904_20191030_0815.jpg

Волощук Наталія ІванівнаЗавідувач кафедри, професор, д.мед.н.
ORCID iD iconhttps://orcid.org/0000-0002-0166-9676

Google Scholar
Scopus ID:
57201261097

Волощук Наталія Іванівна з 1990 по 1993 рік навчалась в аспірантурі на кафедрі фармакології. З 1993 року працює асистентом, з 2001 р. - доцентом, з 2013 року – професором кафедри фармакології, з березня 2015 р. – виконувач обов’язків, а з листопада 2015 р. - завідувач кафедри фармакології.
У 1994 році під керівництвом професора О.О. Столярчука захистила кандидатську дисертацію на тему «Вплив серцевих глікозидів та їх комбінацій з деякими кардіотропними препаратами на електричну стабільність міокарду» (ДУ Інститут фармакології та токсикології НАМН України, м. Київ, 1994) та отримала звання кандидата медичних наук за спеціальністю фармакологія. В 2011 році захистила докторську дисертацію «Статеві чинники в формуванні фармакологічної активності та токсичності сучасних нестероїдних протизапальних засобів» (наукові консультанти проф.. О.О. Пентюк та Г.І. Степанюк, (ДУ Інститут фармакології та токсикології НАМН України) та отримала науковий ступінь доктора медичних наук.
В своїх наукових дослідженнях проф. Н.І. Волощук вивчала питання загальної фармакології, а саме, роль статевих чинників в фармакологічній активності та токсичності нестероїдних протизапальних засобів. Основним напрямком наукових досліджень в теперішній час є доклінічне вивчення потенційних лікарських засобів із аналгетичною, протизапальною та іншими видами активності, а також впливу препаратів на основі флавоноїдів та фітоестрогенів на фармакокінетику та фармакодинаміку лікарських засобів.
Продовжуючи сумісні наукові дослідження із кафедрою біологічної та загальної хімії ВНМУ, які Н.І. Волощук проводила під керівництвом проф. О.О. Пентюка, активно проходять дослідження ролі насиченості організму гідроген сульфідом в модуляції фармакологічного профілю лікарських засобів. Ці дослідження натепер проводяться разом із проф. Н.В. Заічко, проф. А.В. Мельником та ін. в рамках сумісної науково-дослідної роботи «Роль екзогенних та ендогенних сірковмісних сполук у механізмах ураження внутрішніх органів та цитопротекції за різних патологічних станів».
Під керівництвом проф. Н.І. Волощук захищені 3 дисертаційні роботи на здобуття наукових звань кандидата медичних наук та доктора філософії (І.В. Таран, Н.В. Жабоєдова, С.А. Конюх), подані до захисту та продовжують виконуватись ще 7 кандидатських та 1 докторська дисертація.
Підтримує активну творчу співпрацю з науковцями Фізико-хімічного інституту ім. О.В. Богатського НАН України (акад. НАМН України проф. М.Я, Головенко, д.біол.н. В.Б. Ларіонов), ТДВ «Інтерхім» (м. Одеса) (генеральний директор - к.х.н. А.С. Редер). Під керівництвом проф. Волощук Н,І. проведено всебічні доклінічні дослідження 7-бром-5(о-хлорфеніл)-3-пропокси-1,2-дигідро-3Н-1,4-бенздіазепін-2-ону розробленого у Фізико-хімічному інституті ім. О. В. Богатського НАН України, який отримав назву «пропоксазепам». Доклінічні дослідження виявили у нього цілу низку позитивних фармакологічних властивостей, зокрема, протисудомну і аналгетичну дію на різних моделях больової перцепції, в тому числі, нейропатичного болю. Пріорітетність досліджень доведена патентами України на винахід (№119018, 2019 р.) та Евразійського патентного відомства (ЕАПВ) (WO/2018/067102, 2018 р.). Пропоксазепам у вигляді таблетованої лікарської форми (1, 2 та 5 мг) успішно пройшов 1 фазу клінічних випробувань в якості аналгетичного засобу та наразі проходить 2 фазу досліджень у пацієнтів з різними видами больових нейропатичних синдромів. Сумісні наукові дослідження тривають натепер. Ас. Орленко О.Б. проводить дослідження краун-ефірів гама-аміномасляної кислоти, в якості аналгетичних та актопротекторних засобів.
Тривають творчі стосунки з науковцями Національного фармацевтичного університету. У співпраці з кафедрою фармацевтичної хімії (проф. Українець І.В., д.х.н. Северина Г.І.) виконується НДР «Пошук та вивчення біологічно активних речовин серед природних сполук та продуктів хімічного синтезу». Досліджено більше 130 хімічних сполук серед похідних бензотіазин-3-карбонових кислот, серед яких знайдено різні кристалічні поліморфні форми сполук із високою аналгезуючою та протизапальною активністю, за якою вони перевершують мелоксикам та диклофенак натрію та є більш безпечними щодо шлунково-кишкового тракту. Ці сполуки всебічно вивчають проф. Н.І. Волощук, асп. О.В. Мальченко та П.С. Бондаренко. Також виявлені сполуки із виразною протисудомною активністю серед похідних 4,6-діметил-2-тіопіримідину. Дослідження з цих напрямків широко опубліковані в більш як 20 наукових працях, проіндексованих в наукометричних базах Scopus (Q2) та Web of Science.
Новим напрямком наукових досліджень, який проводить проф. Н.І. Волощук разом із співробітниками кафедри (доц. І.В. Тараном, асп. А.В. Юхимчук), є пошук та дослідження ефективності лікарських препаратів в якості фригопротекторних засобів за умов гострої та хронічної холодової травми. Ці дослідження проходять у співробітництві з кафедрою фармакології НФаУ (зав. каф. проф. Штриголь С.Ю.).
Проф. Н.І. Волощук постійно виступає в якості офіційного опонента кандидатських та докторських дисертацій. Н.І. Волощук працює Членом Спеціалізованої вченої ради Д 05.600.05 у Вінницькому національному медичному університеті імені М. І. Пирогова з правом прийняття до розгляду та проведення захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата та доктора медичних наук за спеціальностями 03.00.07 – мікробіологія, 14.01.32 – медична біохімія а також Спеціалізованої вченої ради Д 41.600.01 при Одеському національному медичному університеті з правом прийняття до розгляду та проведення захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора (кандидата) медичних та біологічних наук за спеціальностями 14.03.04 – патологічна фізіологія (медичні науки); 14.03.05 – фармакологія (медичні та біологічні науки); 14.01.28 – клінічна фармакологія (медичні науки), є членом редакційної колегії фахового журналу «Фармакологія та лікарська токсикологія».
Н.І. Волощук є автором 260 публікацій, з них 110 наукових та навчально-методичних статей, 70 тез доповідей, 37 патентів України та зарубіжжя, 4 інформаційних листів, 36 навчально-методичних публікацій. Серед опублікованих статей такі, що вийшли у періодичних виданнях, які включені до наукометричних баз Scopus, або Web of Science 22 роботи, h-індекс Scopus = 4, h-індекс Web of Science = 3. Має сертифікат, що підтверджує достатній рівень володіння англійською мовою (В2) з 2018 р.
Приймає участь в роботі наукових з'їздів фармакологів, фармацевтів та біохіміків України та Росії, наукових конференціях та конгресах України та СНД, науково-практичних та навчально-методичних конференціях ВНМУ.
Виконує навчально-методичну роботу на кафедрі та в університеті. Є співавтором національного підручника-посібника з фармакології «Фармакология в помощь врачу, провизору, студенту (учебник-справочник)», Харків, 2018 р. В співавторстві з іншими викладачами кафедри підготувала ряд навчально-методичних посібників з фармакології, в тому числі і англійською мовою.
Неодноразово була Головою Державної екзаменаційної комісії для прийому державних випускних іспитів на фармацевтичному факультеті (денна та заочна форма навчання) в Дніпропетровській медичній академії та ВНМУ. З 2017 р. є заступником Голови комітету фахової експертизи ліцензійного іспиту зі спеціальності «Медицина» та «Стоматологія» Крок-1.Загальна лікарська підготовка з предмету Фармакологія, в 2016 р. працювала членом експертної комісії з акредитаційної експертизи підготовки спеціалістів з галузі знань 1202 «Фармація» зі спеціальності 7.12020102 «Клінічна фармація» у ДЗ «Дніпропетровська медична академія МОЗ України» (Наказ МОН України № 808 від 29.04.2016 л).
Веде громадську роботу. З 2008 року є куратором студентського наукового товариства Вінницького національного медичного університету ім.. М.І. Пирогова.

Наукова діяльність