627_20181101_1510.jpg

Мостовой Юрій Михайловичзавідувач кафедри (1994-2022), професор, заслужений лікар України, доктор медичних наук

Трудовий шлях:

Закінчив Вінницький медичний інститут, лікувальний факультет, за спеціальністю лікувальна справа у 1977 р. У 1983 р. захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук «Виникнення та особливості перебігу туберкульозу легень у осіб з різними соматотиповими характеристиками та антигенними системами крові» за спеціальністю «Фтизіатрія», у Київському ордена Трудового Червоного Прапора НДІ туберкульозу, пульмонології та грудної хірургії ім. академіка Ф.Г. Яновського. Науковий керівник д. мед. н., професор Березовський Б.А., науковий консультант к. мед. н., доцент Коган Б.Й. У 1984-1991 рр. працював асистентом кафедри пропедевтики внутрішніх захворювань Вінницького державного медичного університету ім. М. І. Пирогова. У 1989 р. захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук «Роль спадкових факторів в розвитку хронічного бронхіту» за спеціальністю пульмонологія у Центральному науково-дослідному інституті туберкульозу, м. Москва, консультант – академік АМН СРСР О.Г. Хоменко. Професор кафедри пропедевтичної терапії з 1992 року. У 1994 році очолив кафедру пропедевтики внутрішніх хвороб.

Наукова діяльність:

Професор Мостовой Ю.М. активно розробляв та впроваджував декілька інноваційних наукових напрямків. Суттєві досягнення було отримано при виконанні дисертаційних робіт, присвячених вивченню антигенів крові, генетичних факторів та їх зв’язку з перебігом захворювань. Результатом стали кандидатські дисертації: Томашкевич Г.І. (2000) «Особливості перебігу виразкової хвороби дванадцятипалої кишки у осіб з обтяженою спадковістю, різними гематологічними маркерами крові та соматотиповими характеристиками» та Ткаченко Т.В. (2001) «Особливості перебігу бронхоектатичної хвороби у осіб з обтяженою спадковістю, різними антигенними структурами крові та соматотиповими характеристиками». Цей напрямок досліджень знайшов своє продовження і сьогодні. Під керівництвом професора Мостового Ю.М. виконується робота, присвячена вивченню поліморфізму гену ADRB2 та його впливу на клінічний перебіг та ефективність лікування хронічного обструктивного захворювання легень «Особливості клінічного перебігу та ефективності лікування хронічного обструктивного захворювання легень в залежності від поліморфізмів гену ADRB2» (виконавець Дмітрієв К.Д.).
Значна увага була зосереджена на вивчення хронічних обструктивних захворювань легень. Під керівництвом Юрія Михайловича були захищені дисертаційні роботи Распутіної Л.В. (2001) «Поширеність синдрому гіперреактивності бронхів у різних статево-вікових та професійних контингентів населення» (науковий керівник проф. Мостовой Ю.М.). та Слепченко Н.С. (2005) «Вплив паління на функцію зовнішнього дихання, показники якості життя у підлітків», виданий посібник «Синдром гіперреактивності бронхів» (2002), монографію «Тютюнопаління: культуральні та медико-соціальні аспекти» (2012). Проблемі бронхіальної астми були присвячені наступні дисертаційні дослідження: Коцур Л.Д. (2010) «Поширеність недіагностованої бронхіальної астми у дітей, вплив різних медикаментозних програм на прогноз та показники якості життя»; Галінської В.О. (2007) «Перебіг бронхіальної астми в осіб, інфікованих Chlamydia pneumoniae»; Попенко Н.В. (2010) «Вплив системної та інгаляційної ГКС-терапії на розвиток остеопорозу у хворих бронхіальною астмою»; Овчарук М.В. (2009) «Важкі загострення бронхіальної астми: клінічний та фармакоекономічний аналіз».
Під керівництвом професора Мостового Ю.М. активно проводились дослідження особливостей перебігу пневмонії у різних груп пацієнтів. Проведено ретроспективний (1985-1997 роки) аналіз етіологічної діагностики та особливостей перебігу пневмонії у молодих осіб, що проходили строкову службу, що лягло в основу кандидатської дисертації Демчук А.В. У досліджені оцінено поширеність антибіотикорезистентних збудників пневмонії серед пацієнтів, що захворіли в умовах закритого колективу, проведено порівняння етіологічних та клінічних особливостей перебігу негоспітальної пневмонії в різних соціальних групах осіб молодого віку – військовослужбовців, цивільних громадян та тих, хто зловживає наркотичними препаратами. Вперше в України проведено фармакоепідеміологічний та фармакоекономічний аналіз антибіотикотерапії негоспітальної пневмонії, результати дослідження доповідались на Конгресі Європейського Респіраторного Товариства (ERS) у 2003 році, було отримано Срібний Грант ERS. Захищена кандидатська дисертація Демчук А.В. (2003) «Особливості клінічного перебігу негоспітальної пневмонії у осіб молодого віку різних соціальних груп». Продовжили тему пневмонії наукові дані, що отримані в дисертаційному дослідженні Вільцанюк О.О. «Клініко-морфологічна характеристика перебігу негоспітальної пневмонії на тлі прихованої поліорганної патології». У 2014 році наукові дослідження Вільцанюк О.О. виконані під керівництвом професора Мостового Ю.М. були високо оцінені та призначено стипендію Кабінету Міністрів України для молодих вчених згідно постанови президії Комітету з Державних премій України в галузі науки і техніки.
За ініціативи та під керівництвом Ю.М. Мостового із середини 2000-х років розроблено та впроваджено актуальний напрямок з вивчення поєднання хронічних та гострих захворювань внутрішніх органів. Особливості клінічного перебігу негоспітальної пневмонії на тлі поширених хронічних захворювань серцево-судинної системи, органів дихання, шлунково-кишкового тракту, цукрового діабету, оцінка соціального та матеріального тягаря їх поєднання висвітлено у дисертації на здобуття ступеня доктора медичних наук Демчук А.В. Вперше встановлено, що поєднання хронічної серцево-судинної патології та пневмонії є найбільш загрозливими для життя пацієнта як під час епізоду негоспітальної пневмонії так і після одужання від неї протягом 30 місяців, спричиняючи значимо більший ризик смерті та ускладнень, зокрема прогресування серцевої недостатності. Необхідність лікування хронічних супутніх захворювань паралельно з призначенням антибіотиків та інших препаратів при негоспітальній пневмонії призводить до значної поліпрагмазії та виникнення небажаних побічних ефектів – неконтрольованої гіпоглікемії або гіперглікемії у хворих з цукровим діабетом, рефрактерної серцевої недостатності, порушень ритму, антибіотик асоційованої діареї, кандидозу слизових оболонок та інше. Результати дослідження доповідались на 38 науково-практичних конференціях та з’їздах в Україні, міжнародних конгресах ERS та ESCMID, опубліковано 56 статей та тез доповідей.
Ще одним вагомим напрямком наукової діяльності професора Мостового Ю.М. та його учнів є вивчення проблем раціональної антибіотикотерапії, яке було розпочато з середини 90-х років. У цей період вийшли методичні рекомендації та лекція «Антибіотикотерапія негоспітальної пневмонії». У 1997 році на базі Вінницького ВМЦ ВПП було проведено першу в Україні «Школу з антибіотикотерапії» за участі провідних вітчизняних науковців та вчених з країн СНД, де вперше обговорювались засновані на даних доказової медицини узгоджувальні документи та керівництва з антибіотикотерапії інфекційних захворювань верхніх та нижніх дихальних шляхів, сечової системи, септичного ендокардиту, пептичних виразок, сепсису.
У 2010-2013 рр. одночасно з фармакоепідеміологічним моніторингом застосування антибіотиків в Україні під керівництвом Ю.М. Мостового співробітники кафедри та МКЛ №1 приймали участь у міжнародному багатоцентровому дослідженні з вивчення антибіотикорезистентності провідних збудників інфекцій дихальних шляхів S. pneumoniae та H. influenza – SOAR (спонсор компанія ГлаксоСмітКляйн). У дослідженні вперше були отримані відомості щодо динаміки чутливості зазначених патогенів до антибіотиків, що дозволило обґрунтовано відкоригувати національні рекомендації з лікування бактеріальних загострень ХОЗЛ та негоспітальної пневмонії. Результати досліджень з фармакоепідеміології та антибіотикорезистентності доповідались на щорічних конгресах Європейського Товариства з Клінічної Мікробіології та Інфекційних Хвороб (ESCMID) та ERS.
Для впровадження сучасних принципів раціональної антибіотикотерапії у рутинну медичну практику було видано ряд довідників-посібників, які користуються популярністю серед лікарів: «Антибіотики у таблицях і схемах: у фокусі – амоксицилін», «Антибіотики у таблицях і схемах: у фокусі – макроліди», «Негоспітальна пневмонія, ключові положення».
У 2002 році вперше вийшли друком дані щодо адаптації опитувальника з якості життя MOS SF36 за авторством Фещенко Ю.І., Мостового Ю.М. та Бабійчука Ю.В. В Україні на той час не існувало вітчизняних опитувальників для оцінки якості життя. Сама якість життя почала активно вивчатись саме на початку 2000 років та розглядатись, як один із інструментів оцінки ефективності лікування, впливу захворювання на людину. Було створено українську версії опитувальника шляхом мовної та культурної адаптації з наступною оцінкою її валідності. Українська версія опитувальника показала високу інформативність та чутливість при бронхіальній астмі. У наступних дослідженнях активно застосовувалась при оцінці параметрів якості життя при інших нозологіях: Бабійчук Ю.В. (2002) «Динаміка первинної інвалідності, фактори ризику її виникнення, показники якості життя хворих бронхіальною астмою»; Цимбалюк Н.В. (2009) «Клініко-епідеміологічні аспекти тромбоемболії легеневої артерії. Вплив антикоагулянтної терапії на клінічні характеристики та параметри якості життя»; Константинович Т.В. (2011) «Курація хворих на бронхіальну астму за супутніх соматопсихічних станів з урахуванням фармакоекономічних показників та параметрів якості життя».
Юрій Михайлович одним із перших в Україні почав вивчати проблему коморбідних вегетативних та психосоматичних розладів в структурі захворювань внутрішніх органів. Результатом цього напрямку досліджень стали сумісні дослідження з Константинович Т.В. Вперше в Україні на підставі клінічних, лабораторних, інструментальних, функціональних, психологічних та фармакоекономічних досліджень було дано нове вирішення актуальної проблеми пульмонології – удосконалена діагностика супутніх соматопсихічних станів, коморбідних бронхіальній астмі, встановлені їх поширеності та тип, визначені особливості клініко-функціонального перебігу захворювання, показники якості життя та загальні витрати на лікування за клінічного фенотипу бронхіальної астми, що поєднується з соматопсихічною дисфункцією, доведена доцільність та економічна рентабельність використання психотропних препаратів в комплексному лікуванні пацієнтів, що дозволить підвищити ефективність терапії та сприятиме оптимізації контролю над перебігом бронхіальної астми. У 2003 році був виданий посібник Мостовой Ю.М., Томашкевич Г.І., Константинович Т.В. (2003) «Фармакоепідеміологічні та фармакоекономічні дослідження у медицині: [навч. посіб.]. МОЗ України. Вінниця, 79». Продовження проблеми вивчення фармакоекономіки у пацієнтів ХОЗЛ та вивчення прихильності до терапії стала дисертаційна робота Сідорова А.А. (2020) «Прихильність до базисної терапії при ХОЗЛ та її вплив на клінічні та фармакоекономічні показники» (науковий керівник проф. Мостовой Ю.М.).
Професор Мостовой Ю.М. є одним із фундаторів вивчення коморбідності при хронічних захворюваннях органів дихання в Україні. Вперше було показано, що хронічні захворювання органів дихання, як правило поєднуються з хронічними захворюваннями інших систем та органів. Найбільш частою коморбідністю є поєднання ХОЗЛ та захворювань серцево-судинної системи. Проблема коморбідності вивчена при артеріальній гіпертензії, серцевій недостатності, ішемічній хворобі серця, аритміях. Розроблено та впроваджено у практичну роботу алгоритми діагностики та диференційної діагностики задишки при поєднаному перебігу ХОЗЛ та серцево-судинних захворювань. За 10 річний період вивчення даної проблеми професором Мостовим Ю.М. та його учнями виконано оцінку великої кількості сучасних діагностичних методів, розроблено та впроваджено схеми антигіпертензивної терапії пацієнтів з супутнім ХОЗЛ. За матеріалами роботи опубліковано 96 праць, 18 статей, 3 патенти, 4 інформаційних листа. Матеріали доповідались на міжнародних та вітчизняних кардіологічних та респіраторних форумах. За матеріалами такого напрямку захищено 1 кандидатська та 1 докторська дисертація: Колошко О.М. (2002) «Вплив бронхіальної астми на функціональний стан серцево-судинної системи», Распутіна Л.В. (2013) «Епідеміологія, особливості клініки та лікування хворих на гіпертонічну хворобу при поєднанні з ХОЗЛ».
Юрій Михайлович з 1999 року був членом спеціалізованої вченої ради Д 26.552.01 з захисту докторських та кандидатських дисертації при ДУ «Національний інститут фтизіатрії і пульмонології імені Ф. Г. Яновського НАМН України». Мостовой Ю.М. входив до складу робочої групи зі створення державних настанов «Негоспітальна пневмонія», «Хронічне обструктивне захворювання легень», «Бронхіальна астма». Член редакційної ради трьох фахових видань «Український пульмонологічний журнал», «Астма та Алергія», «Український хіміотерапевтичний журнал», медичної газети «Здоров’я України».

Видавнича діяльність:

Видані 7 монографій, 35 навчальних посібників. Отримані 33 патенти, 18 рацпропозицій та впроваджень, 7 грантів за наукові досягнення.
Серед найбільш вагомих праць, що вийшли під керівництвом та за участі
Ю.М. Мостового слід відмітити:
1. Мостовой Ю.М., Константинович Т.В., Мороз Л.В., Демчук А.В., Слепченко Н.С., Вільцанюк О.О., Попович О.О., Довгань А.О., Чічірельо-Константинович К.Д., Дмітрієв К.Д., Побережець В.Л. (2022). Сучасні інструментальні методи дослідження в діагностиці захворювань органів дихання. Навчальний посібник для студентів вищих медичних навчальних закладів ІІІ-IV рівнів акредитації, лікарів-інтернів, терапевтів, пульмонологів, сімейних лікарів. 308.
2. Мостовой Ю.М., Распутіна Л.В., Обертинська О.Г. та ін. (2022) Сучасні додаткові методи обстеження серцево-судинної системи: навчальний посібник за ред. проф. Ю.М. Мостового. - Львів: Видавець Марченко Т.В. 288.
3. Y.M. Mostovoy, A.V. Demchuk, T.V. Konstantynovych, T.D. Danilevych,
V.L. Poberezhets. (2016, 2017, 2018, 2019). Guide to case report writing, history taking and physical examination of the therapeutical patient. Textbook for the medical students by Ukrainian, English or Russian. 2 nd, 3 d, 4nd, 5 th edition with correction and added. Vinnytsia: Center DZK. 120.
4. Мостовий Ю.М., Томашкевич Г.І., Константинович-Чічірельо Т.В. (2003) Фармакоепідеміологічні та фармакоекономічні дослідження у медицині: навчальний посібник. 108.
5. Мостовой Ю.М., Чекман І.С., Степанюк А.Г., Бурдейна Л.В. Артеріальна гіпертензія, ішемічна хвороба серця, серцева недостатність: діагностика, клініка, лікування (Навчальний посібник) Вінниця: ДП ДКФ, 2012 – 240 с.
6. 20 невідкладних станів (Навчальний посібник) За ред. проф.
Ю.М. Мостового Вінниця: ДП «ДКФ», 2010. - 56 с
7. 30 невідкладних станів у терапії (Навчальний посібник) За ред.. проф. Ю.М. Мостового Вінниця: ДП ДКФ, 2012 – 112 с.
8. Мостовой Ю.М., Демчук А.В. Антибіотики у таблицях і схемах: у фокусі – амоксіцилін (Практичний посібник) Київ, Ферзь, 2012. – 48 c.
9. Мостовой Ю.М., Демчук А.В. Антибіотики у таблицях і схемах: у фокусі – макроліди (Практичний посібник) Київ, Ферзь, 2012. – 54 c.
10. Мостовой Ю.М., Демчук А.В. Бронхіальна астма. Ключові положення Київ, АстраЗенека, 2015. – 8 с.
11. Мостовой Ю.М., Демчук А.В. Бронхіальна астма. Хронічне обструктивне захворювання легень. Ключові положення. Київ, Берінгер Інгельхайм РЦВ Гмбх. Енд. Ко КГ, 2015. – 8 с.
12. Мостовой Ю.М., Демчук А.В. Негоспітальна пневмонія, ключові положення Київ, ТОВ «ГлаксоСмітКляйн Фармасьютікалс Україна», 2015. –16 c.
13. Мостовой Ю.М., Демчук А.В. Пневмонія. Бронхіальна астма. ХОЗЛ. Базова інформація. Київ, РВХ Ферзь, 2015. –12 c.
14. Фещенко Ю.І., Мостовой Ю.М., Демчук А.В. Хронічне обструктивне захворювання легень: ключові положення (GOLD 2017). Київ, АстраЗенека, 2017. – 10 с.
15. Фещенко Ю.І., Мостовой Ю.М., Демчук А.В. Хронічне обструктивне захворювання легень: ключові положення (GOLD 2019) для лікарів сімейної медицини та загальної практики). АстраЗенека UA-1084, 2019. – 28 с.
16. Ішемічна хвороба серця, гострий коронарний синдром: ключові положення: Тези лекцій / За ред. проф. Ю.М.Мостового, проф. Л.В. Распутіної – Київ: Центр ДЗК, 2017 – 96 с.
17. Мостовой Ю.М., Распутіна Л.В., Распутін В.В. Сучасні інструментальні методи діагностики ішемічної хвороби серця: Методичні рекомендації для студентів, лікарів-інтернів, сімейних лікарів. – Вінниця: ДП «Державна картографічна фабрика», 2009. – 52 с.
18. Мостовой Ю.М., Распутіна Л.В., Сидоров А.А. Особливості клінічного перебігу і тактика лікування захворювань серця та судин на тлі хронічних неспецифічних захворювань легень. – Вінниця, 2005. – 111 с.
19. Мостовой Ю.М., Распутіна Л.В. Синдром гіперреактивності бронхів. – Вінниця, 2003. – 63 с.

Європейські форуми та товариства:

Професор Мостовой Ю.М. був одним з організаторів першого з’їзду пульмонологів, який проведений у м. Вінниця. Неодноразово брав участь як доповідач та модератор на з’їздах та конгресах в Україні, був учасником багатьох зібрань Європейського Респіраторного Товариства (ERS), Американського Торакального Товариства (ATS), Європейського Товариства з Клінічної Мікробіології та Інфекційних Хвороб (ESCMID).
Участь в міжнародних клінічних наукових дослідженнях
Із 1991 р. Юрій Михайлович є головним дослідником в наукових багатоцентрових рандомізованих дослідженнях з клінічної ефективності та безпеки нових фармакологічних препаратів, які використовуються в лікуванні хворих на негоспітальну пневмонію, бронхіальну астму, хронічне обструктивне захворювання легень, гіпертонічну хворобу, ішемічну хворобу серця, цукровий діабет, порушення ритму серця, серцеву недостатність, ревматоїдний артрит, неалкогольну жирову хворобу печінки, неспецифічний виразковий коліт, хвороба Крона та інші, ІІ-ІV фаз.

Діяльність навчально-педагогічна:

З приходом Юрія Михайловича у пропедевтиці внутрішньої медицини почалися глобальні зміни. Класична дисципліна поступово стала набувати ознак сучасної пропедевтики внутрішньої медицини. Впроваджений синдромальний підхід до діагностики розповсюджених захворювань внутрішніх органів, в основі якої лежать дані міжнародних консенсусів. Вперше були створені мультимедійні презентації лекцій, інформація у яких щорічно оновлювалась з появою нових підходів до обґрунтування діагнозу. Пізніше презентації були доповнені аудіозаписами дихальних та серцевих шумів. Лекційна зала була завжди заповнена. Студентів приваблювали харизма, викладання матеріалу Юрієм Михайловичем. Ясний легеневий звук під час перкусії легень, яку він демонстрував під час лекції, було чутно на останніх рядах і через гучність звуку і через тишу, яка панувала в аудиторії. Щоденно Юрій Михайлович відвідував практичні заняття. Цікавився підготовкою студентів, методикою проведення заняття, роботою студентів з пацієнтами, звертав увагу на основні питання, які обов’язково мав засвоїти студент.
Видані навчальні посібники «Ситуаційні задачі з пропедевтики внутрішніх захворювань» за редакцією професора Мостового Ю.М. Посібник рекомендований Центральним методичним кабінетом з вищої медичної освіти МОЗ України» для студентів вищих навчальних закладів ІІІ-IV рівнів акредитації (протокол № 1 від 15.01.2001 р. засідання Комісії з медицини Науково-медичної ради Міністерства освіти і науки України) та «Керівництво з клінічного обстеження терапевтичного хворого та написання історії хвороби/Guide to case report writing, history taking and physical examination of the therapeutical patient/Руководство по клиническому обследованию терапевтического пациента и написанию истории болезни», укладачі Ю.М. Мостовой, Демчук А.В., Константинович Т.В., Данілевич Т.Д., Побережець В.Л., рекомендований Центральним методичним кабінетлм з вищої медичної освіти МОЗ України» як навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів МОЗ України (22.12.2016 р., лист №23-19/498).
На кафедрі пропедевтики вперше в університеті почали проводитись підсумкові заняття з методів обстеження дихальної, серцево-судинної, травної систем у формі об’єктивного структурованого клінічного іспиту (ОСКІ 1).
Мостовой Ю.М. є гарантом освітньої наукової програми зі спеціальності 222 «Медицина».

Просвітницька та лікувальна діяльність, вклад в розбудову охорони здоров’я України:

Загальний лікарський стаж – 46 років. Юрій Михайлович є лікарем вищої кваліфікаційної категорії з фаху «Терапія», сертифікований спеціаліст з фаху «Пульмонологія», «Кардіологія», «Гастроентерологія». Постійно консультував терапевтичне, пульмонологічне, гастроентерологічне відділення та відділення реанімації та інтенсивної терапії КНП «Вінницька міська клінічна лікарня № 1», кардіологічного відділення Вінницького регіонального клінічного лікувально-діагностичного центру серцево-судинної патології. З середини 90-х років минулого століття Мостовой Ю.М. став ініціатором першої на Вінниччині інформаційно-освітньої телевізійної медичної програми «Пульс», був її сценаристом та ведучим. Надалі вона перетворилась в телепрограму «Лінія здоров´я», в якій Мостовой Ю.М. був консультантом.
З 1994 р. кафедра впродовж більш 30 років традиційно в березні проводять науково-практичну конференцію «Терапія: сучасні досягнення та перспективи», яка є найбільшим в Україні регіональним освітнім заходом із залученням провідних фахівців з кардіології, пульмонології, гастроентерології, терапії, а також науковців та практичних лікарів. З 1997 року конференція набула державного рівня та увійшла до переліку заходів, що проводяться під патронатом МОЗ та АМН України.
З 2018 року Мостовой Ю.М. є організатором проведення щорічної науково-практичної конференції «Досягнення сучасної кардіології – лікарю загальної практики та сімейної медицини», де розглядаються найбільш актуальні проблеми діагностики та лікування захворювань серцево-судинної системи, які варто знати лікарям загальної практики та сімейної медицини.
За ініціативи проф. Ю.М. Мостового, підтримки Вінницького міського голови у 2008 році було створене сучасне рентген-операційне відділення, яке наразі є структурним підрозділом Вінницького регіонального клінічного лікувально-діагностичного центру серцево-судинної патології. Відділення є лідером серед кардіоваскулярних центрів в Україні. Під керівництвом Мостового Ю.М., співробітники кафедри пропедевтики внутрішньої медицини проводили та проводять освітню роботу серед лікарів кардіологів Вінницької області. Так у 2009 році було проведено 10 денний майстер-клас «Тромболітична терапія у лікуванні гострого інфаркту міокарда»; у 2010 році – тренінг «Гострий коронарний синдром: сучасні підходи до лікування». В 2015 році було проведено 10 засідань кардіологічної школи для лікарів екстреної медичної допомоги, первинної ланки, кардіологів та терапевтів ЛПЗ Вінницької області, де висвітлювались питання діагностики та лікування гострого коронарного синдрому, показів і діагностичних можливостей коронарографії та тактики ведення пацієнтів після ГКС. У 2018-2019 році були проведені виїзні тренінги в 10 районах області на тему «Гострий коронарний синдром: тактика лікаря на різних етапах надання медичної допомоги. Принципи серцево-легеневої реанімації», де лікарі прослухали цикл лекцій щодо курації пацієнтів з ГКС, розібрали практичні кейси та відпрацювали практичні навички розшифровки ЕКГ, вибору тактики ведення пацієнтів, алгоритмів серцево-легеневої реанімації.
В 2011 – 2012 році Мостовой Ю.М. став автором ідеї та модератором освітнього проекту «Астма-школа», а в 2016 році - «Подільська респіраторна школа». Метою цих проектів було надати лікарям найсучасніші знання з лікування гострих та хронічних захворювань органів дихання у дорослих і дітей, що відповідають міжнародним та національним узгоджувальним документам. У рамках цих проектів проводилось також навчання для пацієнтів.
У 2015 році Мостовой Ю.М. був генератором ідеї створення та запровадження муніципальної програми «Гіпертензія», метою якої є зниження рівня захворюваності, інвалідності та смертності від АГ шляхом забезпечення доступності лікування АГ для пацієнта за рахунок часткового відшкодування коштів міською владою та лібералізації виробниками цін на атигіпертензивні ліки. У рамках цієї програми під редакцією Мостового Ю.М. вийшли в світ «Методичні рекомендації з лікування артеріальної гіпертензії в рамках муніципального проекту «Гіпертонія»». Також в 2016 році Мостовой Ю.М. був ініціатором розробки та впровадження муніципальної профілактичної програми «Стоп грип», що передбачає відшкодування 50% вартості вакцини за рахунок бюджетних коштів з метою зменшення захворюваності на грип та попередження ускладнень шляхом вакцинації. Цей проект немає аналогів в жодному місті України.
З 1999 року за редакцією Мостового Ю.М. щорічно видається довідник-посібник «Сучасні класифікації та стандарти лікування захворювань внутрішніх органів», в якому наведено класифікації, стандарти діагностики та лікування поширених захворювань внутрішніх органів на основі існуючих в країні та світі узгоджувальних документів. У 2018 році довідник був включений до Національної Книги рекордів України в номінації «Книга в сфері медицини, що має найбільшу кількість перевидань». Видання має величезний попит та популярність серед лікарів України.
Мостовой Ю.М. є автором ряду оригінальних видань у форматі «кишеньковий довідник», а саме «Пневмонія», «Бронхіальна астма», «ХОЗЛ», «Кашель», «Гіпертонічна хвороба», ініціатором та редактором довідників-посібників «30 невідкладних станів в терапії», «20 невідкладних станів в терапії», «Аналізи: нормативні показники, трактування змін», «Оптимізація лікування хворих бронхіальною астмою шляхом корекції вегетативних розладів», «Інструментальні методи дослідження функції зовнішнього дихання при захворюваннях бронхо-легеневої системи», «Тромбоемболія легеневої артерії сучасні стандарти діагностики та лікування», «Соматопсихічні розлади в клініці внутрішніх хвороб: етіопатогенез, клініка, діагностика, лікування», «Бронхіальна астма як модель соматопсихіатрії», «Артеріальна гіпертензія, ішемічна хвороба серця, серцева недостатність: діагностика, клініка, лікування», «Антибіотики в таблицях і схемах. У фокусі макроліди» «Негоспітальна пневмонія - ключові положення», «Пневмонія. Бронхіальна астма. ХОЗЛ. Базова інформація», «Небулізація лікарських засобів. Нові можливості інгаляційної терапії», «Ішемічна хвороба серця, гострий коронарний синдром: ключові положення», «Бронхіальна астма. Питання та відповіді», «100 питань з артеріальної гіпертензії», «Синдром гіпереактивності бронхів», «Сучасні інструментальні методи діагностики ішемічної хвороби серця», «Тютюнопаління. Культуральні та медико-соціальні аспекти» , «Раціональна антибіотикотерапія пневмоній», «Пневмонія – сучасний стан питання», «Вибрані лекції з терапії».
Мостовой Ю.М. є головою Вінницького терапевтичного товариства, головою громадської організації «Асоціація лікарів Поділля», засідання яких проводились щомісячно в МКЛ №1 з 1994 року. Також є радником на громадських засадах з питань охорони здоров’я міського голови. Юрій Михайлович Мостовой був рецензентом та членом груп експертів з внутрішньої медицини клініко-експертних комісій Департаменту охорони здоров’я Вінницької облдержадміністрації.

Публіцистична діяльність:

“Тяга до письменництва в мене була завжди. Я вів щоденники, виписував афоризми, робив замальовки, писав довгі хитромудрі листи. Все це ще більше загострилося у старшому віці, коли мені до рук потрапила книга К. Паустовського „Час великих очікувань”. Вона справила на мене незабутнє враження. Я заразився журналістикою! ” - згадує Юрій Михайлович.
Навчаючись на 2 курсі медичного інституту Юрій Михайлович почав писати тексти до сценаріїв КВК. Його оповідання друкувались в газетах та журналах. Було написано сотні оповідань, які публікувались у багатьох газетах та журналах, виступав на творчих вечорах в редакціях газет, в театрі. В кінці 90-х у видавництві «Молодь» було видано книгу оповідань «Завтра буде не так…».
У 1996 році Юрій Михайлович став ініціатором створення книги «Борис Соломонович Шкляр. 100-летию со дня рождения посвящается». Книга містить у собі автобіографічну повість Б.С. Шкляра, дві просвітницько-деонтологічні статті та спогади людей, які знали його в різні роки. Пізніше став ініціатором відкриття меморіальної дошки Б.С. Шкляру у будинку, де він проживав. Також у 1996 році Юрій Михайлович Мостовой до 60-річчя заснування кафедри видав книгу «Кафедра пропедевтики внутрішніх хвороб (Історично-документальний нарис) 1936-1996».
У 2004 році Юрій Михайлович став ініціатором видання книги «Мы прошли через ад» . Це спогади батьків Юрія Михайловича – Мостових Михайла Наумовича та Олександри Григорівни, мешканців м. Немирів (Вінницька область), про долю єврейського населення міста у роки фашистської окупації. В цій книзі вони розповідають про трагедію, яку на нашу землю приніс фашизм.
У 2016 році з нагоди 80-річчя кафедри пропедевтики внутрішньої медицини Юрій Михайловичем видано книгу спогадів про навчання на кафедрі колишніх студентів «Аускультація пам’яті» та створено документальний фільм про історію кафедри «Пропедевтика – минуле і сьогодення» .
У 2005 році було видано книгу «Зигзаги мысли» , в 2011 році - «Перо в обьятьях стетоскопа» , у 2018 році - книгу «Вектори думки» . Опубліковано багато оповідань, серед яких: «Плацкартна ідилія», «Нічне чергування», «Лист до друга», «Брюссельський урок», «Антибиотики! Из плесени на Олимп!», «Побачити Париж і…», «Чорт поплутав», «Килинів діагноз», «Перо в объятьях стетоскопа», «О круглой дате замолвите слово». Також були написані п’єси «Приступ удушья с благоприятным исходом», «Бренд та генерики - не близнюки ми! Ні!», «Фармацевтичний парад. Слава Богу, перезимували!». Юрій Михайлович писав у книзі «Вектори думки»: “Всі мої п’єси перетворювались на спектаклі і оживали, дякуючи артистам Вінницького обласного театру ляльок, а особливо, завдяки головному режисеру театру Олександру Свіньїну. Саме він вдихав життя в моїх героїв. Він їм придумував костюми, знаходив форму подання матеріалу, фантазував над декораціями і музичним супроводом”. Разом з артистами театру спектаклі ставились в Києві, Одесі, Львові, Івано-Франківську і усюди був успіх.

Визнання досягнень:

У 2014 р. указом Президента України Мостовому Ю.М. присвоєно почесне звання «Заслужений лікар України». За ініціативну діяльність в сфері організації охорони здоров’я у Вінницькій області та м. Вінниці його неодноразово нагороджено грамотами та подяками Вінницької обласної державної адміністрації й Вінницької міської ради. Мостовой Ю.М. отримав звання «Людина року» у Вінницькій області в номінації «Діяч Науки» (2014), почесну відзнаку «За заслуги перед Вінниччиною» (2016), медаль Національної медичної палати України “За вірність клятві Гіпократа” (2016) та почесну грамоту МОЗ України (2020). Нагороджений «Подякою за вірність медицині» рішенням Правління української Федерації Професійних Медичних Об’єднань (2022).
Інформація щодо наукової та професійної діяльності ім’я професора Мостового Ю.М. внесено до Енциклопедії сучасної України (том 22, 2019) . За підтримки Національної академії наук України та національних галузевих академій наук вийшло іміджево-презентаційне видання «Науковці України − еліта держави», метою проекту є представлення плеяди вітчизняних науковців, чиї знання, досвід, талант та наукові досягнення зміцнюють науковий потенціал держави та створюють основи розвитку економіки та суспільства. У даному виданні розміщений допис про біографічний, трудовий та творчий шлях Юрія Михайловича Мостового.


SCOPUS

WEB OF SCIENCE

ORCID