання студентів та швидкість реакції оцінювали у бліц-конкурсі, де кожна команда за 45 сек. Мала змогу відповісти на 10 питань (конкурс проводила доцент Томашкевич Г.І.). На слідуючому етапі проведено конкурс знавців ЕКГ та спірографії (конкурс проводили професор Константинович Т.В., доцент Демчук Г.В.). Почуття гумору та свої таланти студенти мали змогу розкрити у конкурсі домашнього завдання на тему «Клінічний випадок». Та, на завершення, журі мало змогу оцінити плакати за здоровий спосіб життя.

За результатами всіх конкурсів переможцями стала команда потоку В «В/В», друге місце зайняла збірна команда А та Г потоку «Спасатели Терапю», третє місце дісталось команді медичного факультету №2 «Зубець П», команда Б потоку «Вечірній терапевт» зайняла четверте місце.

Кафедра пропедевтики внутрішньої медицини вітає всіх студентів з цим святом науки та гумору, бажає подальших звершень, наукових досягнень, здійснення мрій. До нових зустрічей!

Фотозвіт додається.

14.02.2015 рік

6 листопада 2014 року гурток
11.03.2015

6 листопада 2014 року о 17.30 в приміщенні актової зали міської клінічної лікарні №1 відбулося засідання студентського наукового гуртка кафедри пропедевтики внутрішньої медицини ВНМУ ім. М.І. Пирогова на тему : «Сучасні підходи до діагностики обструктивних захворювань легень. Демонстрація клінічних випадків», присвячене Всесвітньому Дню боротьби із ХОЗЛ, що відзначається 19 листопада.

Кураторами тематичного засідання були професор Константинович Тетяна Володимирівна, доцент Демчук Анна Василівна та асистент Довгань Аліна Олександрівна. Воно проходило у вигляді інтерактивної дискусії, в якій приймали участь модератори засідання та слухачі. Ведучим  був голова гуртка Побережець Віталій, студент V курсу, 4б групи. Модератори засідання виступали у ролі експертів, що приймали участь у ході сумісної доповіді щодо розгляду клінічних випадків бронхіальної астми та хронічного обструктивного захворювання легень. Доповідали:

 • Побережець Віталій  - голова засідання
 • Місюра Олександра (експерт з БА)
 • Тимофєєва Тетяна (експерт з БА)
 • Распутіна Анна (експерт з дослідження ФЗД)
 • Синенько Ірина (експерт з БА)
 • Богорадова Кристина (експерт з БА)
 • Поліщук Яна (експерт з ХОЗЛ)
 • Лисак Юлія (експерт з ХОЗЛ)
 • Мандельзон Володимир (експерт з бронхологічних методів дослідження)
 • Кульбачний Олександр (експерт з КТ ОКГ)

Бобровник Андрій (експерт з доставкових пристроїв)

На гуртку були присутні 106 студентів ІІІ курсу медичного факультету №1, що мали змогу задавати запитання впродовж усієї дискусії як доповідачам, так і пацієнтам. Експертами було представлено 2 клінічні випадки захворювання на бронхіальну астму та хронічне обструктивне захворювання легень, а усі присутні могли виступати у ролі лікарів, приймаючи участь у зборі анамнезу та проведенні диференційної діагностики.

На засіданні було продемонстровано новітні методи додаткової діагностики респіраторних захворювань такі, як спірометрія та визначення рівня NO у повітрі, що видихається, за допомогою пристрою NIOX Mino, а також було представлено покази до застосування та діагностичне значення бронхологічних методів дослідження та КТ ОГК.

Модератори представили до уваги слухачів ще один сучасний інструмент для діагностики важкості та встановлення рівня контролю над захворюваннями органів дихання, такий як стандартизовані опитувальники. Було роз’яснено методику застосування та інтерпретації анкетних методів дослідження ХОЗЛ та БА.

В заключенні засідання було представлено доповідь, присвячену еволюції доставкових пристроїв, як одного із основних інструментів у арсеналі лікарів, що займаються лікуванням респіраторних захворювань. 

Підтримуючи традицію, започатковану доцентом Ларисою Петрівною Солейко на першому в цьому навчальному році засіданні, усім присутні студентам були видані членські квитки учасника гуртка Кафедри пропедевтики внутрішньої медицини ВНМУ ім. М.І. Пирогова.

Гурток 1 жовтня
03.12.2014

1 жовтня 2014 року відбулось засідання студентського наукового гуртка на кафедрі пропедевтики внутрішньої медицини. За традицією засідання проходило у великій виставковій залі Вінницького обласного краєзнавчого музею. Тема засідання: «Два портрети в одному інтер’єрі», присвячена 150-річчю з дня народження видатного українського письменника М. Коцюбинського. Гуртківцям були представлені доповіді, в яких відображені останні роки життя письменника, перебіг його важкого захворювання, медичне оточення: В.П. Образцов, М. Д. Стражеско, В.М. Константинович. Доповіді: Анна Распутіна (3 курс), Юлія Товстун (3 курс), Інна Попко (6 курс), Юлія Мельник (5 курс), Юлія Матвійчук (6 курс), Марія Гнатюк (5 курс). Для окраси доповідей звучали українські пісні у виконанні викладачів та студентів Вінницького музичного училища ім. М. Леонтовича: Ліхоловой Ярослави, Савич Вікторії, Царенко Ксенії, Кулик Софії. Всього були присутні більше 140 студентів. Кожний присутній студент отримав особистий членський квиток гуртківця студентського наукового гуртка кафедри пропедевтики внутрішньої медицини.

Презентація 25 травня 2014 року
03.12.2014

Презентація.

25 травня 2014 року відбулась презентація наукового посібника «Синдром недиференційованої дисплазії сполучної тканини». Автори: О.В. Солейко, Н.А. Рикало, У.П. Осипенко, Л.П. Солейко. СНДСТ виявляється у 20-25%, що являє собою високу поширеність, але дана патологія часто випадає з поля зору та уваги практичних лікарів, що в свою чергу пов’язано з недостатнім висвітленням цієї проблеми в навчальній програмі. Сьогодні даний діагноз уже з′являється в медичній класифікації деяких країн. Недиференційована ДСТ – міжнародна проблема, вирішення якої лежить у площині розробки, як концепцій патогенезу, так і визначення стратегій системного підходу у лікуванні. У зв’язку з цим представлені у посібнику дані будуть корисними для різних спеціалістів. Були представлені дві доповіді: проф. О.В. Солейко та доц. Л.П. Солейко. Присутні: сімейні лікарі, терапевти, кардіологи, ревматологи, всього 70 чоловік.

Жваво пройшло обговорення даної проблеми, бажаючі отримали книгу. Окрасою презентації стали виступи студентів училища мистецтв ім. М. Леонтовича та студентів ВНМУ імені М.І. Пирогова.

11.12.13 засідання студентського наукового гуртка. Звіт.
11.12.2013

ПРОГРАМА

Засідання студентського наукового гуртка

На тему: «Диференціальна діагностика болю в грудях. Сучасні інструментальні методи дослідження серцево-судинної системи»

 

Дата проведення: 11 грудня 2013 року, 17.30

Місце проведення: Актова зала ЦПМСД №3, Хмельницьке шосе 96

 

Порядок денний:

 1. Міофасціальний синдром. Доповідач Зейналов Мурад, студент 5а групи ІІІ курсу. т (керівник к.м.н., доцент Откаленко О.К.)
 2. Диференційний діагноз кардіалгій. Студентка 5а групи ІІІ курсу Мадюдя О.О.  (керівник к.м.н., доцент Откаленко О.К.)
 3. Застосування добового моніторування ЕКГ у практичній діяльності лікаря. Доповідач студентка ІІ курсу 20а групи Распутіна А.В. (керівник д.м.н., доцент Распутіна Л.В.)
 4. Значення добового моніторування артеріального тиску для діагностики та лікування артеріальної гіпертензії. Доповідач студент ІІ курсу 20а групи Бронюк Я.І. (керівник д.м.н., доцент Распутіна Л.В.)
 5. Життєвий шлях М.Амосова. Доповідач студентка 19а групи Шулякова М.І. (керівник д.м.н., доцент Распутіна Л.В.)
 6. Коронарографія. Діагностичні можливості методу. Доповідач студентка ІІІ курсу 5б групи Труш В.В.(керівник д.м.н., доцент Распутіна Л.В.).
 7. Доповідач студентка ІІІ курсу 5б групи Матусець Х.В. (керівник д.м.н., доцент Распутіна Л.В.).

 

Завідувач кафедри пропедевтики

внутрішньої медицини

д.м.н., професор                                                                 Мостовой Ю.М.

12

34

5 6

7 8

11 грудня 2013 року, 17.30 в Актовій залі ЦПМСД №3, (Хмельницьке шосе 96) відбулось засідання студентського наукового гуртка на тему «Диференціальна діагностика болю в грудях. Сучасні інструментальні методи дослідження серцево-судинної системи». На гурток запрошувались студенти ІІ та ІІІ курсів медичного факультету. Були присутні 45 студентів ІІІ курсу та 12 студентів ІІ курсу, викладачі: доцент Распутіна Л.В., доцент Откаленко О.К.

Були заслухані 6 доповідей, які викликали великий інтерес у слухачів, вони задавали питання та обговорювали ці актуальні теми. Особливо слід відмітити доповідь присвячену 100-річчю з Дня народження академіка М. Амосова, яку підготувала студентка 19а групи Шулякова Марія.

Під час гуртка слухачам демонстрували сучасні прилади, що застосовуються для діагностики серцево-судинних захворювань, зокрема добовий моніторинг ЕКГ, АТ, набір для проведення коронарографії, стенти, кардіостимулятор (постійний та тимчасовий).

Студенти мали змогу переглянути фільм про діагностичні можливості коронарографії та ендоваскулярних методів лікування.


 

Автор д.м.н. Распутіна Л.В.

 

31.10.13 засідання студентського наукового гуртка. Звіт.
11.12.2013

 

31 жовтня 2013 року відбулось засідання студентського наукового гуртка на кафедрі пропедевтики внутрішньої медицини. Тема гуртка: «Електрокардіографія: минуле, сучасне, майбутнє».

Було представлено 2 доповіді:

1.     Історія електрокардіографії –доповідач студентка 4 курсу 7а групи Бездітна Ольга.

2.     Електрокардіографія від «0» тижня до дорослого стану (нормальні показники в еволюції)

3.     Демонстрація кінофільма, присвяченого життю засновника ЕКГ та ЕКГ апарату Е. Ейнтховену.

Всі доповіді були чудово оздоблені мультимедійними презентаціями.

Студенти з цікавістю прослухали доповіді, переглянули фільм. Однією з родзинок в проведенні гуртка були вірші, які склала студентка 2 курсу Юлія Топтун, присвячені Електрокардіографії. На закінчення гуртка всіма присутніми була виконана пісня: «Сердце тебе не хочется покоя» (солістка Марія Гнатюк).

На засіданні гуртка були присутні 126 студентів, доц. Откаленко О.К., проф. Волощук Н.І. (відповідальна за роботу СНТ в університеті), викладачі медичного коледжу.

                                                              Керівник гуртка доц. Солейко Л.П.

 

12

34

17.10.13 засідання студентського наукового гуртка. Звіт.
11.12.2013

17 жовтня 2013 року відбулось засідання студентського наукового гуртка на кафедрі пропедевтики внутрішньої медицини. Тема гуртка: «Медицина минулого – сторінки історії».

Було представлено 3 доповіді:

1.     Богині милосердя –доповідач студентка 4 курсу 8а групи Білик Алла.

2.     100-ліття ювіляра – доповідач студент 5 курсу 5а групи Гладкіх Федір.

3.     Історія медичного одягу: від наклеєного клюва до сучасних моделей – доповідач студенка 4 курсу 7а групи Гнатюк Марія.

Всі доповіді були чудово проілюстровані мультимедійними презентаціями. В кінці третьої доповіді відбулось дефіле медичного одягу від 15 столяття до сьогодення, в якому приймали участь до 40 студентів.

На засіданні гуртка були присутні 123 студента, 2 викладачів кафедри пропедевтики внутрішньої медицини, проф. Волощук Н.І. (відповідальна за роботу СНМ мед університету); викладачі медичного коледжу.

В художній частині гуртка приймали участь: учасники гуртка бальних танців; лауреат міжнародних конкурсів Ксенія Царенко; солістка Вінницької обласної філармонії Наталія Лановенко.

                                                              Керівник гуртка доц. Солейко Л.П.

Новини кафедри пропедевтики внутрішньої медицини (конференція присвячена 100-річчю з дня народження акад. М.М.Амосова)
11.12.2013

Кафедра пропедевтики внутрішньої медицини (завідувач кафедри професор Мостовой Юрій Михайлович) спільно з лікарями МКЛ №1, за підтримки Департаменту охорони здоров’я Вінницької міської Ради організувала та провела Науково-практичну конференцію «Актуальні питання кардіології – регіональні проблеми» (присвячену 100-річчю з дня народження акад. М.М. Амосова). Захід відбувався 09 грудня 2013 року в 13.00, в Актовій залі ЦПМСД №3. Були запрошені дільничі, сімейні лікарі, лікарі терапевтичних стаціонарів, лікарі швидкої медичної допомоги, співробітники кафедо ВНМУ ім. М.І. Пирогова.

На конференції були присутні директор Департаменту охорони здоров’я Вінницької міської Ради Грабович Л.О., начальник відділу Департаменту охорони здоров’я Вінницької міської Ради Стефанкова С.В., головні лікарі міських закладів охорони здоров’я, станції швидкої медичної допомоги.

В ході конференції завідувач кафедри пропедевтики внутрішньої медицини ВНМУ ім. М.І. Пирогова д.м.н., професор Мостовой Ю.М. привернув увагу слухачів до біографії академіка М.Амосова, основні віхи його біографії, становлення кардіохірургії в Україні та висвітив постать знаного хірурга М.Амосова, як публіциста, науковця, життєлюба та патріота своєї держави. В своїй доповіді професор Мостовой Ю.М. цитував академіка М.Амосова.

Враховуючи значний внесок академіка М.Амосова у становлення кардіохірургії в Україні, лікарі кардіологічного відділення МКЛ №1 виступали з власними здобутками у зв’язку з функціонуванням протягом  5 років єдиного у м.Вінниці та Вінницькій області центру інтервенційної кардіології.

Завідувач кардіологічним відділенням Щербак В.П. розкрив проблеми тромболізизу в сучасній невідкладній кардіології. Зупинився на показах, потипоказах, ефективності методу та можливих ускладненнях. В дискусії прийняли участь присутні лікарі швидкої медичної допомоги.

Доповідь к.м.н. Сергійчука О.Л. присвячена інвазивній діагностиці ішемічної хвороби серця – коронарографії, яка являється на сьогоднішній день «золотим  стандартом» діагностики прохідності коронарних артерій. Доповідь доповнювалась демонстрацією клінічних випадків, яку проводив лікар хірург серцево-судинний Распутін В.В.

У виступі к.м.н. Данильчук І.В. розкрив проблему стентування коронарних артерій, від історичних аспектів до сучасності. Довів до відома присутніх про європейську програму Stent for life, та результати оботи рентген-операційного центру в кардіологічному відділенні МКЛ №1.

Позаштатний міський кардіолог к.м.н. Дністрянський В.М. у своєму виступі підняв проблему курації хворих на амбулаторному етапі, в тому числі пацієнтів після інтервенційних втручань на коронарних судинах.

Проблемі лікування артеріальної гіпертензії – як потужного фактора розвитку ішемічної хвороби серця, присвячена доповідь д.м.н., доцента кафедри пропедевтики внутрішньої медицини ВНМУ ім. М.І. Пирогова Распутіної Л.В. Вона підняла питання стратифікації загального серцево-судинного ризику, проблему лікування хворих високого  та дуже високого серцево-судинного ризику, місце комбінованої антигіпертензивної терапії у лікуванні цієї групи хворих.

Виступ д.м.н., професора Іванова В.П. розкрив проблему курації хворих на серцеву недостатністю з позицію доказової медицини, нових концепцій та підходів до курації цієї групи хворих.

Доцент кафедри пропедевтики внутрішньої медицини ВНМУ ім. М.І. Пирогова д.м.н. Пентюк Н.О. виступила з повідомленням про особливості курації хворих на стенокардію в амбулаторних умовах, шляхи оптимізації лікування.

По закінченню конференції відбулась дискусія та обговорення доповідей.

 

Програма засідання

Відкриття конференції

Головуючі: завідувач кафедри пропедевтики внутрішньої медицини проф. Мостовой Ю.М., начальник відділу Департаменту охорони здоров'я Вінницької міської Ради Стефанкова С.В.

 

1. М.М. Амосов - сторінки біографії. 10 хв.
Мостовой Ю.М., д.мед.н., професор ВНМУ ім. М.І. Пирогова.

2. Тромболізис як невідкладна допомога хворим з гострим коронарним синдромом. 15 хв.

Щербак В.П., зав. кардіологічним від. №1 МКЛ №1.

3. Роль коронарографії у діагностиці ішемічної хвороби серця, інших судинних захворювань. Питання безпеки: демонстрація клінічного випадку. 20 хв.

Сергійчук О.В. к.мед.н., Распутін В. лікар МКЛ №1.

4. Стентування - сучасний метод лікування ішемічної хвороби серця. 15 хв.

Данільчук І.В. к.мед.н., лікар кардіологічного від. №1 МКЛ №1

5. Антитромбоцитарна   терапія  у   пацієнтів   високого   серцево-судинного ризику. 15 хв.

Дністрянський В.М. к.мед.н., позаштатний міський кардіолог.

6. Комбінована   терапія   артеріальної   гіпертензії   -   запорука профілактики серцево-судинних ускладнень. 15 хв.

Распутіна Л.В., д.мед.н., доцент ВНМУ ім. М.І. Пирогова.

7. Нові   концепції   в   лікуванні   хворих   з   хронічною   серцевою недостатністю. 15 хв.

Іванов В.П., д.мед.н., професор ВНМУ ім. М.І. Пирогова

8. Стенокардія: особливості курації в амбулаторних умовах, шляхи оптимізації лікування. 15 хв.

Пентюк Н.О., д.мед.н., доцент ВНМУ ім. М.І. Пирогова. Відповіді на питання, дискусія

 

1

 

2

 

3

 

4

 

5

 

6

 

7

 

8

 

9

 

10

 

11

Новини кафедри пропедевтики внутрішньої медицини (день спірометрії)
05.12.2013

28 листопада 2013 року за ініціативи кафедри пропедевтики внутрішньої медицини Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова проведено ДЕНЬ СПІРОМЕТРІЇ. Ця акція присвячена Дню ХОЗЛ та Дню боротьди з палінням, що відзначались у листопаді місяці в світі.

ДЕНЬ СПІРОМЕТРІЇ проведений на базі ЦПМСД №3. Під час цієї акції проведено спірографію 35 пацієнтам. Тим хворим, у кого виявили порушення функції зовнішнього дихання, запропоновано подальше обстеження та консультація співробітників кафедри.

Кафедрою була проведена значна організаційна робота. Інформація про ДЕНЬ СПІРОМЕТРІЇ отримали лікаря ЦПМСД №3, об’яви щодо заходу вивішені в приміщенні медичного центру. Кафедра представила 3 сучасних комп’ютерних спірографа, хворих консультували та проводили обстеження: д.мед.н., професор Константинович Т.В., д.мед.н., доцент Распутіна Л.В., доцент Демчук Г.В., аспірант кафедри Довгань А.О., лікарі Бугайчук Ольга, Цапко Олександр.

Акцію висвітлювати телеканали «Вінниччина» та «Еверест», журналісти газети «Вінниччина». В ході акції проведено просвітницьку роботу серед пацієнтів, освітні консультації серед лікарів ЦПМСД №3, в коментарі щодо акції завідувач кафедри пропедевтики внутрішньої медицини ВНМУ імені М.І. Пирогова доктор медичних наук, професор Мостовой Юрій Михайлович відмітив, що ХОЗЛ та БА є одними з найбільш актуальних захворювань сьогодення. Лікарська спільнота стурбована щодо зростання смертності та інвалідності від цих захворювань, тому лікарям загальної практики та сімейної медицини слід прикладати максимум зусиль для ранньої діагностики цих патологічних станів. 

http://youttu.be/LbaRhAGzmrw


1234

567

89

Новини кафедри пропедевтики внутрішньої медицини
05.12.2013

Представництво компанії Берінгер Інгельхайм Україна у зв’язку з відкриттям нового офісу, запросило своїх давніх партнерів по проведенню освітніх програм з пульмонології, співробітників кафедри пропедевтики внутрішньої медицини Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова на офіційну церемонію відкриття.

Захід відбувся за адресою м. Київ, вул. Л.Тостого 57, 26 листопада 2013 року. Були присутні посол Австрії, посол Німеччини, академік Національної академії медичних наук України професор Фещенко Ю.І., академік Національної академії медичних наук України професор Коваленко В.М., професор Яшина Л.О., професор Горовенко Н.Г., професор Мурашко Н.В., провідні пульмонологи, кардіологи та неврологи України.

Від імені співробітників та завідувача кафедри пропедевтики внутрішньої медицини професора Мостового Юрія Михайловича, пам’ятні подарунки вручили доктор медичних наук, професор Константинович Тетяна Володимирівна та доктор медичних наук, доцент Распутіна Леся Вікторівна. Особливо з великим інтересом та зацікавленістю аудиторія сприйняла дружній шарж на голову представництва компанії, а саме ляльку, що була виготовлена вінницьким лялькарем спеціально для цієї події.

11.12.13 засідання студентського наукового гуртка
05.12.2013

 

ОБ `ЯВА

На кафедрі пропедевтики внутрішньої медицини Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова 11 грудня 2013 року проводиться засідання студентського наукового гуртка на тему: «Біль в грудях, диференційна діагностика. Сучасні додаткові методи обстеження при захворюваннях серцево-судинної системи». Засідання гуртка відбудеться в 17.30. в Актовій залі ЦПМСД №3. Запрошуються всі бажаючі.


31.10.2013 засідання студентського наукового гуртка.
30.10.2013

31.10.2013 о 17.30 у художній залі обласного краєзнавчого музею відбудеться засідання студентського наукового гуртка. Тема: Електрокардіографія - погляд у минуле та майбутнє.

Участковый врач. Тема номера: Життя кафедри. Фрагменти одного навчального року.
22.09.2013

Тема номера: Життя кафедри. Фрагменти одного навчального року. Ю. М. Мостовой.

http://uv.redmed.com.ua/images/downloads/uv_7_2013.zip

Життя кафедри: фрагменти одного навчального року
08.07.2013

Життя кафедри: фрагменти одного навчального року

співробітники кафедри 

На календарі кінець травня 2013 року. Кафедра пропедевтики внутрішньої медицини ВНМУ ім. М.І. Пирогова проводить науково-практичну конференцію «Сучасні методи діагностики та лікування розповсюджених захворювань серцево-судинної системи». Вона наближається до завершення, до мене підходить редактор журналу «Участковый врач» з проханням прокоментувати захід, організація та ідеологія якого їй дуже сподобалися і сфотографуватися на обкладинку журналу.

Я розмірковував не довго… Згадав як на кафедрі дискутували щодо тематики конференції, обговорювали її різні аспекти, узгоджували доповідачів, технічні питання. І відповідаю: «Буде фото, але не моє, а кафедри. Колективу, без якого не може здійснитись ні мала, ні велика справа!» «Такого в нас ще не було», – відповіла редактор. «Не було, то буде!» — була моя відповідь. «А справді класно! – мовила редактор, – Давайте робити».

І тут я зрозумів, що сам собі знайшов клопіт. Як «оживити» фотографію? Адже це я знаю, що собою являє те чи інше обличчя, постать, а для тисяч читачів журналу це просто колективне фото і все! Став розмірковувати. Може традиційно, на зразок звіту? Учбово-методична робота, лікувальна робота, наукова діяльність. Ні, так не дуже цікаво!

Може пафосно? Досягли! Здобули! Здолали! Також без інтриги!

Може справді лише звіт про конференцію і все… А хіба ж він передасть деталі, нюанси?.. А саме вони формують загальний фон, атмосферу…

Тому вирішив буду компромісним. Всього потроху: пафосу, серйозності, гумору, роздумів. А ще обмежусь часом, - лише про події останнього навчального року, про чому найяскравіші, що створила кафедра або до яких була причетна! І кілька загальних думок…

 

Думка про кафедру пропедевтики внутрішньої медицини

 

В далекому 1996 році, коли ми святкували 60-річчя з дня заснування кафедри, я написав історично-документальний нарис «Кафедра пропедевтики внутрішніх хвороб», в якому є такі слова: «Велика відповідальність лежить на кафедрі пропедевтики внутрішніх хвороб, бо ми вчимо терапевтичній азбуці, ми вперше підводимо майбутнього лікаря до хворої людини, ми перші беремо руку студента в свою руку і прикладаємо її до серця страждаючого.

Багато чого ми робимо перші, а до нас це робили наші попередники і до тих пір, поки ми будемо пам’ятати і поважати їх, до тих пір будуть існувати традиції справжнього професіоналізму, великої гуманності,  відповідальності за справу, яку ми робимо».

І сьогодні я підписуюся під цими словами. Можу з впевненістю стверджувати, що сучасний колектив кафедри зберігає і намагається примножувати традиції наших вчителів, попередників і , в першу чергу, засновника кафедри – талановитого терапевта, педагога, вченого професора Бориса Соломоновича Шкляра.

Загальні відомості (фрагменти)

Всього викладачів – 15

Докторів наук    4 (Ю.М. Мостовой, Т.В. Константинович, Н.О. Пентюк, Л.В. Распутіна)

Кандидатів наук – 11 (Л.П. Солейко, О.К. Откаленко, Г.І. Томашкевич, Т.В. Ткаченко, Г.В. Демчук, Н.С. Слепченко, М.В. Овчарук, О.О. Вільцанюк, О.В. Денесюк, О.Г. Обертинська, А.Г. Степанюк)

Професорів         2 (Ю.М. Мостовой, Т.В. Константинович)

Доцентів           7

Асистентів                 4

 

Середній вік – Дуже працездатний

Загальний педагогічний стаж – 198 років

Загальний медичний стаж  210 років без нічних чергувань та чергувань в святкові дні

Зріст, маса тіла – В межах норми і на будь який смак (Див. фото)

Найулюбленіша пора року – Студентські канікули

 

Дідусів та бабусь кафедри – 3 (Див. фото, здогадайтесь хто)

Свекрух кафедри – 1

Тещ кафедри – 1

Багатодітних сімей кафедри(> 2 дітей) – 7

Онуків кафедри – 5

 

Ця «смішна» статистика для розрядки, а що до серйозної статистики то будь ласка:

Виступів на конференціях державного рівня 32

Виступів на конференціях з міжнародною участю – 7

Статей та тез – 43, з них 9 в іноземних виданнях

Видано монографій3

Навчальних посібників, довідників – 4 

Науково-практичних конференцій державного рівня – 2

регіонального рівня – 8 .

 

Деякі коментарі до деяких цифр

1Довідник-посібник «Сучасні класифікації та стандарти лікування розповсюджених захворювань внутрішніх органів» видається співробітниками кафедри вже 16 років поспіль. Щорічно він вдосконалюється, доповнюється і завдяки цьому є одним із найпопулярніших, найулюбленіших медичних видань серед лікарів нашої країни. Ми горді тим, що придумали цей проект і будемо й надалі намагатись його реалізовувати. Скаже одне: такої кількості перевидань медичної літератури в Україні немає, на сьогодні в довіднику-посібнику надана інформація про 120 нозологій.  

«Антибіотики в таблицях і схемах: у фокусі – амоксицилін», автори Мостовой Ю.М., Демчук Г.В. – дуже елегантна і зручна книжка. Зразок зрозумілого лаконізму. Зручно користуватися, приємно тримати в руках.  

«Тютюнопаління: культуральні та медико-соціальні аспекти», автори Мостовой Ю.М., Слепченко Н.С., Сідоров А.А. Практично все про паління: від історії до наслідків, від формування діагнозів до крилатих висловів про куріння відомих курців.  

 

 

«30 невідкладних станів в терапії» - книга для лікаря будь-якого фаху. Є розділи, які в вітчизняній літературі раніше не висвітлювалися.

 

 

 

Незважаючи на велику кількість книг та публікацій, що висвітлюють проблему артеріальної гіпертензії, сподіваємось, що наша книжка  «Артеріальна гіпертензія, ішемічна хвороба серця, серцева недостатність: діагностика, клініка, лікування», автори Ю.М. Мостовой, І.С. Чекман, А.Г. Степанюк, Л.В. Бурдейна, займе достойне місце на бібліотечній полиці лікаря.

Антибіотики широко застосовуються в повсякденному житті, тому будь-яка поглиблена інформація про них, як це зроблено в книзі «Фторхинолоны: место в клинической практике», автори Ю.М. Мостовой, Т.В. Константинович, корисна і важлива для лікаря.

В цьому році вийшло в світ ще одне дуже цікаве видання науково-освітнього спрямування - В.О. Кучер, Ю.М. Мостовой «У истоков антибиотикотерапии. Жизненный путь и научный подвиг З.А. Ваксмана». Ми горді тим, що змогли змалювати геніальну постать Нобелівського лауреата, вихідця з України Зельмана Ваксмана, що створив стрептоміцин і, тим самим, відкрив антибіотичну еру боротьби з туберкульозом.

Щомісяця проводимо засідання Вінницького терапевтичного товариства, на яких самі виступаємо і запрошуємо провідних вчених України.

Наша щорічна березнева конференція, що проходить вже 19 років поспіль «Терапія – 2013: досягнення та перспективи» - це знакова подія. Цю конференцію називають по-різному: «малий терапевтичний з’їзд», «терапевтичні березневі читання». І цього року мала декілька родзинок. По-перше,  досить велика група іноземних вчених, по-друге, симпозіум кафедри, по-третє, інтерактивна лекція, в якій прийняло участь троє лекторів і все відбувалося в формі відкритої дискусії, діалогу наукової суперечки.

 Інтерактивне голосування під час лекцій

 

«Астма в трикутнику думок»

 

 

Цифри, цифри, слова, слова, слова…,але за ними велетенська праця, в першу чергу по учбово-методичній роботі. Щодня, щотижня, щомісяця – пари, лекції, відробки, консультації… Клопітка, послідовна праця, що вимагає терпіння, високої педагогічної майстерності! Але і її ми оптимізуємо…

Вже багато років поспіль, і в цьому рої також, ми проводимо терапевтичну вікторину «Пропедевт-Шоу». Це феєричний студентський захід, що носить навчально-розважальний характер. Він ввібрав в себе найкращі традиції таких відомих програм, як «КВК», «Що? Де? Коли?» і їм подібні. Але все на пропедевтичну тематику, а між конкурсами номери художньої самодіяльності студентів, мініатюри, конкурс художників. Переможців чекають багаточисленні призи, подарунки.

Цього року ми створили ще одну новацію. Провели розважально-освітній вечір «Пропедевти шукають і знаходять таланти». Завдання з практичних навичок чергувались з демонстрацією кулінарних виробів лише на медичну тематику. Незалежне журі з провідних рестораторів міста оцінювали вироби і нагороджували переможців безкоштовними запрошеннями в свої заклади.

До речі, одна з пісень, що виконували студенти, лягла в основу гімну кафедри, який з цього року буде звучати в учбових кімнатах викладачів.

Це лише фрагменти, крихітка нашого життя, нашої діяльності, що ми самі творимо та вдосконалюємо і будемо так робити й надалі…

Повідомлення 2
08.07.2013

Інформаційне повідомлення

З ініціативи департаменту охорони здоров’я Вінницької обласної державної адміністрації узгодженої з ВНМУ ім. М.І. Пирогова та департаменту охорони здоров’я Вінницької міської ради, співробітниками кафедри пропедевтики внутрішньої медицини (проф. Мостовой Ю.М.), з 3 по 7 червня 2013 року було проведено одноденні семінари для лікарів швидкої медичної допомоги, кардіологів та реаніматологів м. Вінниці та Вінницької області. Семінари проводили на базі кардіологічного відділення No1 МКЛ No1 м. Вінниці. Тематика семінарів присвячена тактиці введення та лікуванню хворих на гострий коронарний синдром на догоспітальному етапі.
Основну мету освітніх семінарів обгрунтував завідувач кафедри пропедевтики внутрішньої медицини Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова д.мед.н., професор Мостовой Ю.М. у вступному слові, він відмітив, що проблема лікування хворих на гострий коронарний синдром є однією з найбільш актуальних у сучасній кардіології. Саме на лікарів швидкої медичної допомоги покладається велика відповідальність за своєчасну діагностику цього стану, надання невідкладної допомоги, визначення тактики лікування, проведенню тромболітичної терапії та своєчасній госпіталізації в кардіологічне відділення для проведення ургентної коронарографії та стентування. Тому тематика семінарів включає основні епідеміологічні показники захворюванності, смертності серцево-судинних захворювань, ключові питання клініки та ЕКГ діагностики гострого коронарного синдрому, покази, протипокази, особливості проведення, ускладнення, ризики та супутня антитромбоцитарна та антикоагулянтна терапія при тромболітичній терапії та можливості інтервенційної кардіології, зокрема в лікуванні хворих на гострий коронарний синдром.
Програма семінару включала:

1. Клініко-епідеміологічні показники захворюваності на серцево-судинні захворювання в Україні та Вінницькій області – д.м.н., професор Мостовой Ю.М., д.м.н., доцент Пентюк Н.О., к.м.н., доцент Степанюк А.Г .
2. Гострий коронарний синдром: клініка та діагностика – к.м.н., асистент Ткаченко Т.В.
3. Тромболітична терапія при гострому коронарному синдромі – д.м.н., доцент Распутіна Л.В.
4. Можливості ендоваскулярних методів лікування хворих на гострий коронарний синдром – к.м.н. Сергійчук О.Л.
В ході семінарів у лікарів була можливість ознайомитись з роботою кардіологічного відділення, блоку інтенсивної терапії та реанімації кардіологічного відділення, рентген-операційного блоку, де мали змогу ознайомитись з особливостями проведення коронарографії та стентування, бути присутніми під час проведення інтервенційних втручань.
Лікарів ознайомили з сучасними новітніми методиками діагностики Синдрому обструктивного апное у сні, що стали доступними для жителів Вінницької області. З інформацією виступила лікар Бугайчук О.В.
Під час проведення семінарів проведено клінічні розбори тематичних хворих на гострий коронарний синдром, відбулась дискусія та активне обговорення між лікарями, спіробітниками кафедри та лікарями кардіологічного відділення No1. Всього в роботі семінарів взяли участь 72 лікаря швидкої медичної допомоги.

Повідомлення 1
08.07.2013

Інформаційне повідомлення 16-17 травня 2013 року в м. Хмільник відбулась науково-практична
конференція з міжнародною участю «Перспективи розвитку системи медичної реабілітації», присвячена 60-річчю Санаторію «Медичний центр реабілітації залізничників».
У рамках конференції відбувся круглий стіл «Розповсюджені невідкладні стани в терапевтичній практиці», модератором якого був завідувач кафедри пропедевтики внутрішньої медицини Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова д.м.н., професор Мостовой Ю.М. Під час круглого столу співробітники кафедри пропедевтики внутрішньої медицини представили вибрані розділи, що увійшли до збірки «30 невідкладних станів у внутрішній медицині» (2012 р) та 19 видання «Сучасні стандарти діагностики та лікування розповсюджених захворювань внутрішніх органів» (2013 р).
З повідомленнями виступили:
1. Професор Мостовой Юрій Михайлович – Обструктивний синдром.

2. Доцент Распутіна Леся Вікторівна – Гіпертензивний криз.

3. Доцент Слепченко Наталія Степанівна – Синдром лихоманки.

4. Професор Константинович Тетяна Володимирівна – Гострий біль в спині, суглобовий синдром.
Присутні лікарі мали змогу прослухати повідомлення, що включали ключові діагностичні питання, симптоматологію та лікування клінічного стану. Основна увага приділялась невідкладній допомозі, механізмах формуванню патологічного процесу та клінічній фармакології засобів, що застосовуються для лікування перерахованих вище невідкладних станів. Круглий стіл проведено в дискусійному режимі, лікарі мали змогу отримати конкретні відповіді на свої практичні запитання.   

Звіт про проведеннясекційного засідання Х Міжнародної наукової конференції студентів «Перший крок в науку – 2013»
24.06.2013

<!-- /* Font Definitions */ @font-face {font-family:"Cambria Math"; panose-1:2 4 5 3 5 4 6 3 2 4; mso-font-charset:0; mso-generic-font-family:auto; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:-536870145 1107305727 0 0 415 0;} @font-face {font-family:Calibri; panose-1:2 15 5 2 2 2 4 3 2 4; mso-font-charset:0; mso-generic-font-family:auto; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:-520092929 1073786111 9 0 415 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-unhide:no; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; margin-top:0cm; margin-right:0cm; margin-bottom:10.0pt; margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:Calibri; mso-fareast-font-family:Calibri; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-language:EN-US;} .MsoChpDefault {mso-style-type:export-only; mso-default-props:yes; font-size:11.0pt; mso-ansi-font-size:11.0pt; mso-bidi-font-size:11.0pt; font-family:Calibri; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-fareast-font-family:Calibri; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-ansi-language:EN-US; mso-fareast-language:EN-US;} @page WordSection1 {size:595.3pt 841.9pt; margin:2.0cm 42.5pt 2.0cm 3.0cm; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.WordSection1 {page:WordSection1;} -->

Звіт про проведеннясекційного засідання Х Міжнародної наукової конференції студентів «Перший крок в науку – 2013»

кафедри пропедевтики внутрішніх хвороб

ВНМУ імені М.І. Пирогова

На секційному засіданні кафедри пропедевтики внутрішньої медицини було заслухано 7 доповідей, місця розподілилися наступним чином:

1 місце – Побережець Віталій Леонідович («Оцінка досягнення контролю астми у хворих з загостренням»), 14а група, 3 курс.

Науковий керівник: доц. А.В Демчук.

2 місце – Жебель Наталя Вадимівна («Депресивний розлад як системний прояв ХОЗЛ: поширеність та вплив на перебіг захворювання»), 6а група, 3 курс, аспірант А.О. Довгань

Науковий керівник: проф. Т.В. Константинович

3 місце – Сірко Анна Олександрівна («Коморбідність при хронічному обструктивному захворюванні легень»), 4а група, 3 курс.

Науковий керівник: доц. Н.О. Пентюк, к.мед.н. Т.В. Ткаченко

Секретар секції: Побережець В.Л., 14а група, 3 курс.

11.04.2013

Досягнення кардіології лікарю загальної практики та сімейної медицини
24.06.2013

Досягнення кардіології лікарю загальної практики та сімейної медицини

(інформація про науково-практичну конференцію

 «Сучасні методи діагностики та лікування розповсюджених захворювань серцево-судинної системи»

 

Автори: проф. Мостовой Ю.М., Бугайчук О.В.

 

30 травня 2013 року у м. Вінниця відбулася науково-практична конференція «Сучасні методи діагностики та лікування розповсюджених захворювань серцево-судинної системи» за підтримки ВНМУ ім. М.І. Пирогова, Департаментів охорони здоров’я Вінницької облдержадміністрації та Вінницької міської Ради. Відповідальним організатором виступила Асоціація лікарів Поділля.

Конференція такої ідеологічної направленості проводиться не вперше і з кожним роком її популярність зростає, про що свідчить як рівень доповідачів, так і кількість учасників, яких в цьому році було більше 300 з Вінницької, Житомирської та Хмельницької областей. Захід ввібрав в себе найкращі традиції європейських конгресів та симпозіумів, додавши неповторну атмосферу привітності, взаєморозуміння, дружелюбності.

Програма конференції була створена таким чином, щоб задовольнити і сімейних лікарів, і терапевтів, і кардіологів. Провідною метою конференції було надання інформації лікарям про найсучасніші досягнення кардіології, яка як ні один із розділів медицини розвивається дуже динамічно, тому своєчасні знання щодо новацій є гарантом надання кваліфікованої допомоги громадянам нашої країни.

Не обійшлося цього року і без нововведень. Так, до початку основної програми, вперше стартував освітньо-тренувальний семінар «Гострий коронарний синдром» для лікарів, що претендують на отримання та підтвердження кваліфікаційної категорії, метою якого став розгляд атестаційних тестів з кардіології згідно програми МОЗ України (ELEX). Співробітники кафедри пропедевтики внутрішньої медицини проф. Константинович Т.В., доц. Степанюк А.Г., доц. Солейко Л.П., доц. Откаленко О.К., доц. Денесюк О.В., к.м.н. Ткаченко Т.В. в інтерактивному режимі висвітлили найбільш проблемні тести, дали поради щодо вирішення завдань, закцентували увагу на формулювання запитань та правильності вибору відповідей. За час семінару було розглянуто більше 120 тестових завдань. По його закінченні була надана технічна можливість перенести презентації на електронні носії. Це перший досвід такого формату надання інформації, який буде вдосконалюватися, тому що отримав дуже схвальні оцінки слухачів.

Основна програма розпочалась з виступу головного спеціаліста з терапії та організації сімейної медицини Департаменту охорони здоров'я та курортів Вінницької облдержадміністрації Шведюк С.І., яка в повному обсязі інформувала про стан реалізації у Вінницькій області пілотного проекту по регулюванню цін на лікарські засоби при лікуванні гіпертонічної хвороби. Були надані рекомендації, необхідні для успішної реалізації проекту, а саме: збільшення інформаційних матеріалів про пілотний проект для пацієнтів, вимірювання артеріального тиску всім пацієнтам, що звертаються до поліклініки, можливість отримати рецепт від будь-якого лікаря – терапевта, кардіолога чи лікаря загальної практики – сімейної медицини, постійний контроль за залученням нових пацієнтів, які раніше не лікували гіпертонічну хворобу, особливо в сільській місцевості; ширше залучення до пілотного проекту професорсько-викладацького складу, інтернів та студентів, які знаходяться на практиці з постійним контролем ефективності лікування пацієнтів, організація брифінгів на рівні рад у форматі «питання-відповідь» з пацієнтами, що вже довго лікуються з метою розширення інформованості пацієнтів з залученням зворотного зв’язку; запровадження так званого «активного виклику» пацієнтів, тобто ведення обліку пацієнтів, яких необхідно частіше викликати на консультацію до дільничого терапевта або лікаря загальної практики – сімейної медицини

Провідний науковий співробітник відділу інтервенційної кардіології ННЦ «Інститут імені академіка М.Д. Стражеско АМН України», д.м.н. Соколов М.Ю. розповів про проблеми планового коронарного стентування у пацієнтів з ІХС, а також їх вирішення. Була надана чітка характеристика, вказані переваги та недоліки елютинг стентів першого, другого та третього покоління. Друга лекція д.м.н. Соколова М.Ю. стосувалася інтервенційної терапії гострого інфаркту міокарда. Особлива увага приділялася ініціативі «Stent for Life» в Україні. З вересня 2011р. Асоціація інтервенційних кардіологів України стала першим афільованим учасником європейської ініціативи «Stent for Life». Основною місією є покращення якості надання медичної допомоги та забезпечення доступу до процедури первинного перкутанного коронарного втручання (п-ПКВ) для пацієнтів з гострим коронарним синдромом (ГКС) і стійкою елевацією сегмента ST (STEMI). «Stent for Life» - це унікальна платформа для співпраці інтервенційних кардіологів, представників держави (структур влади), індустріальних партнерів і пацієнтів з метою поліпшення системи охорони здоров'я, підвищення якості медичної допомоги і забезпечення більшості STEMI пацієнтам рівного доступу для проведення життєво необхідного первинного ПКВ.

Доцент кафедри кардіології та функціональної діагностики НМАПО ім. Шупика І.В. Давидова зробила акцент на проблемі лікування пацієнтів високого серцево-судинного ризику, мультифакторіальний підхід у вирішенні даного питання: модифікація способу життя, зниження та контроль АТ, ліпідмодифікуюча терапія, контроль глікемії, антитромботична терапія. Особливу увагу доц. Давидова І.В. приділила нормалізації рівня АТ, як найбільш діючому методу профілактики серцево-судинних ускладнень. Була дана коротка характеристика кожного класу антигіпертензивних препаратів, вказані їх переваги в кожному окремому випадку, особливості застосування.

Проблемну лекцію щодо профілактики серцево-судинних ускладнень прочитав професор кафедри внутрішньої медицини №3 ВНМУ ім. М.І. Пирогова Іванов В.П. Увага слухачів була зосереджена на інсультах як найбільш частих ускладненнях в Україні та основних фармакологічних заходах їх профілактики. Чи не вперше одне з перших місць в антигіпертензивній терапії було відведено сартанам. Широко освітлені препарати нової генерації для антитромбоцитарної терапії: дабігатран, рівароксабан та їх місце у стандартах лікування.

Одна з найбільш актуальних на сьогоднішній день тем – коморбідна патологія – була висвітлена проф., зав. кафедри пропедевтики внутрішньої медицини ВНМУ ім. М.І. Пирогова Мостовим Ю.М. ІХС та ХОЗЛ є лідируючими захворюваннями, при цьому частота їх поєднання сягає до 65%, а наявність ХОЗЛ у хворих з ІХС збільшує ризик смерті на 50%. Тому важливим є питання кардіобезпечності базисної терапії при поєднанні хвороб серця та легень. На клінічному прикладі хворого з прогресуючою стенокардією та ХОЗЛ  ІІІ стадії було продемонстровано необхідність застосування як небулайзерної, так і базисної терапії, що не тільки покращують самопочуття хворих, але й впливають на прогноз. Увагу слухачів було акцентовано на те, що більшість представників базисної терапії, зокрема флутиказон/салметерол, є кардіобезпечними препаратами. Також була звернута увага, що тактикою вибору лікування при гострому коронарному синдромі, який поєднаний з хронічним обструктивним захворюванням легень чи бронхіальною астмою, є небулізація бронходилятаторами короткої дії.

Питання ускладнень тромболітичної терапії, а саме частоту і причини шлунково-кишкових кровотеч, широко розкрила доцент кафедри пропедевтики внутрішньої медицини ВНМУ ім. М.І. Пирогова   Томашкевич Г.І. Вплив кровотеч на перебіг гострого коронарного синдрому, причини погіршення прогнозу ГКС у хворих з кровотечею, зниження ризику геморагічний ускладнень, інгібітори протонної помпи у хворих на ГКС – відповіді на всі ці важливі питання отримали учасники конференції. Наголос був зроблений на тому, що у разі виникнення у хворого з ГКС кровотечі прогноз погіршується за рахунок припинення антитромботичного лікування, погіршення функції нирок, неблагоприємних наслідків артеріальної гіпотензії та переливання крові, наявності залізодефіцитної постгеморагічної анемії, яка в 5 разів підвищує летальність у пацієнтів з ГКС протягом перших 30 днів і в 1,5 рази — в наступні 5 місяців. Зниження ризику геморагічних ускладнень можливе у разі вибору найбільш безпечних та ефективних антитромботичних препаратів, суворого дотримання режиму дозування з урахуванням функціонального стану нирок та печінки, уникненні поліпрагмазії, застосуванні ІПП у хворих з ШКК та/або пептичною виразкою в анамнезі, а також множинними факторами ризику.

Великий блок інформації, що базувався на власному клінічному досвіді був представлений лікарями кардіологічного відділення №1 Вінницької МКЛ №1.

Рекомендації ведення пацієнтів з ГКС, принципи діагностики та лікування були надані завідуючим кардіологічного відділення ВМКЛ №1 Щербаком В.П.

К.м.н. Данильчук І.В., лікар ВМКЛ №1, висвітив питання антикоагулянтної терапії у пацієнтів з ГКС на етапі первинної допомоги та стратегію лікування хворих на ІМ без елевації сегмента ST. Сучасні підходи реваскуляризації коронарних артерій продемонстрував Распутін В.В, лікар ВМКЛ №1. Не залишилися без відповіді питання інформаційності та безпечності контрастування судин, розкрите к.м.н Сергійчуком О.Л., лікарем ВМКЛ №1

Необхідність застосування статинів при гострому коронарному синдромі обґрунтував Іркін О.І., д.м.н., провідний науковий співробітник ННЦ «Інститут кардіології імені академіка М.Д. Стражеско» АМН України.

Сучасні підходи до антитромбоцитарної терапії при ГКС, останні досягнення в цій області, міжнародні рекомендації були представлені к.м.н., старшим науковим співробітником ННЦ «Інститут кардіології імені академіка М.Д. Стражеско» АМН України Лутаєм Я.М.

Попередження серцево-судинних катастроф, кому слід призначати антитромбоцитарну терапію, місце аспірину в первинній та вторинній профілактиці – кожне з цих запитань широко висвітлила Распутіна Л.В., доцент кафедри пропедевтики внутрішньої медицини ВНМУ ім. М.І. Пирогова. Так, при стабільних формах ІХС препаратом вибору є аспірин, показана пожиттєва терапія низькими дозами АСК (75–150 мг/ добу), інші антитромбоцитарні препарати, зокрема клопідогрель (75 мг на добу) призначають при справжній непереносимості АСК, подвійна антитромбоцитарна терапія (АСК+клопідогрель) не показана. Золотим стандартом лікування хворого після перенесеного ГКС є подвійна антитромбоцитарна терапія: комбінація АСК в дозі 75–150 мг/добу та клопідогреля в дозі 75 мг/добу протягом 12 місяців або тікагрелору або прасугрелю. У пацієнтів високого ризику, для профілактики тромбозу стента та попередження повторних кардіоваскулярних подій показана потрійна терапія: аспірин, клопідогрель + рівароксабан 2,5 мг двічі на добу.

Аспекти метаболічної терапії при серцево-судинній патології були розкриті д.м.н. Єрмакович І.І., ДУ «Інститут терапії ім. Л.Т. Малої АМН України».

Достатньо новий для лікарів стан – синдром нічного апное, його негативний вплив на перебіг серцево-судинної патології, значно підвищений ризик серцево-судинних ускладнень продемонструвала лікар Бугайчук О.В. Вражає поширеність СОАС серед пацієнтів з серцево-судиною патологією, так при резистентній гіпертензії вона складає 83%, застійній серцевій недостатності – 73%, порушеннях ритму та провідності – 59%, гострому коронарному синдромі -57%. По даним 7 річного звіту Об'єднаного Національного комітету США з профілактики, діагностики, оцінки та лікування підвищеного артеріального тиску апное сну поставлено на перше місце серед всіх причин вторинної артеріальної гіпертензії. В оновлених та адаптованих Рекомендаціях Української асоціації кардіологів з профілактики та лікування артеріальної гіпертензії за 2012 рік вперше з’явився розділ СОАС, де дані чіткі рекомендації по діагностиці та лікуванню цього синдрому.

Родзинкою конференції став симпозіум «Інфекційні та токсичні ураження серця».

Стратегію вибору антибіотика, важливість вчасного та правильного призначення емпіричної терапії при бактеріальному ендокардиті згідно міжнародних рекомендацій, а саме Рекомендацій Європейського товариства кардіологів за 2009 рік, Клінічних рекомендацій  Товариства інфекційних хвороб Америки по лікуванню MRSA-інфекцій у дорослих і дітей за 2011 рік, представив професор Ю.М. Мостовой. Дане питання є актуальним оскільки, епідеміологічний профіль ІЕ змінився за останні декілька років. Раніше хвороба вражала молодих людей із попередньо ідентифікованими (переважно ревматичного характеру) захворюваннями клапанів. На сьогодні ІЕ вражає старші групи пацієнтів. З’явилися нові фактори, що сприяють ІЕ, такі як клапанні протези, дегенеративний склероз клапанів, внутрішньовенне вживання наркотиків, зростання кількості інвазивних процедур, що підвищує ризик бактеріємії і призводить до ятрогенного ІЕ, частота якого становить понад 30 % від усіх випадків ІЕ. Така тенденція сприяє зростанню випадків ІЕ, спричиненого стафілококом, та зменшенню стрептококових

Дискусійне питання циротичної кардіоміопатії, критерії постановки діагнозу, аспекти лікування висвітила д.м.н. Пентюк Н.О., доцент кафедри пропедевтики внутрішньої медицини ВНМУ ім. М.І. Пирогова Циротична кардіопатія – це хронічна кардіальна дисфункція у хворих на цироз, що характеризується порушенням скоротливої здатності в умовах стресу, порушенням діастолічного розслаблення міокарду та електрофізіологічними аномаліями за відсутності інших відомих серцевих захворювань. Даний термін був запроваджений на світовому конгресі гастроентерологів у Монреалі. Специфічної терапії не розроблено, але бета-блокатори та антагоністи альдостерону можуть і повинні бути призначені якомога раніше для профілактики ускладнень.

Просто шкідлива звичка чи причина серцево-судинних захворювань? – відповідь на це запитання дала у своїй доповіді «Серце курця» доцент кафедри пропедевтики внутрішньої медицини ВНМУ ім. М.І. Пирогова Слепченко Н.С. На особливу увагу заслуговує зв’язок паління та поширених захворювань серцево – судинної системи, вплив нікотинової залежності не лише на виникнення, але й на погіршення перебігу цих хвороб на тлі триваючого паління, інвалідизацію та передчасну смерть, значні прямі та непрямі економічні втрати національних систем охорони здоров’я та економік різних країн загалом. У разі паління до 15% гемоглобіну стає непридатним для транспортування О2, оскільки перетворюється на карбоксигемоглобін – HbCO. У осіб, що палять постійно, випалювання однієї цигарки призводить до підвищення АТ на 6%, ЧСС на 14% та збільшення серцевого індексу на 16%.  Вже через 5 хв. після випалювання однієї цигарки коронарний кровотік зменшується на 7%, резистентність коронарних судин збільшується на 21%. Роки постійного паління призводять до зменшення коронарного резерву при фізичному навантаженні.

Клініко-морфологічні паралелі опіоїдного серця продемонструвала к.м.н., асистент кафедри пропедевтики внутрішньої медицини ВНМУ ім. М.І. Пирогова Вільцанюк О.О. На сьогодні в суспільстві з’явилась велика кількість хворих, в яких поєднується токсичне та інфекційне враження міокарду. До цієї категорії належать хворі на опійну наркоманію, кількість яких в усьому світі продовжує невпинно зростати, в тому числі і в Україні (станом на 2010р. зареєстровано більше 600 тис. споживачів наркотиків, з яких 95% ін’єкційно вживають похідні опію або героїн). Токсична та інфекційна дії на міокард виникають внаслідок постійного внутрішньовенного або внутрішньоартеріального введення саморобних високотоксичних наркотичних засобів в нестерильних умовах, що призводить до враження серця та інших внутрішніх органів. Враження серця опіатами спостерігається у 84,5% хворих, носить поєднаний характер з ураженням внутрішніх органів та характеризується запальними та некродистрофічними змінами в міокарді.

Всі крапки над «і» у питанні кардіонебезпечності антибіотиків розставила доцент кафедри пропедевтики внутрішньої медицини ВНМУ ім. М.І. Пирогова Демчук Г.В. Була надана інформація по частоті застосування антибіотиків в загальному та кожної групи окремо, частоті виникнення побічних явищ. Увага слухачів була звернена на вплив кожної з представлених сьогодні груп антибіотиків на серцево-судинну систему, їх здатність взаємодіяти з кардіологічними препаратами. Безпечне застосування антибіотиків можливе за умови зваженого підходу до необхідності їх призначення, врахування ризиків небезпечних побічних явищ та можливих взаємодій з іншими лікарськими препаратами особливо у осіб з хронічними захворюваннями серцево-судинної системи

Цікавий випадок пухлини серця, продемонстрований к.м.н., асистентом кафедри пропедевтики внутрішньої медицини ВНМУ ім. М.І. Пирогова М.В. Овчарук не залишив байдужим нікого. Пухлини серця є дуже рідкісними захворюваннями. Це пояснюється хорошим кровопостачанням серця і швидким обміном речовин в серцевому м'язі. Первинні (доброякісні та злоякісні) є рідкісними захворюваннями, які зустрічаються в 0,002-0,05 %. До первинних доброякісних пухлин серця відносять міксому, рабдоміому, фіброму, ліпому, лейоміому, тератому та ін. Вторинні пухлини серця-це метастази раку молочної залози, легень, шлунка, а іноді нирок і щитовидної залози. Єдиною пухлиною серед первинних злоякісних новоутворень серця є саркома, випадок якої і був продемонстрований.

Завершилася конференція фіксованими виступами лікарів загальної практики та сімейної медицини, які працюють в умовах пілотного проекту, що проходить у Вінницькій області, загальною дискусією. Були окреслені питання , які б бажали розглянути лікарі наступної конференції, що, як ми сподіваємося, відбудеться у травні 2014 року

Наукова діяльність

 

Протягом 2009-2018 рр. під науковим керівництвом завідувача кафедри професора Мостового Ю. М. співробітниками кафедри виконувалися планові кафедральні НДР, серед яких:

2003-2010 рр. «Особливості надання медичної допомоги хворим на амбулаторному та стаціонарному етапах за розповсюджених захворювань внутрішніх органів з урахуванням параметрів якості життя»ю

2011-2015 рр. «Особливості перебігу гострих та хронічних неспецифічних захворювань органів дихання в поєднанні з патологією серцево-судинної, травної, сечовидільної та ендокринної систем з урахуванням фармакоекономічних показників та параметрів якості життя».

2016-2020 рр. в процесі виконання НДР «Особливості діагностики та лікування захворювань внутрішніх органів у разі їх поєднання: фармакоепідеміологічні, фармакоекономічні аспекти, показники якості життя».

В рамках виконання планових кафедральних НДР захищено 10 дисертацій, серед яких – 4 докторських дисертації, в тому числі:

 1. Константинович Т. В. (2011) «Курація хворих на бронхіальну астму за супутніх соматопсихічних станів з урахуванням фармакоекономічних показників та параметрів якості життя» (науковий консультант – проф. Мостовой Ю. М.)
 2. Пентюк Н. О. (2011) «Гіпергомоцистеінемія та асоційовані з нею  метаболічні та судинні фактори прогресування фіброзу та цирозу печінки: можливості патогенетичної терапії» (науковий консультант - проф. Харченко Н. В.)
 3. Распутіна Л. В. (2013) «Епідеміологія, особливості клініки та лікування хворих на гіпертонічну хворобу при поєднанні з ХОЗЛ» (науковий консультант – проф. Мостовой Ю. М.)
 4. Демчук А, В. (2016) «Негоспітальна пневмонія на тлі поширених захворювань внутрішніх органів: перебіг, фармакоепідеміологічні аспекти» (науковий консультант – проф. Мостовой Ю. М.)

 та 6 кандидатських дисертацій, в тому числі :

 1. Овчарук М. В. (2009) «Важкі загострення бронхіальної астми: клінічний та фармакоекономічний аналіз» (науковий керівник проф. Мостовой Ю. М.)
 2. Цимбалюк Н. В. (2009) «Клініко-епідеміологічні аспекти тромбоемболії легеневої артерії. Вплив антикоагулянтної терапії на клінічні характеристики та параметри якості життя» (науковий керівник проф. Мостовой Ю. М.)
 3. Коцур Л. Д. (2010) «Поширеність недіагностованої бронхіальної астми у дітей, вплив різних медикаментозних програм на прогноз та показники якості життя» (науковий керівник проф. Мостовой Ю. М.)
 4. Попенко Н. В. (2010) «Вплив системної та інгаляційної ГКС-терапії на розвиток остеопорозу у хворих бронхіальною астмою» (науковий керівник проф. Мостовой Ю. М.)
 5. Вільцанюк  О. О. (2012) «Клініко-морфологічна характеристика перебігу негоспітальної пневмонії у пацієнтів із ураженням внутрішніх органів та опійною наркоманією» (науковий керівник проф. Мостовой Ю. М.)
 6. Довгань А. О. (2018) «Соматопсихічний фенотип ХОЗЛ: діагностика, ефективність лікування» (науковий керівник – проф. Константинович Т. В.)

До спеціалізованих вчених рад подано до офіційного захисту 2 кандидатських дисертації:

 1. Діденко Д. В. (2018) «Ішемічна хвороба серця та хронічне обструктивне захворювання легень: особливості діагностики і клінічного перебігу при їх поєднанні» (науковий керівник – проф. Распутіна Л. В.)
 2. Черепій Н. В. (2018) «Виявлення хронічного обструктивного захворювання легень у осіб, що вважають себе здоровими. Клінічна характеристика, фактори ризику, якість життя у пацієнтів з вперше діагностованим захворюванням» (науковий керівник – проф. Распутіна Л. В.)

Виконано та захищено на засіданні вченої ради ВНМУ ім. М. І. Пирогова 2 магістерських НДР:

 1. Некрут Д. О. (2014) «Питання коморбідності в структурі патології органів травлення» (науковий керівник проф. Пентюк Н. О.)
 2. Гавінська О. В. ( 2017) «Саркопенія у хворих на цироз печінки: поширеність та зв’язок з важкістю захворювання» (науковий керівник проф. Пентюк Н. О.)

В процесі виконання 3 кандидатські дисертації, серед яких:

 1. Сідоров А. А (2016-2020) «Прихильність до базисної терапії при ХОЗЛ та її вплив на клінічні та фармакоекономічні показники» (науковий керівник проф. Мостовой Ю. М.)
 2. Побережець В. Л. (2018-2022) ХОЗЛ у поєднанні з дисфункцією скелетних м’язів: клініко-функціональні особливості та індивідуалізація лікування» (науковий керівник проф. Демчук А. В.)
 3. Дмітрієв К. Д. (2018-2022) «Особливості клінічного перебігу та ефективності лікування хронічного обструктивного захворювання легень в залежності від поліморфізмів гену ADRB2» (науковий керівник проф. Мостовой Ю. М.)

 

Видавнича діяльність кафедри протягом 2009-2018 рр.

Опубліковано статей – 320

Опубліковано тезів – 372

Видано монографій – 3

Видано навчальних посібників – 35

Інформаційних листів – 5

Патентів – 33

Рацпропозицій, впроваджень – 18

Методичних рекомендацій – 3

Зроблено 709 виступів на наукових медичних форумах

Отримано 7 грандів за наукові досягнення

 

На кафедрі протягом 2009-2018 рр. проводиться дослідження клінічної ефективності та безпеки нових лікарських засобів для лікування поширених захворювань внутрішніх органів в рамках багатоцентрових рандомізованих досліджень, в цілому завершено та виконується 131 дослідження.

 

Професором Пентюк Н.О. за участю аспіранта Моцюка В.М. було адаптовано та валідизовано україномовну версію шкали сукупного суб'єктивного оцінювання стану пацієнта (Patient-Generated Subjective Global Assessment (PG-SGA)) для оцінки нутритивного стану пацієнтів з цирозом печінки. Електронну версію шкали можна завантажити за посиланням